[Çözüldü] Yeni bölüm yarattım fakat içine yazamıyorum

Başlatan esrama, 04 Nisan 2009 - 14:58:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

esrama

Yeni bir ext3 bölüm yarattım fakat root olmadığım sürece içine hiç* bir şey yazamıyorum. Bu bölüme yazabilmem için ne yapmam gerekiyor ?

tab

tahminimce sistem-yönetim-partition editor den yeniden formatlaya bilirsen yazmana izin verebilir. ayrıca root olmak için konsoldan sudo su komutu nu kullanabilirsin

atomkarinca

Bu adreste işinize yarayacak bilgiler mevcut. Yapmanız gereken /etc/fstab dosyanızdaki komutları değiştirmek.

heartsmagic

fstab'den ziyade açtığı bölüm kendisine ait değildir gibi geliyor bana. Örneğin yeni bölümün ismi /media/depo ise:

sudo chown -R $USER /media/depo

komutunu aynen verirsen dizin sahipliğ sana geçer. Bir ihtimal de yazılabilir olup olmadığını kontrol etmen gerekecektir. Garanti olsun istiyorsan:

sudo chmod -R 755 /media/depo

yaparsın.

Ara ara sorulan bir soru bu, forumda mutlaka vardır. Aramayla bulunur mu bilemiyorum ancak SUDO'nun bundan önceki sayısında işlemiştik konuyu. Göz atmanda fayda var.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

esrama

heartsmagic vermis oldugunuz komutlar ise yaramadi.
Sonra fstab dosyasinda degisiklikler yaptim sanirim yaptigim bir hata yuzunden ubuntu acilmiyor. Su anda live cd deyim eski haline cevirmek icin filesystemi aciyorum fakat live cd den bile fstab dosyasi uzerinde degisiklik yapamiyorum. gedit ile actigim fstab dosyasinin icine eksi halini (bir yere kopyalamistim) yapistirip kaydettigimde su hatayi aliyorum
You do not have the permissions necessary to save the file. Please check that you typed the location correctly and try again.

bytan

Bir uçbirim açarak, aşağıdaki komutla dosyanın olduğu yere gidip açabilirsin:

sudo nautilus
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

esrama

Bir önceki mesajda yazdığım sorunu hallettim . FAkat hala ext3 bölüme yazamıyorum.
Fstab dosyam şu şekilde :

# /etc/fstab: static file system information.
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
proc            /proc           proc    defaults        0       0
# /dev/sda8
UUID=86ed5012-5c15-48bb-bcd4-2c555084ac65 /               ext3    relatime,errors=remount-ro  0  1
# /dev/sda6
UUID=a47a8e57-8694-40c5-b6a9-2b0d85db2916 none            swap    sw              0       0
/dev/scd0       /media/cdrom0   udf,iso9660 user,noauto,exec,utf8 0       0

Burada bir şey dikkatimi çekti # /dev/sda8 satırının hemen altında hda 8 için geçerli olan ayarlar olması gerekiyor anladığım kadarıyla. Oysa aşağısında bağlama noktası / olarak gösterilmiş. Ben sistem monitöründen kontrol ettim / (filesystem) benim hdd için hda7 oluyor. Fstab dosyasında yanlış belirtilmiş. Ben hda8(yeni açtığım ext3 bölüm) üzerinde root hakları istiyorum. atomkarinca nın vermiş olduğu sayfayı okudum fakat yazılanlar çok karışık geldi.

bytan

Şu anda sen Canlı CD üzerinde misin? Yoksa sistem üzerinde mi? Ve aşağıdakinin çıktısını da ekler misin?

sudo fdisk -l
blkid

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

esrama

Canlı cd de değilim. Dediğim gibi fstabı eksi haline getirdim.

sudo fdisk -l

Disk /dev/sda: 251.0 GB, 251000193024 bytes
240 heads, 63 sectors/track, 32422 cylinders
Units = cylinders of 15120 * 512 = 7741440 bytes
Disk identifier: 0x3c652cbd

Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1   *           1       10836    81920128+   7  HPFS/NTFS
/dev/sda2           10837       32423   163188270    f  W95 Ext'd (LBA)
/dev/sda5           10837       27091   122881153+   7  HPFS/NTFS
/dev/sda6           27091       27181      682731   82  Linux swap / Solaris
/dev/sda7           27181       28215     7815591   83  Linux
/dev/sda8           28215       32423    31808668+  83  Linux

blkid

/dev/sda1: UUID="7668898D68894D35" TYPE="ntfs"
/dev/sda5: UUID="AAC0BDAFC0BD81DD" TYPE="ntfs"
/dev/sda6: TYPE="swap" UUID="a47a8e57-8694-40c5-b6a9-2b0d85db2916"
/dev/sda7: UUID="86ed5012-5c15-48bb-bcd4-2c555084ac65" SEC_TYPE="ext2" TYPE="ext3"
/dev/sda8: UUID="39015474-9183-4948-8b37-2a0c87cce567" TYPE="ext3"
/dev/loop0: TYPE="squashfs"

bytan

Fstab içerisinde sda8 olarak belirlenen yorum satırını sda7 olarak değiştirmende sakınca yok. Her ne kadar sda8 demiş olsada, alttaki UUID değeri sda7'ye ait.

Buradan hareketle, bağlamaya çalıştığın alanında /dev/sda8 olduğu görülüyor. Bunun için fstab içine aşağıdakine benzer bir girdi ekle:

/dev/sda8 /media/sda8 ext3 defaults 0 2

Bağlama noktasını yukarıdaki girdi ile /media/sda8 olarak belirledik. İlgili yerde de bir bağlantı noktası açalım:

sudo mkdir /media/sda8

Aşağıdaki ile de bağlamaya çalış:

sudo mount -a

PF @ ST

esrama

Sistemin restarta ihtiyacı varmı ? Çünkü dedikleriniz yaptım ama olmadı ...

bytan

İhtiyacı olmaması lazım. Olmadıdan kastın, bağlamadı mı yoksa yazamadın mı? Ve son olarak verdiğin mount komutunun çıktısı nasıl?

PF @ ST

esrama

Sistemi yeniden başlattım. SDA8 otomatik bağlandı başlagıçta. Eskiden böyle olmuyordu. (Diğer ntfs bölümlerini de bu şekilde yapabilirim umarım)
SDA8 e yazamıyorum hala aynı. Son veridğiniz iki komutu girdiğimde hiçbir çıktı vermedi.

bytan

Normal bağladıysa çıktı vermemesi doğal. Aşağıdaki ile yetki almaya çalış:

sudo chown -R $USER:$USER /media/sda8

PF @ ST

esrama

Yine olmadı :( Bu arada http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,7935.msg97163.html#msg97163 burada verdiğini iki komutu terminale yazdığımda zaten sda8 bağlanmıştı.

bytan

Son verdiğim chown komutunu uyguladığında ne tepki veriyor? Onu verdikten sonra aşağıdakininde çıktısını ekler misin:

ls -l /media

PF @ ST

esrama

ls -l /media

total 12
lrwxrwxrwx 1 root root    6 2009-03-13 19:28 cdrom -> cdrom0
drwxr-xr-x 2 root root 4096 2009-03-13 19:28 cdrom0
drwxrwxrwx 1 root root 4096 2009-04-04 23:08 disk
drwxr-xr-x 4 user user 4096 2009-04-04 20:57 sda8

chown da hiçbir şey varmiyor

bytan

Kullanıcı adın "user" mi? Şu anda o şekilde ayarlanmış. Eğer doğruysa, yazıp çizmeye başlayabilmen gerekiyor. Ve ayrıca "disk" olarak belirlenen bölüm neresi?

PF @ ST

esrama

kullanıcı user.

Disk olarak belirlenen bölüm derken neyi kastediyorsunuz ?

ten bahsediyorsanız orası winsoftun ntfs bölümü. Ama şunu söyliyim her defasında orası disk olarak bağlanmıyor. Bazen disk-1 veya disk-2 olabiliyor. Aynı şekilde diğer bölümler de rastgele bağlanıyor.

bytan

"user" kullanıcısının oraya erişim yetkisi var şu an. Bir de 777 deneyelim:

sudo chmod 777 -R /media/sda8

Diğer bölümün her seferinde farklı isimle bağlanmasının sebebi, fstab içinde girdisinin olmayışı olabilir.

PF @ ST

esrama

bytan

Bir daha şunun çıktısın ver:

ls -l /media

Sudo ile yazabiliyor musun o diske?

PF @ ST

esrama

total 12
lrwxrwxrwx 1 root root    6 2009-03-13 19:28 cdrom -> cdrom0
drwxr-xr-x 2 root root 4096 2009-03-13 19:28 cdrom0
drwxrwxrwx 4 user user 4096 2009-04-04 20:57 sda8

evet yazabiliyorum. sudo nautilusle hiç sorun yok.

bytan

Şu an tüm kullanıcıların o bölüme yazabilmeleri gerekiyor. Herkese açtık bölümü. Sistemini yeniden başlatır mısın?

PF @ ST

esrama

Sistemi restart ettim ve oldu. Çok teşekkür ediyorum bytan ...
Konusu açılmışken, bu ay sonu çıkacak yeni sürümle sistemi komple formatlayıp, sda8 ile birlikte ext4 dosya sistemine geçeceğim.
O zaman fstab dosyasına
/dev/sda8 /media/sda8 ext3 defaults 0 2
gibi satırları girmem yeterli olacakmı . Yoksa bu satıra veya komut satırına daha başka şeyler de mi girmem gerekecek ?