[Çözüldü] Usb diske kurulum ve Grub sorunu

Başlatan delog, 04 Nisan 2009 - 18:55:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

delog

Merhaba

External hardiskime ubuntu 8.10 kurdum, önyükleyici sdb(external hardisk) yolunu seçtim. Amacım usbden açılışta grub ekranını görmekti. Ancak
Grub loading
Stage 1.5.
Error 18 

gibi bir hata veriyor açılışta, usb den başlatmadığım zaman XP normal açılıyor. Ne yapmam gerek grubu çalıştırabilmek için.? Tşk.

Malik

Bir şey öğrenmek istediğimde dışarı çıkar ve benden daha çok bilen birisini bulur ona sorarım. Bazen çok kazık sorarım!!!

Linux bir felsefedir, felsefe öğretidir, öğreti bilim ve düşüncedir, bilim ve düşünce özgürlüktür, özgürlük ise linuxdur. Yani Linux herşeydir.

heartsmagic

USB ve Grub kurulumu forumda bir iki yerde geçiyordu sanırım. Bazen sancılı bir süreç olabiliyor bu. Error 18 garip bir hata. Açıklamasında BIOS ve disk ilişkisi geçiyor. Bazılrı BIOS'da diski elle tanıtarak bu sorunu aşmış gibiler ancak sende bellek harici olduğunda nasıl doğrudan tanıtılır bilemiyorum.

Not: Konuyu daha uygun bir yere taşıyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

delog

1 TB hardisk i ubuntu kurmak için almıştım hevesim kursağımda kaldı. Grub kullanmadan direk linux u external hardiski n MBR ına yazsam sizce çözüm olabilir  mi? HP 6910p laptopun markası bios update yaptım ancak sorun düzelmedi :(

ebubekirs

sudo grub

ardından

find /boot/grub/stage1

dediğinizde, grub'un diskte kurulu olduğunu görebiliyor musunuz?
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

heartsmagic

Zaten harici diske kurmak gerekmiyor mu Grub'u?

ebubekirs

Evet, kurarken harici diski seçmiş sdb olarak ancak o şekilde açılması lazımdı. Başka bir yeri görüyor olsa gerek.
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

aynshtein

bu konuda çok çile çekmiş ve sonunda başarılı olmuş biri olarak :) bazı sorularım var:

1. Harici diskiniz kaç bölüm? Harici diskiniz birden fazla bölüme sahipse bölümlerin sıralaması nedir?
2. Grub'ı kurarken sdb yerine yanlışlıkla sdb1 seçmiş olabilir misiniz?
3. BIOS ayarlarınızda harici diskinizi 1. disk olarak tanıtma imkanınız var mı? (Sorununuz muthemelen BIOS'tan kaynaklanıyor. Harici diski birincil disk olarak ayarlayıp deneyin. Bu şekilde sisteme harici disk takılı iken önce o diskten açmayı dener, takılı değilse, dahili harddiskinizden sistem açılır...)
Linux: Bilgisayarını bilgi saymaktan başka işlerde kullanmak isteyenler için...
Günlük: http://www.multimeyda.com/

localhost

Notebook bioslarinda USB Aygitlari Disk olarak gösterme sansi yok sanirim. Grubu nereye kurarsaniz kurun Biosta USB disk 1. disk secildiginde boot etme sansi vardir. @heartsmagic in dedigi gibi error 18 grub ve Bios karisimi bir hata
Linux LPIC1 - MCSA

delog

Hardiskimi once 3 e bölüp NTFS formatladım, sonra mantıksal sürücü oluşturup, kök ve swap alanlarını oluşturdum, olmadı. Tekrar bir ümit format  atıp, bu sefer once kök ve swap alanlarını birincil olarak oluşturup, kalan kısmı 2 ye bölüp windows dan NTFS format attım, Oldu. Daha sonrada grub u usb hardiske aldım, sonunda istediğim gibi oldu. Zaman ayırdığınız için teşekkürler.

heartsmagic

Normalde sorulsa birincil veya mantıksal fark etmez derdim ama demek ki ediyormuş. Dahili disklerde durum değişmiyor ancak harici disklerle Grub arasında böyle bir mevzu var demek ki. Konuyu etiketleyip kapatıyorum, geri bildirim için teşekkürler.