yerel ip nasıl verilir

Başlatan thrall, 02 Nisan 2009 - 14:15:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

thrall

bir kaç gündür kullanıyorum ubuntuyu sürüm 9.04
lütfen birisi bana ip nasıl veriliyor makinaya anlatabilirmi ? manuel olarak ip girmek istiyorum

ebubekirs

Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

cihan-tristit

Alıntı yapılan: thrall - 02 Nisan 2009 - 14:15:48
bir kaç gündür kullanıyorum ubuntuyu sürüm 9.04
lütfen birisi bana ip nasıl veriliyor makinaya anlatabilirmi ? manuel olarak ip girmek istiyorum

sabit ip mi vermek istiyorsunuz? Birkaç yöntem var tabii ki. Konsoldan nasıl yapacağınızı yazayım ben, grafik arayüzden yapılışını zaten bir önceki iletideki linkte anlatmışlar.

öncelikle /etc/network/interfaces dosyasını istediğiniz bir editor ile açın:
örneğin vi editörü ile açmak için konsoldan yazacağınız komut

sudo vi /etc/network/interfaces

Kullandığınız ilk ethernet kartı varsayılanda eth0 oluyor, dosyayı açınca içerisinde göreceğiniz satırlar aşağıdakine benzer olacaktır:

auto eth0
iface eth0 inet dhcp

Yani gördüğünüz üzere DHCP kullanarak ip alıyor şuan, DHCP'den çıkartıp sabit ip vermek için

auto eth0
iface eth0 inet static
address 192.168.1.100
netmask 255.255.255.0
network 192.168.1.0
broadcast 192.168.1.255
gateway 192.168.1.1

şeklinde düzenleyebilirsiniz interfaces dosyanızı. Tabiki ip adreslerini kendi uzayınıza göre değiştirmeniz gerekiyor.
Sonra networking servisini restart etmeniz gerekiyor, aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz

sudo /etc/init.d/networking restart

bukadar. Emin olmak için ip adresinizi gene konsoldan:

ifconfig

komutunun çıktısı ile kontrol edebilirsiniz.

Ayrıca sormadan önce forumda aratırsanız yeni ubuntu kullanıcıları için birçok bilgiyi kolayca elde edebilirsiniz.

thrall

teşekkür ederim ama dns  girme olayını yapamadım yani apply kısmına tıklayamıyorum aktif olmuyor

cihan-tristit

Alıntı yapılan: thrall - 02 Nisan 2009 - 15:25:47
teşekkür ederim ama dns  girme olayını yapamadım yani apply kısmına tıklayamıyorum aktif olmuyor

görsel arayüzden mi yapmaya çalışıyorsunuz, ekran görüntüsü gönderin, ya da yukarıdaki komutlarla uçbirimden yapın, uçbirim herzaman görsel arayüzden daha sağlıklıdır.

thrall

tamam uçbirimden yapayım ama uçbirimde ben dns girişi göremedim

bytan

@cihan-tristit güzelce özetlemiş. O'nun anlatımını takip edersen başka hiç bir şey yapmaksızın sorunun çözülür. Eğer yine de sorun yaşıyorsan, aşağıdaki başlığı baştan sona incele:

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,7201.0.html
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

thrall

benmi yapamıyorum acaba dns kısmına bile dns yi girmeme rağmen apply butonu aktif olmuyor yani onaylayamıyorum girdiğim ip yi ve dns yi
yani anlatılanları aynen yaptım ama olmuyor

cihan-tristit

Alıntı yapılan: thrall - 02 Nisan 2009 - 17:07:14
benmi yapamıyorum acaba dns kısmına bile dns yi girmeme rağmen apply butonu aktif olmuyor yani onaylayamıyorum girdiğim ip yi ve dns yi
yani anlatılanları aynen yaptım ama olmuyor

Eger dns'i de uçbirimden yapmak isterseniz

/etc/resolve.conf dosyasını editör ile açıp içerisine istediğiniz dns ipsini girebilirsiniz.