Masaüstünü Uzaktan Kapatmak

Başlatan dhaulagiri, 17 Nisan 2009 - 23:29:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dhaulagiri

Selamlar herkese.

Forumda biraz dolaştım ancak konuyla alakalı pek bir şey bulamadım(ya da buldum da ben anlamadım).

Sorun şu ki ortak kullandığımız çok işlemcili bilgisayarda çalışırken başka bir arkadaşım yüklü bir iş başlattı ve benim ekranım dondu. Uzun süredir de öyle duruyor ve işi yarıda kesmemiz ya da ara verdirmemiz mümkün değil.

Ben diğer bilgisayarlardan birinden sshla kendi oturumumdaki herşeyi kapattım.İmkansızı istiyor olabilirim ama ekranı ve oturumu nasıl kapatırım?. who komutuyla bağlandığım yer tty1 görünüyor.

Şimdide teşekkürler

bytan

Terminalde  oturumu kapatmak için aşağıdakini kullanabilirsiniz:

exit

Yoksa ben mi yanlış anladım soruyu?

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

dhaulagiri

ben anlatamadım sanırım kusura bakmayın. Çok işlemcili bilgisayara kendi ekranından bağlandım ve kendi hesabımdaki masaüstü dondu. Şu an fare hareketinden başka hiç bir şeye cevap vermiyor. Ben de dizüstümden sshla bağlanıp bu donmuş oturumu kapatmaya çalışmak gibi bir maceraya atılmak istiyorum :D

olur mu olursa nasıl olur onu merak etmekteyim..

bytan

Tamam şimdi daha iyi anladım. :)

Yöntemler çeşitli. İsterseniz X'i isterseniz açık olan ve yanıt veremeyen uygulamaları sonlandırabilirsiniz. Örneğin aşağıdaki ile X'e ait işlem numarasını öğrenerek kill komutunu kullanabiliriz:

ps aux | grep X

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

dhaulagiri

kill ile bi kaçını sonlandırmıştım zaten ancak şu satırlar hep kalıyor.

gokay     7729  0.0  0.0  17284   884 tty1     S+   Apr17   0:00 xinit /etc/X11/xinit/xinitrc -- -auth /home/gokay/.serverauth.7713
root      7730 47.7  0.4 131812 68396 tty7     Rs+  Apr17  96:37 X :0 -auth /home/gokay/.serverauth.7713

asıl sorun bunlar zaten sanırım..çünkü ekran görüntüsü halen duruyor donmuş halde. Hatta root olarak da denedim ancak yine duruyor bu satırlar.

bytan

sudo kill -9 7730

tty1 zaten oturumu açtığın terminal. tty7'deki uygulama ise yukarıdaki ile sonlandırılabilir.

PF @ ST

dhaulagiri

bir de -9 dokuz vardı değil mi, tamamen unutmuştum. Yalnız çok oluyorum biliyorum ama bu ekran hala duruyor. sanırım tty1 bağlantısını sonlandırmak gerekiyor (bu bağlantı uzaktan bağlandığım değil asıl makinedeki bağlantı). Neden bu kadar derseniz bu işlem bir kaç gün sürecek, işlemi kontrol etmek için gelen insanlar login olamayacaklar. o yüzden benim login sayfasına döndürmem gerekiyor o ekranı aslında. X ler kapatılınca çözülür diye düşünüyordum ama olmuyor.

Acaba donmuş olduğu için geç mi yanıt verecek ekran?

heartsmagic

GDM ile oynasak?

sudo /etc/init.d/gdm stop

Ardından

sudo gdm
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

dhaulagiri

etc içinde gdm yok ama usr/sbin içindekine uyguladım.Şu şekilde bir hata mesajı veriyor:

WARNING: GDM already running. Aborting!
GDM already running. Aborting!

Geç yanıt veriyor sanırım bilgisayar, cpular aşırı yoğun olduğu için. Biraz beklesem iyi olacak sanırım.Teşekkürler şimdiden. Sorun hallolursa bildiririm.

heartsmagic

/etc/init.d altında mı yok /etc altında mı yok? Ben mi yanlış hatırlıyorum?

Son aldığın ileti sana zaten X ve GDM'nin çalıştığını söylüyor. Önce gdm'yi sonlandırmalısın. Ben stop ile yaptırmak istedim bunu.

dhaulagiri

/etc/init.d/ altında yok evet. gpm var sadece onun da konuyla alakası yok.

/usr/sbin/gdm stop dedikten sonra gdm komutunda yukardaki hata mesajını veriyor.

heartsmagic

sudo killall gdm ile sonlandırabiliyor musun gdm'yi?

heartsmagic

Ayrıca http://packages.ubuntu.com/intrepid/i386/gdm/filelist bağlantısından da görüyorum ki /etc/init.d/gdm'nin de olması gerekiyor.