Disk alanını büyültmek.

Başlatan SKYLAB, 03 Nisan 2009 - 18:38:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

SKYLAB

Selamlar..

Yeni ubuntu kullanıcısı sayılırım. Birçok paketi yükledim ondan dolayı sorunumun çözümü için format atmak istemiyorum pek.

Sorunum ise ; ben ubuntuyu yüklemeden önce beğenmem belki diyip ço büyük yer vermemiştim. 10 gb vermiştim toplam.

Ben ama artık hayatımın sonuna kadar ubuntu kullanacağım sanırım :) Ben bu disk alanımı nasıl büyültebilirim format atmadan acaba ?

Teşekkür ederim.

ihtiyar said

Depo olarak harddiskinizin diğer kısımlarını kullanabilirsiniz. Söylediğinizi Gparted programı ile Live CD üzerinden yapmak mümkün olabilir belki ama tehlikeli olduğunu belirtmeliyim. Daha tecrübeli bir arkadaştan tavsiye bekleyebilirsin.

SKYLAB

Evet diğer disk alanlarımı kullanabilirim fakat bir sorunum var. Disk alanlarında sadece ubuntuyu kullandığım kısımlar biçimlendirilmiş bir biçimde ext3 olarak. Dİğerleri ham olarak duruyorlar. Portable HDD kullanıyorum ben.

İlginiz için teşekkürler.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: SKYLAB - 03 Nisan 2009 - 18:48:14
Evet diğer disk alanlarımı kullanabilirim fakat bir sorunum var. Disk alanlarında sadece ubuntuyu kullandığım kısımlar biçimlendirilmiş bir biçimde ext3 olarak. Dİğerleri ham olarak duruyorlar. Portable HDD kullanıyorum ben.

İlginiz için teşekkürler.

Diğer kısımları da biçimlendirirsiniz, olur biter. :) Ext3, ntfs fark etmez. Eğer Windows'ta kullanmayacaksanız sadece ext3 olsun derim ben. :)

SKYLAB

ihtiyar said

Alıntı yapılan: SKYLAB - 03 Nisan 2009 - 19:01:31
Gparted biçimlendirebilirmi ?

Şimdi durumu iyi anlayalım ki daha sonra sorun olmasın. 10gb'lik bölümde Ubuntu kurulu. Diğer bölüm(ler)de bilgi mevcut mu? Mevcut ise format(lar)ı nedir?

Gparted diskinizi biçimlendirmek için biçilmiş kaftandır. :) Ama daha önce söylediğim gibi, dikkatli kullanım gerektirir. Forumda arama yapabilirsiniz bu konuda.

SKYLAB

Benim HDD 'imde pardus kurulu 30 gb ında 10 gb ında ubuntu.

heartsmagic

Yeni arkadaşlar için kök sistemi büyütmek oldukça zorlu bir süreç bence. Zira kök sisteme takla attırarak oradan oraya taşımak, bunu yaparken geçici bir bölüm ayırmak, ardından kök sistemi biçimlendirmek ,daha geniş bir bölüm açmak, ardından takla attırdığımız bölümü buraya kopyalamak ve kök sistem olarak bu yeni bölümü göstermek gerekecektir diye düşünüyorum. Ben bu işlemi hiç yapmdım. Yapmama sebebim ise kurulumdan önceki bölümleme politikamı iyi belirlememdir.

Fakat ben bir soru sormak istiyorum? Neden 10 GB yetmiyor?

/dev/sda7              12G  4,3G  7,0G  38% /

Bu benden bir örnek. Toplam alan ve kullanılan alan belli. Eğer kök sisteme oyun kurmuyorsan ve depo olarak kullanıyorsan bu değiştirilebilir. Diskten bir bölüm açarsın sisteme depo olarak bağlarsın, oraya yedeklersin dosyalarını.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

SKYLAB

Ya mesela birçok güncellenmesi gerektiğini söylediği paket var ubuntunun. 260 mb diyor. Eee bu güncellemeler eğer 1 ayda bir böyle olursa 5 ayda 1 gb dan fazlası gider otamatikman :S

Ama eğer size yetiyorsa okadar yer banada bu 10 gb yeter sanırım :S

acemiyim91

10 gb kök (ana) klasör için yeterli heartsmagic beyin dediği gibi eğer oyun kuruyorsan ve dosyaları ubuntu kurulu olan kök sistem masaüstünüze kopyalamayın direkt olarak yedek depo disklerinze kopyalayın.
Ayrıca 1 ayda 1 260 mb lık güncelleme yok :) ve güncellemeler eski paketleri yeniliyor veya sisteme yeni paket kuruyor.

SKYLAB

Teşekkür ederim. Güncellemelerimide yaptım :)

heartsmagic

@SKYLAB sana söylenen 260MB indirilecek paket boyutudur. Sende kurulu olanlarla değiştirileceği için yeni sürümler diskten yer kaplamaz. Eğer inen paketler ne olacak diyorsan o konuda haklısın. Her güncellemede .deb paketleri sisteme iner ve yer kaplar. Fakat bunu temizlemek tek komuta bakar:

sudo aptitude clean

Böylece inen arşiv paketleri temizlemiş olursun. Bu sana nasıl bir dezavantaj sağlar? Örneğin bir programı sildin, sonra tekrar kurmak istedin. Tekrar indirir sistem.

Bunun haricinde 10Gb dediğim gibi oyun falan kurmadığın, depo olarak kullanmadığın sürece sana yetecektir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

SKYLAB

Tamamdır o halde.

Çok teşekkür ederim.