Lirc ayarları olmuyor

Başlatan raskolnikov, 04 Nisan 2009 - 00:54:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

raskolnikov

Bilgisayarımda avertv go 007 tv kartı var. Tv kartını çalıştırabiliyorum ama uzaktan kumanda bir türlü olmadı. Bir kaç tuş çalışıyor ama ben hepsini yapmaya uğraşıyorum. gentoo, lapis, ubuntu wikilerindeki denedim ama yine olmadı. Lirc kurulu olmasa bile o 2-3 tuş yine çalışmaya devam ediyor. Bunları hangi program kontrol ediyor olabilir veya bu durumu nasıl aşabilirim arkadaşlar.
"Sevginin gücü, güce olan sevgiyi yendiğinde, dünya barışı tanıyacak..."
-Sri Chinmoy Ghose-

heartsmagic

Şöyle iki belge var, diğerleri ile aynı mı bilemiyorum:
http://www.mythtv.org/wiki/Ubuntu_lirc_install
https://wiki.ubuntu.com/LircHowto

Tabii, paket sürümlerini falan günümüze göre değiştirmek gerekebilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

raskolnikov

Yine olmadı. Benim anlayamadığım lirc paketini kaldırıyorum ama kumanda da 2-3 tuş hala çalışmaya devam ediyor çok ilginç bir durum :D
-Sri Chinmoy Ghose-

raskolnikov

@heartsmagic bendeki kumandanın com1 mi ya da com2'yemi bağlı olduğunu nasıl görebilirim. Bir de ttyS ile com bağlantılara arasında bir ilişki var mıdır?
Zira bendeki dmesg|grep ttyS çıktısı

serial8250: ttyS0 at I/O 0x3f8 (irq = 4) is a 16550A
00:0d: ttyS0 at I/O 0x3f8 (irq = 4) is a 16550A
lirc_serial: use 'setserial /dev/ttySX uart none'
bu sonucu veriyor ama "setserial /dev/ttyS0 uart none" yine sonuç vermedi.

edit:
Alıntı YapNow there might be a problem: the module lirc_serial is build to use ttyS0 (COM1), if your device isn't connected to ttyS0, you'll have to either change the module-options or rebuild the lirc module. If your device is connected to ttyS0, you can skip this step
böyle yazıyor demekki benimki ttyS0 olduğuna göre bu aşamaları atlamam gerekmiş  :D.

Kendi kendime konuşuyorum gibi oldu böylede ;D umarım sonuca ulaşabilirim...
-Sri Chinmoy Ghose-

heartsmagic

Kendi kendine konuşmuş gibi olmuşsun ancak tüm cevapları vermişsin :)
Umarım çözersin sorunlarını.

raskolnikov

Tüm çabalarım yetersiz kaldı. Sanırım araştırıp linux ile uyumlu bir kumanda alacağım. Microsoft'un klavye ile birlikte gelen bir kumandası acaba o işe yarar mı? ya da tavsiye edeceğiniz bir ürün var mı?
Karalıyım sistemi medya canavarına dönüştüreceğim  :D
-Sri Chinmoy Ghose-

heartsmagic

Açıkças kumandayla pek işim olmadı bugüne kadar. Eski dizüstüme ait bir tane olmasına rağmen hiç gerek duymadım üzerine gitmeye. Eğer kullanan arkadaşlar varsa mutlaka belirteceklerdir.

xwes

Eger bir kaç tuş çalışıyor ise kumandaniz tanınıyor demektir. Benimki de sizinki gibi. Baktım lirc çok karışık vazgeçtim ben. Ancak sorunumu başka şekilde hallettim. Öncelikle siz kumandayı hangi player ile kullanmak istiyorsunuz, buna karar verin. Zira çözüm buna göre değişiyor. Örneğin be en çok smplayer ve rhytmbox ile kullanmak istiyordum. Ryhthmbox için sistem/tercihler bölümünde klavye kısayolları ayarlarından play/pause kısayollarını değiştirdim. Yani şöyle, yeni kısayol deyip kumandamda istediğim tuşa bastım. Tabi her tuş çalışmıyordu bende, siz burada kumandanızın tanınan bir tuşunu bu fonksiyon için atayın. Smplayer ise sistemin kısayollarını kullanmıyor, bunun için smplayerın kendi ayarlarına girip kısayolları buradan değiştirdim, yalnız burda smplayer ile rhthmbox'ın kısayollarının çakışmamasına dikkat edin. Sonuç olarak kumandam ile -her ne kadar tuşların tuşlar üzerlerinde yazan fonksiyonlarından uzak olsalar da- smplayer ile film izleyebiliyorum (ileri geri alma, durdurup başlatma, sesi azaltıp çoğaltma) rhytmbox ile de aynı şekilde müzik dinleyebiliyorum, uzaktan.

raskolnikov

Ben kumandayı tvtime ile kullanıyorum. Kısayolları sizin dediğiniz gibi compiz menager'ın command kısmından ayarlayabiliyorum ama o da sadece 1 tuş oluyor :D. Klavye kısayollarında diğer tuşları ayarlıyorum ama ona da komut veremiyorum sadece belirli işlevler çalışıyor.
-Sri Chinmoy Ghose-