[Çözüldü] kararlı sürüm hakkında

Başlatan thrall, 03 Nisan 2009 - 13:28:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

thrall

bugün posta nihayet ubuntu 8.10 desktop edition geldi. Şu hani kararlı sürüm diye bahsedilen sürüm. Bu konuyla ilgili ben forumda biraz araştırma yaptım kararlı sürüm nedir bu sürümün şu an benim kullandığım 9.04 ten farkı nedir ben bunu kullanmaya devam mı etmeliyim yoksa bunu silip hemen 8.10 mu kullanmalıyım acemi birisi olarak nedir ne değildir konu hakkında bilgi istiyorum

tasy

Kararlı sürüm işletim sistemindeki hataların çoğunluğunun kaldırılmış şeklidir. 9.04 beta yani deneme aşamasındadır. Tabiki ismindende anlaşılacağı gibi bu sürümde hatalar ile karşılaşman büyük olası bi durumdur.

Benim tavsiyem; eğer şuan 9.04ün sorunsuzca çalışıyorsa update yapmaman ve 20 gün işletim sistemini bu şekilde kullanman. 20 gün sonra kararlı sürümü çıkacak 9.04'ün. Bunu dememdeki sebep, update sonrası bir sorunla karşılaşman sonucunda bir çözüm bulamaman ve uğraşmana sebep olacaktır.

matrax_41

Tam tersi güncellemeyle farkında olmasa da bir sorunun düzelme ihtimali daha yüksek

ihtiyar said

Alıntı yapılan: matrax_41 - 03 Nisan 2009 - 15:36:24
Tam tersi güncellemeyle farkında olmasa da bir sorunun düzelme ihtimali daha yüksek

Güncellemeler, olan hataların giderilmiş hali olarak gelir. Bazı yeni sorunlar çıkabilir ama güncelleme her zaman iyidir. Hem güvenlik açısından hem de 20 gün sonra yapılan güncelleme sonrasında büyük bir hata ile karşılaşmaman açısından önemlidir. Bera sürüm kullanıpta bir süre güncellemeyip ardından güncelleme yapan bir arkadaş büyük sorunlarla karşılaşmıştı. Bu durum nasıl izah edilir bilmiyorum ama tavsiyem sistemini güncel tutman. Madem beta versiyonunu kurmuşsun, bir önceki kararlı sürümü kurmakla uğraşma derim.

tasy

Yazıma dikkat edecek olursanız ortada bir sorun yoksa dedim. Yoksa tabiki sorun düzelme ihtimallerinden biri updatedir.

Alıntı yapılan: ihtiyar Said
Bera sürüm kullanıpta bir süre güncellemeyip ardından güncelleme yapan bir arkadaş büyük sorunlarla karşılaşmıştı.

Bu şekilde bir yaklaşımla kesin yargı bence doğru değil. O zamanki hatanın nedeniyle şu zamanda karşılaştığıız yada karşılaşacağımız hatalar bir değil. Bende bir örnek verecek olursam; beta aşamasında sorun olmayan bir 8.04 ubuntuya update sonrasında gdm ve hatta x ortamına hiç geçememiştim. Bu örneği ilk başta bilerek vermedim çünkü hatalar herkesin bilgisayarında aynı şekilde aksetmez ve hatta hata tespiti yapılınca direk update depolarından kaldırılır. Bundn dolayı eğer ubuntunuzda alışalıagelmedik bir olay ile karşılaşmadığınız sürece ubuntunuza güncelleştirme yapmayınız. Bu benim şahsi fikrim herkes istediğini yapmakta özgürdür :D son olarak benden daha iyi linux kullanıcıları var sitede onların yorumları doğru kararda daha etkili olur sanırım. Bana doğru gelen yol budur. Görüşmek üzere ;)

ihtiyar said

Alıntı yapılan: tasy - 03 Nisan 2009 - 17:48:31

Yazıma dikkat edecek olursanız ortada bir sorun yoksa dedim. Yoksa tabiki sorun düzelme ihtimallerinden biri updatedir.

Alıntı yapılan: ihtiyar Said
Beta sürüm kullanıpta bir süre güncellemeyip ardından güncelleme yapan bir arkadaş büyük sorunlarla karşılaşmıştı.

Bu şekilde bir yaklaşımla kesin yargı bence doğru değil. O zamanki hatanın nedeniyle şu zamanda karşılaştığıız * ya da karşılaşacağımız hatalar bir değil. Bende bir örnek verecek olursam; beta aşamasında sorun olmayan bir 8.04 ubuntuya update sonrasında gdm ve hatta x ortamına hiç geçememiştim. Bu örneği ilk başta bilerek vermedim çünkü hatalar herkesin bilgisayarında aynı şekilde aksetmez ve hatta hata tespiti yapılınca direk update depolarından kaldırılır. Bundn dolayı eğer ubuntunuzda alışalıagelmedik bir olay ile karşılaşmadığınız sürece ubuntunuza güncelleştirme yapmayınız. Bu benim şahsi fikrim herkes istediğini yapmakta özgürdür :D son olarak benden daha iyi linux kullanıcıları var sitede onların yorumları doğru kararda daha etkili olur sanırım. Bana doğru gelen yol budur. Görüşmek üzere ;)

Örnek olarak çekirdek güncellemeleri önemlidir, güvenlik açıkları kapatılır güncelleştirmelerle. Ben kesin yargı kullanmadım, olma ihtimalinden bahsettim. O zaman hata ile karşılaşıldı, şimdi de karşılaşılır diye bir şey yok ve aynı zamanda hatalar farklı sistemlerde ortaya farklı şekillerde çıkabilirler buna da katılıyorum.

Sistemin daha işlevsel olabilmesi ve güvenli olabilmesi açısından güncelleştirmeleri tavsiye ederim. Bu da benim fikrimdir. ;)

Ben böyle bir tavsiyede bulunurken başka bir arkadaş Ubuntu 7.04 kullanabilir. Bu da onun kendi tercihidir. :)

tasy

Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 03 Nisan 2009 - 18:01:27

Örnek olarak çekirdek güncellemeleri önemlidir, güvenlik açıkları kapatılır güncelleştirmelerle.

Buna kesinlikle katılıyorum. Kesin yargıdan kastım update'in herzaman iyidir gibi anlaşılıyodu yada ben öyle anladım. Neyse son mesaj bence çok anlamlı bende katılıyorum....

thrall

update çıkınca xp deki gibi köşede bir uyarımı çıkıyor  sistemde güncelleştirmeler var yükleyin gibi nasıl haberimiz oluyor ?

birde daha güvenli olur diyorsunuz, belki başka bir başlık açmam doğru olur bilmiyorum konu içinde geçtiği için sanırım buraya yazmak daha doğru. linux kullanırken güvenlik açısından nelere dikkat etmem gerekir. mesela xp de hani com, exe vs. dosyaları açarken dikkat etmek gerekiyor gibi basit örnekler verebilirim linux için nelere dikkat etmek gerekir diye yazayım mı ? çünkü gerçekten bilgiye ihtiyacım var bu konuda, yoksa ayrı bir başlık mı açayım ?

ihtiyar said

Alıntı yapılan: thrall - 03 Nisan 2009 - 19:48:26
update çıkınca xp deki gibi köşede bir uyarımı çıkıyor  sistemde güncelleştirmeler var yükleyin gibi nasıl haberimiz oluyor ?

birde daha güvenli olur diyorsunuz, belki başka bir başlık açmam doğru olur bilmiyorum konu içinde geçtiği için sanırım buraya yazmak daha doğru. linux kullanırken güvenlik açısından nelere dikkat etmem gerekir. mesela xp de hani com, exe vs. dosyaları açarken dikkat etmek gerekiyor gibi basit örnekler verebilirim linux için nelere dikkat etmek gerekir diye yazayım mı ? çünkü gerçekten bilgiye ihtiyacım var bu konuda, yoksa ayrı bir başlık mı açayım ?

Başlık açmak yerine forumda arama yapabilirsiniz. İçeriğine güvenmediğiniz .sh uzantılı betikleri çalıştırmayın diyebilirim ama zaten bunlarla da sık karşılaşmazsınız. Güvenlik konusunda bir sıkıntınızın olacağını sanmıyorum. Güncelleme varsa sağ üst köşede bir uyarı çıkar. ;) Güncellemeler 3 gün değil 10 dk kadar sürer en fazla -genelde-. Yüklemesi de aynı zaman dilimi içerisinde gerçekleşir.

heartsmagic

Kendi adıma yorum yapmam gerekirse şöyle olabilir bu yorum. Kararlı sürüm üzerinde güncellemeleri sık aralıklarla yapmak gerekmeyebilir zira sistem zaten oturmuş durumdadır. Ancak alfa,beta ve hatta rc sürümlerde güncellemelerin sık sık yapılması, uzun aralıklarla yapılmasından daha verimlidir.

Neden? Şöyle ki, eğer arada bir sorun yaşanmışsa bu sorun güncelleme ile giderilmeye çalışılır ve kapatılır. Şimdi, biz bu güncellemeyi almazsak ve beklersek ileride bir ikinci ve hatta çok daha fazla sorun ortaya çıkabilir, bu çok normaldir zira sürüm alfa, betadır. Buradaki can alıcı mesele sonradan çıkan hataların bizim önceden çıkıp da kapatmadığımız hatayla olan ilişkileridir. Doğrudan göbek bağları yoksa sorunları atlatabiliriz, ancak göbek bağları varsa durum vahim olabilir. Örneğin paket bağımlılıkları kısır döngüye girer ve işin içinden çıkamayabiliriz veya çıksak bile çok uğraşırız ki bu da belli bir tecrübe ister. Bu nedenle benim şahsi görüşüm alfa,beta gibi sürümlerde güncellemeleri iyi takip etmemiz gerektiğidir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

thrall

bu konuda sanırım kapatılabilir çünkü kararlı sürüm hakkında epey yardım aldım ve artık yeni update gerekince sistem kendiliğinden uyarı veriyor ve artık kullandığım jaunty de kararlı sürüm oldu.