WindowsXP üzerinde Ubuntu Portable

Başlatan localhost, 18 Nisan 2009 - 18:54:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

localhost

Taşınabilir Ubuntu, Windows için Ubuntu sistemi Windows uygulaması olarak çalışır. Tüm Ubuntu uygulamaları Windows masaüstünde bir pencere olarak görünür ve hatta kopyalayabilirsiniz. Programin amaci Ubuntu uygulamalarini herhangi bir araci Program olmadan kullanmaniza imkan sagliyor.
Pek fazla detaya girmeyecegim bu konuda. Sadece howtoforge de gördüm ve ilgilimi cekti buraya aktarayim dedim.

Porjenin anasayfasi burasi : http://portableubuntu.demonccc.com.ar/

Linkten dosyayi download ediyoruz.
Download
Inecek olan dosya 438 MB boyutunda sıkıştırılmış bir dosya.
Inen dosyamizi herhangi bir yere cikartiyoruz. Cikacak olan dosya adi "Portable_Ubuntu" seklinde. Bu dosya ismi degismemesi gerekiyor.
Acilan dosya icinde
run_portable_ubuntu.batseklinde bir dosya var. Bu dosyanin üzerine sag tiklayip ac diyoruz.
Calistirma asamasinda WindowsXP nin Firewalli sistemi dosyayi blocklamaya calistigi icin hic bir zaman blocklama diyoruz. :)
Monitörün üst orta kisminda Ubuntu menüsü karsimiza cikiyor.

Cikis icin sag alt kösede Asagiya dogru yesil bir ikon var sag tiklayip exit dedigimizde program kapaniyor.

Bu uygulama ile Ubuntu programlarini kurup calistirabiliyorsunuz.

Daha genis bilgi ve resimler icin: http://www.howtoforge.com/running-ubuntu-on-windows-xp-with-portable-ubuntu
ziyaret edebilirsiniz.

Bu güzel howto icin Falko Timme tesekkürlerimizi sunariz.
Thanks Falko Timm
Linux LPIC1 - MCSA

localhost

Arkadaslar resimlerle ilgili sıkıntı var. Howtoforge de bulunan resimler baska sitelerde yayinlanmiyor. Resimleri oradan takip edin artik :)
Linux LPIC1 - MCSA

bytan

Gerçekten ilgi çekiciymiş. Buna benzer bir projenin daha olduğunu hatırlıyorum ama adını çıkartamıyorum bir türlü.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

canosayan

ilginçmiş. ama yinede falsh bellekte ubuntuyu tercih ederim.
Chmod bizim işimiz.

localhost

Flash bellekleri her anakart calistirmiyor :)
Linux LPIC1 - MCSA

Tutunamayan

Wikimize eklenmiştir.
Ubuntu-TR Wiki | Ubuntu-TR Wiki'ye Madde Nasıl Eklenir? | Ubuntu-TR Wiki Nasıl Belgeleri | [url=http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Acemiler_i%C3%A7

ceylandag

--------------------
ORÇUN CEYLANDAĞ
İSTANBUL/TÜRKİYE
--------------------

Amd

Yiğit Ateş

Deneyen arkadaşlar izlenimlerini aktarabilirler mi?

Sadalmelik

Çok ilginç gerçekten. Vistada da çalışırmı acaba ?

garafatma

Böyle birşey arıyordum uzun zamandır. Fırsat bulunca kullanacağım mutlaka. Teşekkürler
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

Onoktake

ben vista'da çalıştıramadım, hala uğraşıyorum.
Bu maskenin altında bir yüz var... Ancak benim değil.
Ne  altındaki kaslardan daha "ben"dir o yüz...
Ne de altındaki kemiklerden. Bu maskenin altında
etten daha fazlası var. Bu maskenin altında bir fikir var! Ve fikirler kurşun geçirmez!..

Sypro

Alıntı yapılan: samurai - 19 Nisan 2009 - 13:59:13
Deneyen arkadaşlar izlenimlerini aktarabilirler mi?

Sakin windows xp'm üzerinde yaptığım deneme sonuçlarına göre (ekranda da görüleceği üzere) çok az sistem tüketimi var. CoLinux'lar (Cooperative Linux olması gerek açılımı), Xming, TrayRun, PulseAudio ismiyle gözükenler ve karşılıklarına bakarsanız görebilirsiniz.
İlk iş olarak bir kaç düzenleme yaptım (Türkçe yapmak gibi). Tek sorun sanırım yeniden başlatamamak, kapatıp yeniden açmak gerekiyor. Gerçi çok hızlı çalıştığı için o da pek bir sorun değil tabi.
Merak edilen spesifik bir konu varsa açıklayayım.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

empax

Amac sadece Ubuntuyu format ile ugrasmadan denemek mi ? Mantigi tam olarak anlayamadim, aciklarsaniz sevinirm  :)
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

Sypro

Hayır, aynı anda iki ayrı sistemi çalıştırmak. Ama virtual machine gibi değil. Biri diğeri üzerinde çalışmıyor yani. Biri çalışıyor, diğeri ondan kalan sistem kaynakları ile kendi gereksinimi için kullanıyor. Hatta iki türlü açılış var. TrayRun diye geçen ve taskbar'da yeşil ok şeklinde duran şeye basınca normal bir Ubuntu'nun recovery mode'unda olduğu gibi Windows'un comand prompt'ı üzerinden takip ediyorsunuz akıp giden modül yükleme satırlarını. Diğer açılışta ise o ekran sabit önünüzde başlıyor ilkindeki gibi taskbar'da değil.

İşin ilginci şu: explorer.exe 11.116 tüketirken, bu yukarıdaki tüm yardımcı programlar 12.840 tüketiyor:) Opera ise açıkken 60.000-80.000 tüketiyor:) Ubuntu üzerinden açılan Opera'nın ne kadar tükettiğini de öğrenmek gerek:)

not: Windows'a ait dosyalar /mnt/C nin altında, /media 'nın içinde falan değil, arayan olursa bulabilsin:)

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

empax

Tesekkurler @Sypro.
Ayrica Verdigin oranlar gercekten sasirtici.
Wubi'den sonra Portable Ubuntu... Ubuntu gercekten saglam adimlarla ilerliyor  :) Umarim bu cizgisini bozmadan yoluna devam eder ve hakkettigi konuma gelir...
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

divahome

yalnız güncelleştirme yapıyormu yapıyorsa root şifresi nedir soracam sorular dan bir i bu ?

heartsmagic

Alıntı yapılan: divahome - 20 Nisan 2009 - 10:10:33
yalnız güncelleştirme yapıyormu yapıyorsa root şifresi nedir soracam sorular dan bir i bu ?

Güncelleme yapıyorsa ve parola istiyorsa bu senin kullanıcı parolandır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

MeBuNtU

heartsmagic

Alıntı yapılan: MeBuNtU - 20 Nisan 2009 - 13:56:06
varsayilan sifre 123456 imis.

Kurarken parola istemiyor bu durumda?

Teşekkürler @MeBuNtU.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Sypro

Kurmak gibi bir durum yok zaten. .bat dosyasını çalıştırınca normal kurulu bir sistem gibi açılıyor, tek fark windows masaüstü üzerine sadece üst bar'ın açılması.
Kullanıcı adı: pubuntu
Şifre: 123456
varsayılan olarak bu şekilde geliyor.

garafatma

439 Mb, Resmen sistem kuruyor yani :)

Sypro

Açılmış hali ortalama 2gb (1.9 standart, program yükledikçe artıyor haliyle).

Bundaki olay iso gibi okutmak değil, rar'ı açıp .bat dosyasını çalıştırmak. Sistem kurulu yani hal-i hazırda :)

emin_as

Kurdum fena gözükmüyor, ama video oynatmada ve mp3 çalmada sorun yaşadım. Totem gstreamer kodeklerini yüklememe ragmen, stream hatası verdi.

Dil olarak ingilizce geliyor, dil ayarlarından  türkçeyi seçip, türkçeleştirilebiliyor.

Güncelleme vs  her şey yapılabiliyor, hatta 9.04 çıkınca 9.04 e yükseltme yapacagım.

Sistem belleği olarak 256 mb a ayarlanmış olarak çalışıyor. Ubuntuyu açtıgınız yerde config klasörü var, bu klasörün içinde portable_ubuntu.conf dosyasını wordpad ile açıp, mem satırını 512 veya daha üstüne yükseltebilirsiniz.

Buna wine yükleyip, portable ubuntuyla windows programlarını denemek gerekiyor :)

Eğer portable ubuntu dan windows sürücülerine ulaşmak istiyorsanız, şunları yapacaksınız.

portable_ubuntu.conf  dosyasına şunları ekliyoruz.

cofs2=e:\
cofs3=f:\
cofs4=g:\
cofs5=h:\

portable_ubuntu dayken terminalle şunları yazıyoruz.

cd /mnt
sudo mkdir E
sudo mkdir F
sudo mkdir G
sudo mkdir H
gksu gedit /etc/fstab

gedit ile şu satırları ekleyip kaydediyoruz

cofs2          /mnt/E          cofs    user,dmask=0777,fmask=0666 0       0
cofs3          /mnt/F          cofs    user,dmask=0777,fmask=0666 0       0
cofs4          /mnt/G          cofs    user,dmask=0777,fmask=0666 0       0
cofs5          /mnt/H          cofs    user,dmask=0777,fmask=0666 0       0

portable ubuntu yu yeniden başlatınca, yerlerden dosya sistemi -> mnt altında gidince eklediğimiz sürücüleri görüyoruz.

garafatma

Alıntı yapılan: Sypro - 20 Nisan 2009 - 17:17:14
Açılmış hali ortalama 2gb (1.9 standart, program yükledikçe artıyor haliyle).

Bundaki olay iso gibi okutmak değil, rar'ı açıp .bat dosyasını çalıştırmak. Sistem kurulu yani hal-i hazırda :)

Heh işte yani kurulu gibi demek istemiştim :) Ama resmen kurulu :)