ram yükünün azaltılması

Başlatan kancass, 07 Nisan 2009 - 15:26:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kancass

Çok yeni bir pc min olmamasından dolayı xubuntu kurdum.(1.6 işlemci 512 ram)
Özellikle internette dolaşırken takılmalar yaşamaktayım. Sayfaları aşağı yukarı yaparken özellikle artmakta. Bu olay hem firefox hemde opera kullanırken oluyor. Ram in 490mb kullanımda olduğunu gösteriyor.

Bu sorunu acaba nasıl aşabilirim?

Edit: Forumdaki performans arttırmak ile ilgili başlıkda geçenlerin çoğunu yaptım :(

heartsmagic

Grafik kartı sürücülerin yüklü mü?

glxinfo | grep render ne diyor?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

bytan

Sorununla ilgili olmasa da, sistemini hafifletmek için LXDE de kullanabilirsin.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

erginemr

Alıntı yapılan: kancass - 07 Nisan 2009 - 15:26:40
Özellikle internette dolaşırken takılmalar yaşamaktayım. Sayfaları aşağı yukarı yaparken özellikle artmakta. Bu olay hem firefox hemde opera kullanırken oluyor. Ram in 490mb kullanımda olduğunu gösteriyor.

Bu durum Flash içerikli sitelerde mi, yoksa tüm sitelerde mi oluyor?

"Sistem Gözlemcisi"nde (XUbuntu'da da olması lazım) RAM'i en çok kullanan uygulama ya da süreç hangisi?

kancass

glxinfo | grep render'ın terminaldeki cevabı galiba yüklü değilmiş :(

'glxinfo' programı şu anda kurulu değil.  Yüklemek için şunu yazabilirsiniz:
sudo apt-get install mesa-utils
bash: glxinfo: command not found

lxde masa üstü yüklü arada onu da kullanıyorum ama daha tam alışamadım :)

flashın linux sorununun biliyorum ama bazen bu forumda da yapıyor.

heartsmagic

sudo apt-get install mesa-utils
glxinfo | grep render
ile dene.

Grafik kartının sürücüsünü kurmuş muydun?

kancass

hayır çünkü kendisi direk tanıdı zannettim.

a@xubuntu:~$ glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: Mesa DRI Intel(R) 915GM 20061102 x86/MMX/SSE2

şimdiki sonuç

heartsmagic

Dediğim çıktıları görürsek yorum yapabiliriz. Ayrıca

lspci çıktısı da iyi olacaktır.

kancass

lspci çıktısı

a@xubuntu:~$ lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Mobile 915GM/PM/GMS/910GML Express Processor to DRAM Controller (rev 03)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Mobile 915GM/GMS/910GML Express Graphics Controller (rev 03)
00:02.1 Display controller: Intel Corporation Mobile 915GM/GMS/910GML Express Graphics Controller (rev 03)
00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) USB UHCI #1 (rev 03)
00:1d.1 USB Controller: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) USB UHCI #2 (rev 03)
00:1d.2 USB Controller: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) USB UHCI #3 (rev 03)
00:1d.3 USB Controller: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) USB UHCI #4 (rev 03)
00:1d.7 USB Controller: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) USB2 EHCI Controller (rev 03)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev d3)
00:1e.2 Multimedia audio controller: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) AC'97 Audio Controller (rev 03)
00:1e.3 Modem: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) AC'97 Modem Controller (rev 03)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation 82801FBM (ICH6M) LPC Interface Bridge (rev 03)
00:1f.1 IDE interface: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) IDE Controller (rev 03)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) SMBus Controller (rev 03)
02:01.0 CardBus bridge: Texas Instruments PCI1510 PC card Cardbus Controller
02:03.0 Network controller: Intel Corporation PRO/Wireless 2200BG [Calexico2] Network Connection (rev 05)
02:08.0 Ethernet controller: Intel Corporation 82562ET/EZ/GT/GZ - PRO/100 VE (LOM) Ethernet Controller Mobile (rev 03)
a@xubuntu:~$

heartsmagic

Intel çipsetli bir kart kullanıyorsun. Bu durumda yüklemen gereken bir şey olacağını sanmıyorum. Fakat 3B meselesi sağlanıyor mu bir bakmak lazım.

kancass

bende siz şimdi söyliyene kadar birşey yüklemeden rahatça kullanabiliyordum.

erginemr

"Sistem Gözlemcisi"nde (XUbuntu'da da olması lazım) RAM'i en çok kullanan uygulama ya da süreç hangisi?

kancass

opera yada firefox hangisini kullanırsam

erginemr

Hmm, Adobe Flash mı yüklü?
dpkg -l | grep flash

kancass

adobe ile değil de ubuntu-restricted-extras ile yüklü flash eklentisi

heartsmagic

Bir önceki iletinde 3b sonucunu vermişsin, benim gözümden kaçmış. Bu durumda mesele grafik kartı olamaz, kaldı ki sorun Firefox ve Opera'ya indirgenmiş durumda. Eğer sadece Firefox olsaydı acaba bir eklenti mi sebep oluyor derdim ancak bir de arada Opera var.

@erginemr'in istediği çıktıyı da verisen Flash meselesini garantilemiş oluruz.

kancass

erginemr istediği çıktı.

a@xubuntu:~$ dpkg -l | grep flash
ii  flashplugin-nonfree                        10.0.22.87ubuntu1~intrepid1             Adobe Flash Player plugin installer

heartsmagic

Flash da normal görünmekte. Sadece Firefox ve Opera'da mı var bu yavaşlık? Sistemin başka hiçbir yerinde bu sorun yok mu?

kancass

opera yı genelde kullanıyorum. operada yavaşlık olduktan sonra cpu %100 ü buluyor bu yüzden  diğer yaptığım işlerde sorun yaşamaktayım sayfalarda donmalar yaşıyorum. Sayfalar arasında dolaşmakta zorluk çekiyorum. Tıkladığım yarım saat sonra olmakta.

heartsmagic

Forumda biri daha Opera'da sorun yaşadıktan sonra sistemin ağırlaştığından bahsetmişti, benim Lenovo tanıtımı başlığında sanırım. Opera kapanmış görünmesine rağmen kapanmıyordu, arkada asılı kalan Opera'ya ait bir süreç bulunuyordu. Onu sonlandırdıktan sonra sistem rahatlıyordu. Sen de buna dikkat edebilirsin.

kancass

Şimdi operanın tercihlerinden disk önbelleğini min olacak şekilde ayarladım. Biraz daha iyi durumda. Sitelerdeki flashlarıda engelliyorum. Gerekli olduğunda açıyorum o sırada olan yavaşlıktada sevgili adobe firmasını desteğini eksik etmediği için düşünerek, kulaklarını çınlatarak geçiriyorum  ;)

326041

Sisteminde takas alanı var mı?

326041

Sistemde takas alanı olmayınca da Performans etkileniyor.
512 MB ram olan pc ye takas alansız ubuntu yükledim. Herhangi bir uygulamayı açtığımda ram tüketimi birden en yükseğe çıkyordu aynı anda iki uygulama açamıyordum ANCAK takas alanı ayırdıktan sonra düzeldi.(Tecrübelerle sabit)  :D

kancass

Takas alanı olarak 1 gb yer ayırmıştım kurulum sırasında

MeBuNtU

seamonkey kullanmani oneririm.Hatta xubuntuyu da bosverip biraz ugrasarak fluxbox+idesk gibi bi karisim yaparsaniz cok daha iyi verim alirsiniz.Benzer bi pc de minimal cd den kurulum yapip boyle hafif programlari yuklemistim.Inanilmaz hizli calisiyordu.Tabi bu uzun surer ve ugrasilmasi gereken birsey ama elde ettigin sistem e degiyor yani.