Rhythmbox Media Ekleme

Başlatan ScaryMan, 15 Nisan 2009 - 15:12:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ScaryMan

Rhythmbox kullanıyorum.

Müzik oynatıcılarla ilgili bir şey dikkatimi çekti, sormak istiyorum. Benim müzik dosyalarım Windows'un kurulu olduğu "partition"da. Rhythmbox veya Amarok ile "Media Ekle" diyip Windows partition'ı altındaki Müzik klasörünü seçip ekletiyorum. Peki bu durumda o dosyalar Ubuntu partition'ıma kopyalanıyor da mı Media'da kalıyor, yoksa doğrudan Windows partition'ından mı çalınıyor her defasında?

Eğer her defasında Windows tarafından okunuyorsa, bunun performansa etkisi nedir?

raspacı

Ubuntu kendisine kopyalıyor mu;Bilmem, ama kopyalamasa bile windowsun olduğu ntfs diskleri okumak bir sorun oluşturmaz sanırım. Ayrıca her defasında windows tarafından okunmaz. Çalışan sistem ubuntu olduğu için okuyan ve çalıştıran ubuntudur. Performansın ext3, ext4 veya ntfs formatlı disklerden okumakla ne kadar farkedeceği konusunda bilen arkadaşlar yazar. Ben şahsen windows kullanmasamda müziklerim halen zamanında ntfs ile formatladığım diskte duruyor ve hissedilir bir fark göremiyorum.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

ScaryMan

Durum şu ki XP "partition"ımda olan Müzik dosyalarımın toplam boyutu neredeyse benim Ubuntu yüklü "partition"ım kadar. :) Eğer kopyalama olayı oluyorsa -ki ben de pek kopyalandığını düşünmüyorum ama- neredeyse o disk boyutu kadar dosyayı kopyalamış oluyor. O yüzden soruyorum performans nasıl değişir diye.

zeitgeist

Kopyalama gibi bir durum söz konusu değil. Performans içinse ancak kişisel gözlemimle şunu söyleyebilirim; herhangi bir performans kaybı yok, tüm müziklerimi takılma ya da benzeri bir hata olmadan layıkıyla dinleyebiliyorum, filmlerimi izleyebiliyorum.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

Çağlar

Kopyalama olmuyor Ntfs'den direk çalıyor. Performans derken şarkı çalıyorsa sorun var mıdır? Haricen Ntfs depo olarak kötü bir seçim.
We got a badass over here!

ScaryMan

Ubuntu'yu ikinci işletim sistemi olarak yüklediğim için, Müzik dosyalarım Windows kısmındaydı zaten. Şarkıyı çalma performansından bahsetmiyorum. Eğer o kadar dosyayı kopyalamadan "geçici" olarak yürütüyorsa sistemi yavaşlatma durumu olmaz mı haliyle diye merak ettim. Eğer NTFS'den doğrudan okuyabiliyorsa zaten sorun olmuyordur demek. :)