Ubuntu-Kubuntu-Xubuntu, üçü bir arada...

Başlatan Tilki, 12 Nisan 2009 - 20:53:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Tilki

Arkadaşlar, yeni bir sabit disk aldım. Planım, sistemde 5 partisyon oluşturmak. Bunlardan biri verilerimi (müzik, video vs.) depoladığım alan, biri swap alanı, biri Ubuntu, biri Kubuntu, biri de Xubuntu'ya ait olacak. Şimdiye kadar Xfce ve KDE4'ü hiç tecrübe etmemiştim. Hepsini yolda olan Jaunty Jackalope ile kullanmayı düşünüyorum. Bu noktada naçizane bir kaç sorum olacak.

- Bu üç dağıtımı aynı anda kurarsam, grubları birbirini görür mü? Örneğin diyelim ki Xubuntu'yu en son kurdum. Kendinden önce kurulmuş olan Ubuntu ve Kubuntu'yu görecek mi?
- Çekirdek güncellemeleri olduğunda dağıtımlar gruba yeni bir satır daha ekliyorlar. Bu süreç otomatik devam eder mi yoksa kurduğum bu dağıtımlardan herhangi birinde çekirdek güncellemesi olduğunda menu.lst dosyasına manuel ekleme yapmak zorunda kalır mıyım?
- E-postamı Hotmail'den kullanıyorum. Pop3 desteği mevcut. Maillerime her üç dağıtımdan da ulaşabilmem için aynı e-posta programını kullanmak zorunda mıyım?
- Her üç dağıtım da bir home dizini kullanabilir mi?(Büyük ihtimalle e-posta programları verilerini home dizini içindeki birklasörde tutuyorlardır oyüzden soruyorum).

Sypro

Öncelikle neden sadece birini kurup sistem açılışında seçim yapmamak yerine üçünü de ayrı ayrı kurduğunuzu öğrenebilir miyiz? Eğer öyle yaparsanız daha az uğraşacağınız kesin de..

Kernel güncellemelerinden sonra forumdaki ubuntucleaner betiğini çalıştırırsınız, eski kernelleri siler, grub hep aynı olur o dert değil. Birbirlerini etkilemezler ayrıca, en son ne kurarsanız kurun en fazla 5 satırda yeniden grub yüklersiniz, eğer ki sorun olursa.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

Tilki

Hımmm. Yani şunu söylüyorsunuz. "Hiç öyle 5 bölüm yaratma. Ubuntu'yu kur. Üzerine de KDE4desktop ile Xfce Desktop'u kur, onlar arasında geçiş yap." Hemen biraz araştırdım. Gayet mantıklı buldum. Yapmaya çalıştığım şey çok gereksiz kaldı. Jaunty çıksın dediğinizi deneyeceğim. Teşekkür ederim.

Sypro

:) Ben öyle yapıyorum, tek bir seçenek (bir de kurtarma modu) var grub'ta. GDM geldiğinde istersem gnome ile giriyorum, eserse LXDE, olmadı KDE, çok modumdaysam Xfce ile:)
Home dizini, masaüstü, dosyalarım gibi derdim yok. Hepsi bir zaten.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

bytan

Ubuntu üzerine, Kde hariç, lxde, xfce, fluxbox, e17, openbox gibi olabilecek tüm çeşitleri yüklüyorum. Arada sırada değişiklik iyi oluyor. :)
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

ceylandag

fluxbox, e17, openbox
Bu üçü nasıl tarz masa üstü uygulamaları biraz özet verirmisiniz.
hangi komutla kurabiliriz.
--------------------
ORÇUN CEYLANDAĞ
İSTANBUL/TÜRKİYE
--------------------

bytan

E17 kurulumu biraz uğraştırıyor. Fluxbox ve openbox ise synaptic içinden basitçe kurulabilir. İkisi de pencere yöneticisidir. Hafif ve basit..
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

garafatma

Alıntı yapılan: ceylandag - 12 Nisan 2009 - 21:27:50
fluxbox, e17, openbox
Bu üçü nasıl tarz * masaüstü uygulamaları biraz özet verirmisiniz.
hangi komutla kurabiliriz.

Forumda anlatımlarıda mevcut sanırım.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010