Bir Acemiden Soru Yağmuru

Başlatan cevaps, 08 Nisan 2009 - 19:23:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cevaps

Merhaba arkadaşlar, bir acemi olarak sorularımı topluca sormak istedim :)

1. 9.04 beta kursam full sürüme update'le gelebilir miyim yoksa sıfırdan kurulum mu yapmam gerekir?
2. Cd ile dvd sürümleri arasındaki 2,5gb'lık fark nedir? Hangisi daha mantıklı?
3. Sebepsiz bir şekilde, Windows'un boot menüsünü kullanmak istiyorum. Fakat Ubuntu'nun boot menüsü öncelikli geliyor. Nasıl düzeltebilirim? Evet Ubuntu boot'unda windows'u default yapmayı öğrendim ama direk windows'un boot görüntüsünü görmek istiyorum. Çünkü ubuntu'yu hergün çökertme yeteneğine sahibim ve o çöktükten sonra direk o partition'a format atınca windows'un boot'u nedense kayboluyor.
4. Tüm update'leri yaptığım bir kurulumu nasıl backup alabilirim? Forumda öyle yaptığını söyleyen birkaç kişinin mesajını okumuştum, daha kolay olur gibime geldi. Ve bu backup'ı aldıktan sonra nasıl istediğimde geri yüklerim? http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,2618.0.html bu adresteki yöntemlerden hangisi benim istediğimi sağlar? Birde forumda Remastersys adlı bir programın o anki sistemin backup'ını .iso olarak dvd'ye yazdığı yazıyordu, o benim işimi görür mü?

Cevaplarsanız sevinirim.

ihtiyar said

Hoş geldiniz. Sizler için bir bölüm hazırladık, bakmaya ne dersiniz?

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/board,142.0.html

Eğer cevabını bulamadığınız soru olursa o bölümde, forumda aramayı deneyin. Birçok sorunun cevabı mevcut. Eğer yine bulamazsanız, uygun bölümlerde ayrı ayrı konu açmalısınız. ;)

cevaps

İğneyelici cevabınız için çok teşekkürler fakat zaten o bölümü ve diğerlerini genel olarak incelemiştim. Tam olarak benim sorularıma karşılık olan bir tek son soruydu bulabildiğim, eminim diğerlerinin de cevapları vardır fakat hem bahsettiğiniz konuya bakmama hem de forumda aramama rağmen bulamadığım için konu açmıştım zaten. Yine de cevap için teşekkürler.

garafatma

Alıntı yapılan: cevaps - 08 Nisan 2009 - 19:23:23

1. 9.04 beta kursam full sürüme update'le gelebilir miyim yoksa sıfırdan kurulum mu yapmam gerekir?
3. Sebepsiz bir şekilde, Windows'un boot menüsünü kullanmak istiyorum. Fakat Ubuntu'nun boot menüsü öncelikli geliyor. Nasıl düzeltebilirim? Evet Ubuntu boot'unda windows'u default yapmayı öğrendim ama direk windows'un boot görüntüsünü görmek istiyorum. Çünkü ubuntu'yu hergün çökertme yeteneğine sahibim ve o çöktükten sonra direk o partition'a format atınca windows'un boot'u nedense kayboluyor.
4. Tüm update'leri yaptığım bir kurulumu nasıl backup alabilirim? Forumda öyle yaptığını söyleyen birkaç kişinin mesajını okumuştum, daha kolay olur gibime geldi. Ve bu backup'ı aldıktan sonra nasıl istediğimde geri yüklerim? http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,2618.0.html bu adresteki yöntemlerden hangisi benim istediğimi sağlar? Birde forumda Remastersys adlı bir programın o anki sistemin backup'ını .iso olarak dvd'ye yazdığı yazıyordu, o benim işimi görür mü?

Cevaplarsanız sevinirim.

1. Forumda mevcut
2. Cd sürümünde birçok paket gelmez, daha sonra yüklersiniz. Dvd sürümünde gerekli gereksiz birçok paket vardır, çoğunu indirmenize gerek kalmaz çünkü hazır gelir. Forumda mevcut
3.windows forumlarında cevabı muhtelemen mevcuttur bilemiyorum.
4.zaten cevabı bulmuşsunuz.

İğneleyici cevap değilde daha çok yol gösterici bir cevap olmuş bence.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

ihtiyar said

Alıntı yapılan: cevaps - 08 Nisan 2009 - 20:08:40
....cevabınız için çok teşekkürler ... Yine de cevap için teşekkürler.

Rica ederim, görevimiz diyorum mesajınızın şu anki haline. ;)

Mesajınızı biraz kırptım, kusura bakmayın. :)

Aramıza yeni katılmış olmanız nedeniyle birazcık gezintiye ihtiyacınız var. Forumda o kadar çok sorunun cevabı var ki... Belki sorularınızdan birisine ya da ikisine cevap alamayabilirsiniz diye düşündüm ama en azından diğer sorularınıza cevap olur diye yönlendirdim sizi. Vaktim olsaydı sorularınıza da cevap verirdim, forumda cevabı olmadığını düşündüklerime. ;)

Az önce tekrar geldim bilgisayar başına, mesajınızı gördüm. Kırılmadınız umarım. Burası büyük bir aile. Burada herkes birbirine yardımcı olmaktan mutlu olur, emin olabilirsiniz. ;)

cevaps

Estağfurullah umarım asıl ben yanlış anlaşılmamışımdır, şuan heryeri karıştırıyorum fakat ne olarak aratmam gerektiğinde bile hala emin değilim. :) Linux sistemlerine çok yabancıyım, açıkçası 1 haftadan beri henüz temiz bir kurulum yapabilmiş de değilim. En basit örnek olarak 1 saat önce kurduğum Kubuntu, güncelleştirmeleri yaptıktan sonra birdaha açılmadı, mecburen tekrar kuruyorum. :)

Her kelimeyi denememe rağmen henüz 1. ve 3. sorularımın cevabını bulamadım. Vaktiniz olduğunda cevaplarsanız/zaten mevcut bir linke yönlendirirseniz sevinirim.

Bu arada, yanlış anlaşıldıysam özür dilerim. Sonuçta burada herkes karşılıksız, kendi vaktinden feragat ederek benim gibilere yardımcı olmaya çalışıyor. İyi çalışmalar dilerim.

ihtiyar said

İyi niyetinizden ve anlayışınızdan dolayı teşekkür ederek başlıyorum sözlerime.

Aramıza tekrar tekrar hoş geldiniz. :)

Öncelikle şunu bilmelisiniz ki, Linux tabanlı sistemlerde format kelimesini unutun mümkünse. Her şeyin bir çözümü/alternatifi vardır mutlaka -istisnalar kaideyi bozmaz :)-. Bir sorun ile karşılaştığınızda en az birkaç günü göze alın, eğer halen çözüm gelmemişse burada o zaman yeniden kurmayı deneyebilirsiniz. Genel olarak sorular 5dk ile 3 gün arasında çözüm bulmakta -tahmini istatistik :)-.

İkinci olarak, (K)Ubuntu'yu örnek vereyim. Her altı ayda bir yeni versiyonu çıkar. Ve yeni sürüme isterseniz yükseltme ile geçebilirsiniz, isterseniz sıfırdan kurulum yaparsınız. Bu size kalmıştır. Beta sürümden kararlı sürüme geçiş ise daha kolay olacaktır. Normal olarak güncelleştirmeleri zamanında yaparsınız, 23 Nisan geldiğinde kararlı sürümdesiniz. ;)

(K)Ubuntu hakkında çökme olayını söyledim az önce, tekrar söyleyeyim. Çöktü diye format atmaya kalkmayın, biraz uğraşın. Muhtemelen bir çözüm bulunur. ;)

Ama illa windows'un boot menüsünü istiyorsanız windows konusunda bilgili bir arkadaşa ihtiyacımız olacaktır, burada var mıdır bilemiyorum. Grub menüsünü en düzenli tutan, diğer dağıtımlara saygılı olan ben şimdiye kadar Ubuntu'yu gördüm. Diğerlerinde sorunlar yaşadım. :)

Forum bir bilgi deryası, kürek çektikçe ilerleyeceksiniz, ferahlayacaksınız. ;)

Sypro

NOT: az sonra okuyacağınız yazı hafif uykunun da etkisi ile önce iddia edip sonra yalanlamak şeklinde gelişmiş gözükebilir, hal-i hazırda yazıyı yazarken bir yandan da araştırmaya devam ettiğim içindir, gördüm ki yapanlar olmuş. Saygılar:)

Ubuntu mu Windows mu diye seçtiğiniz ekran (yani Grub) biraz karışık bir iş, siz 2 tane Windows sürümü kurmuyorsunuz ki Micros~1 'un boot loader (mı neydi adı) 'ı devreye girsin. Dediğiniz için ancak Wubi ile kurulum yapmak gerek. Grub'da seçim yapmadan devam edebilmenizin imkanı olduğunu sanmıyorum yani kısacası. Hatta şöyle ilginç bir şey söylemek gerekirse, üst üste iki tane (aynı bölüme) Windows kurarsanız elinizde düzenlenmiş bir boot.ini ve 30 saniye içinde seçim yapmanız gereken bir ekran olacaktır; diğer taraftan Ubuntu'da üst üste iki sistem kurarsanız sadece ikincisi listede yer alacaktır, bu da bizi şu ayrıma götürebilir ancak: Grub bize o ekranda sadece işletim sistemimizi değil kullanacağımız harddisk bölümünü de seçtiriyor.
Her şeyi geçtim, her kernel güncellemesinde Grub düzenlenecek olması, ntloader ve mbr gibi kavramlar falan.. İyiden iyiye durumdan uzaklaşmalık sebepler.

Yine de aramak isterseniz anahtar kelime olarak "using ubuntu and windows with windows boot loader" gibi şeyler deneyebilirsiniz.

Alıntı Yap[boot loader]
timeout=5
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINNT
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINNT="Microsoft Windows 2000 Professional" /fastdetect
c:\linux.bin="Linux"
Bu da örnek bir boot.ini dosyası aynı durumla ilgili, arkadaşlar yedi adımda yapmış: http://www.geocities.com/epark/linux/grub-w2k-HOWTO.html

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

Tutunamayan

Alıntı yapılan: cevaps - 08 Nisan 2009 - 19:23:23

Cevaplarsanız sevinirim.

Öncelikle merhabalar ve aramıza hoşgeldiniz...

Aşağıda yazacaklarım ve sizin sorularınıza bir nebzede olsa cevap olacağına inandığım * her şey kişisel görüşümdür ve sadece beni bağlar.

Sorularınızın cevaplarına gelirsek:

1. Ubuntu 9.04 Beta kursanız, kararlı sürüme güncelleyebilirsiniz. Ancak büyük güncelleme paketleri olacağından indirmek için zaman kaybedeceğinizi de gözönüne almalısınız. Forumumuzda sizin de gördüğünüz üzere ustalarımız her zaman "temiz kurulum" tabir ettikleri CD imajı'nı indirip format atmayı tavsiye etmektedirler, sistemin kararlılığı açısından...

2. CD ile DVD arasındaki 2,5 GB'lık fark güncellemelerden ve temalardan kaynaklanmakta. 700 MB'lık CD indirip, bunu istediğiniz şekilde özelleştirmek daha mantıklı.

3. Bu sorunuza http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,4137.0.html linkindeki konu sanırım yardımcı olacaktır.

4. Aslında güncelleme konusunda şöyle bir durum var. hiçbir zaman tam anlamı ile güncellenmiş bir sisteme sahip olup, bu sistemin yedeğini alamazsınız. Çünkü yeri geliyor 2 saatte bir güncelleme yayınlanıyor ve indiriyoruz. Sadece belli başlı ana güncellemelerin kurulmuş olduğu bir sistemin yedeğini alabilirsiniz ki, o da ne kadar "güncel" olur biraz göreceli bir kavram. Ancak sistem yedeği almak için bir de Wiki'mize göz atabilirsiniz: http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php5?title=Sistem_Yedekleme

Tüm bunlardan sonra, yine kendi adıma konuşmaklığım gerekirse. Ben de naçizane bu "büyük aile"ye katılalı 1 aya yakın bir zaman oldu ve hatta aslında o kadar acemiyim ki, sizin konunuza bu mesajı yazmadan bir 30 dk. önce gnome masaüstü'nü sildim. Anlayacağınız Windows'ta format gerektiren bir durumdan ustalarımızın bir kaç komut önerisi ile kurtuldum. Aslında yukarıda yazdığım * her şey tecrübeli gözlerin yanından ukalalıktan başka * bir şey değil. Ama yukarıda da zikrettiğim gibi burası en tecrübesizinden en yetkinine kadar bir aile. Herkese eşit yakınlıkta davranılmakta. Her türlü sorunumuzda zamanı olan herkes bilgisi dahilinde birbirine yardımcı olmakta...

Tekrar hoşgeldiniz...

Ubuntu-TR Wiki | Ubuntu-TR Wiki'ye Madde Nasıl Eklenir? | Ubuntu-TR Wiki Nasıl Belgeleri | [url=http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Acemiler_i%C3%A7

Onoktake

Ben 3. soruna cevap vermek istiyorum,
windows altında EasyBCD diye bir program var. onunla windows boot'u ile ilgili herşeyi yapabilirsin. Ama benim düşüncemi sorarsan, (uzun süre bcd kullandım ama,) grub en iyisi.
Bu maskenin altında bir yüz var... Ancak benim değil.
Ne  altındaki kaslardan daha "ben"dir o yüz...
Ne de altındaki kemiklerden. Bu maskenin altında
etten daha fazlası var. Bu maskenin altında bir fikir var! Ve fikirler kurşun geçirmez!..

cevaps

Verdiğiniz yanıtlar doğrultusunda, 23 Nisan'a kadar Kubuntu 8.10 sürümünü kullanıp Ubuntu'yu keşfedeceğim. 23 Nisan'da da yeni sürümü yükleyerek devam edeceğim. Grub konusunda da, Ubuntu'nun boot menüsünü kullanmanın henüz giriş seviyesi birisi için pek mahsuru yok sanırım. :) Biraz Ubuntu'yu keşfedip 23 Nisan'da yeni sürümü kurduktan sonra da yedekleme işlemine girişmeyi düşünüyorum.

Bu kadar ayrıntılı yanıtlar için herkese çok teşekkür ederim. :)

Tutunamayan

Aslında sürüm yükseltmek için de o kadar acele etmeyin bence. Mesela kişisel olarak ben 8.04'le başladım ve hala onunla devam etmekteyim. Donanımlarımı sorunsuz tanıtıyorum. Gayet kararlı. Ayrıca LTS -Long Term Support- yani Uzun Süreli Destek sürümü. Masaüstü versiyonu 2011, sunucu versiyonu 2013 yılına kadar desteklenecek. Mesele en yeni sürümü kullanmanız değil, en rahat ettiğiniz sürümü kullanmanız. Yoksa 6 ayda bir yeni sürüm çıkacağına göre aslında tam anlamı ile kullandığınız sürüme vakıf olamadan yeni bir sürüm yükleyeceksiniz demektir...
Ubuntu-TR Wiki | Ubuntu-TR Wiki'ye Madde Nasıl Eklenir? | Ubuntu-TR Wiki Nasıl Belgeleri | [url=http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Acemiler_i%C3%A7

Onoktake

Bence de çünkü yeni işletim sistemi (bence) beta'dan geçmiş olsa da daha tam olarak sağlam olmayacaktır. 9.4 indirdim ama live CD olarak kullanıyorum.
Bu maskenin altında bir yüz var... Ancak benim değil.
Ne  altındaki kaslardan daha "ben"dir o yüz...
Ne de altındaki kemiklerden. Bu maskenin altında
etten daha fazlası var. Bu maskenin altında bir fikir var! Ve fikirler kurşun geçirmez!..