CD ROM Okuyamama

Başlatan Bircan83, 10 Nisan 2009 - 16:04:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Bircan83

İyi günler arkadaşlar. Uzun zamandır windows kullandım. Daha sonra pardusa geçtim. Ardından ubuntuyu denemek istedim ve bilgisayarıma ubuntu 8.10 u kurdum. Ancak windowsta ve pardusta cd ve dvd lerimi sorunsuzca kullanabiliyordum. Fakat ubuntu bu cd ve dvd lerimden bazılarını okuyamadı. Aceba ben mi yanlış birşeyler yaptım. Yardımcı olursanız sevinirim.

heartsmagic

CD'lerin türü neydi, içeriği neydi? Okumak derken bağlamaktan mı bahsediyorsun? Yoksa bağlandı ancak içeriğini mi göremiyorsun? Gördüğün içeriği mi kullanamıyorsun?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Bircan83

Genel içerikli cd ler vcd, program v.s. gibi cdlerimi okuyamadı. Bir arkadaş cd sürücüsü yıpranmış olabilir dedi ama, aynı bilgisayara kurduğum windows ve pardus bahsettiğim cd leri okudu ama ubuntu okuyamadı.

heartsmagic

Bazılarını demişsin ilk iletinde, bu bazılarını okudu anlamına geliyor değil mi? Bu durumda CD-Rom zaman zaman çalışıyor diyebiliriz.

Peki okuyamadıkları zaman nasıl bir tepki veriyor? Örneğin aygıttan ses geliyor mu? Kısacası okumak için zorluyor mu? Elle bağlamayı denedin mi?
Okuyamama durumunda:

dmesg | tail

çıktısında yararlı bilgiler olabilir.

Bircan83

CD ROM sürücüm okumak için gayret gösteriyor. Aygıttan ses geliyor ama maalesef bir türlü okuyamıyor. Elle bağlamayı da denedim ama maalesef. Mesela bir vcd taktığımda kodekler yüklü olduğu halde bir türlü okuyamıyor. VCD yi bilgisayara kopyalayıp oradan izleyeyim dediğim de kopyalama bile yapmıyor.

garafatma

Aynı vcd'yi başka bilgisayarda denedin mi?
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

heartsmagic

VCD'ler zaten doğrudan diske kopyalanmazlar. VCD için normal şartlar altında "codec" ihtiyacı olmaz. Açarsın programını menüden VCD oynat dersin.

Bircan83

Ya arkadaşlar derdimi anlatamıyorum galiba. cd rom sürücüm cd yi okumak için çalışıyor. Ancak başaramıyor. Cd bağlanmış durumda. Aynı cd yi başka bilgisayar da okuyor. Kendi bilgisayarıma kurduğum windows ve pardus da okuyor. Ancak ubuntu okuyamıyor. Lafı dolandırmayın da sorunun çözümünü biliyorsanız anlatın.

bytan

Alıntı yapılan: Bircan83 - 13 Nisan 2009 - 12:26:34
Ya arkadaşlar derdimi anlatamıyorum galiba. cd rom sürücüm cd yi okumak için çalışıyor. Ancak başaramıyor. Cd bağlanmış durumda. Aynı cd yi başka bilgisayar da okuyor. Kendi bilgisayarıma kurduğum windows ve pardus da okuyor. Ancak ubuntu okuyamıyor. Lafı dolandırmayın da sorunun çözümünü biliyorsanız anlatın.

Kimse laf dolandırmıyor; kendince sorunu anlamaya ve çözüm hakkında fikir vermeye çalışıyor. Biraz nezaket..

Ve siz, hala istenen çıktıyı da vermemişsiniz.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

heartsmagic

Alıntı yapılan: bytan - 13 Nisan 2009 - 12:59:05
Ve siz, hala istenen çıktıyı da vermemişsiniz.

Ne diyebilirim. Sen bize ne kadar yardımcı olursan bizler de sana o kadar yardımcı oluruz. Sence sana karşı bir kastımız mı var ki laf dolandıralım? Eğer CD'yi okuyamıyorsa ve bu her CD için oluyorsa yapılacak ne olabilir bilmiyorum. Bazı CD'lerde oluyorsa ancak Pardus ile sorun olmuyorsa ortada bir gariplik var demektir.

Benim anlamadığım şey VCD demişsin, kopyalamaya çalışıyorum demişsin. Demek ki görüyorsun içeriği, aksi takdirde kopyalama deneyemezdin. Ben sana bir öneri getirmişim ama denemiş misin denememiş misin bilemiyoruz. VCD görünüyorsa eğer benim önerim hâlâ geçerli ve laf dolandırma değil. Ne yazık ki sen istediğimiz çıktıları vermeyerek, önerilerimiz denemeyerek zaman kaybettiriyorsun hem kendine hem de bizlere.

Bircan83

Yanlış anlamayın arkadaşlar. Hepinize sonsuz teşekkür ederim. Allah razı olsun elinizden geleni yapmaya çalışıyorsunuz. Ama bazı arkadaşların yazdıklarından bir şey anlamadım. Yaptığım şeyleri bana tekrardan önermişler. Ayrıca vcd kopyalamaktan kastım cd nin içindekileri bilgisayarın masaüstüne kopyalamak. Bunu dahi yapamadım. Arkadaşların dediklerini de yaptım. Aynı cd yi başa bir bilgisayarda kullanırken maalesef ubuntuda kullanamadım. Yanlış anlaşılmasın lütfen. Sonuçta tanımadığım insanlarsınız. Bir alıp veremediğim yok saygısızlık etmek istemem. Teşekküler...

ihtiyar said

Yaptığınız şeyleri öneren olmamış, sizden sisteminiz hakkında bilgi istemişler. Bilgiyi de bir komut aracılığı ile kolayca almak istemişler.

Uygulamalar>Donatılar>Uç Birim yolunu takip ederek açacağınız Uç Birim penceresinde,

dmesg | tail

komutunu yazıp entere basın ve çıkan sonucu kopyalayıp buraya mesaj olarak geçin. VCD kopyalamak istiyorsanız bunu direk olarak yapamayacağınızı belirteyim. Bun konu forumda konuşuldu ve çözümü de mevcut.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,2649.msg29801.html#msg29801

Bircan83

Teşekkür ederim şu an işteyim eve gider gitmez deneyeceğim Ayrıca vcd kopyalamaktan kastınız vcd yi başka bir cd ye kopyalamaksa ben onu kastetmiyorum. Benim demek istediğim vcd nini içinde bulunan mpgeav klasörü içindeki avseq1.dat dosyasını sabit diske kopyalamak. Enteresan bir nokta da şu vcdnin içine giriyorum. İçindeki dosyaları görüyorum ama izleyemiyorum.

zeitgeist

Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

ihtiyar said

Sabit diskinize kopyalamak istiyorsanız benim mesajımdaki linke bakın, izlemek istiyorsanız da zeitgeist'in mesajındaki linke bakın. ;)

Bircan83

İyi akşamlar arkadaşlar benden istenilen bilgiler aşağıda galiba;
ahmet@ahmet-laptop:~$ dmesg | tail
[   22.240308] [drm] Initialized drm 1.1.0 20060810
[   22.251334] pci 0000:00:02.0: PCI INT A -> GSI 16 (level, low) -> IRQ 16
[   22.251343] pci 0000:00:02.0: setting latency timer to 64
[   22.251598] [drm] Initialized i915 1.6.0 20080730 on minor 0
[   24.595885] eth0: link up, 100Mbps, full-duplex, lpa 0x45E1
[   24.597182] ADDRCONF(NETDEV_UP): eth1: link is not ready
[   27.322076] warning: `pulseaudio' uses 32-bit capabilities (legacy support in use)
[   34.928033] eth0: no IPv6 routers present
[   42.589835] CPU0 attaching NULL sched-domain.
[   42.590246] CPU0 attaching NULL sched-domain.
ahmet@ahmet-laptop:~$

mithatidikut

cdrom sata olabilirmi ? sadece aklıma geldi kusura bakmayın :)

Bircan83

Bilemiyorum laptopun üzerindeki orjinal cd rom. Sata mı idemi bilmiyorum. Bilgisayarım dizüstü bilgisayar belki bu bilgi işe yarar

ihtiyar said

Okutamadığın CD'nin içeriği nedir? VCD çalıştırmak ve kopyalamak ile ilgili linkler verildi.

Bircan83

Vcd mesela örneğin şu an yine uğraşıyorum. Elimde Yüzüklerin efendisi isimli vcd film var. Bu filmi izlemeye çalışıyorum ama olmuyor.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: Bircan83 - 14 Nisan 2009 - 21:46:27
  Vcd mesela örneğin şu an yine uğraşıyorum. Elimde Yüzüklerin efendisi isimli vcd film var. Bu filmi izlemeye çalışıyorum ama olmuyor.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,2649.0.html

İncelediniz mi?

Bircan83

verdiğiniz linkte ahmetturan isimli üyenin 4. satırda gösterdiği hata mesajı gibi bir mesaj alıyorum. Sanırım aynı durum ile karşıkarşıyayım

ihtiyar said

Alıntı yapılan: Bircan83 - 14 Nisan 2009 - 21:58:12
verdiğiniz linkte ahmetturan isimli üyenin 4. satırda gösterdiği hata mesajı gibi bir mesaj alıyorum. Sanırım aynı durum ile karşıkarşıyayım

İzlemek için: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,2649.msg29750.html#msg29750

Kopyalamak için: http://forum.linux-sevenler.org/index.php/topic,226.msg20164.html#msg20164

Bir de: http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php5?title=Acemiler_i%C3%A7in_ilk_durak

Bu linkleri incele, mutlaka çözülecek sorunun. :)

Bircan83

Teşekkür ederim Allah razı olsun sorunumu çözdüm

ihtiyar said

Alıntı yapılan: Bircan83 - 14 Nisan 2009 - 22:15:36
Teşekkür ederim Allah razı olsun sorunumu çözdüm

Nasıl çözdüğünü söylersen geleceğe miras bırakırsın. ;)