[Arşiv][Çözüldü] Ubuntunun maksimum desteklediği disk boyutu nedir?

Başlatan cleo, 26 Nisan 2008 - 13:51:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cleo

Ubuntunun maksimum desteklediği disk boyutu nedir? örneğin windows xp de 2 terabyte

munirekinci

Alâkalıdır belki:
Alıntı YapThe 2TB limit is a hardware addressing limit for all 32bit processors. You need to run a 64 bit processing system to use more than 2TB. Also the standard partition table appears to be 32 bit as well, so this needs to be changed to gpt, and we think (Monday's little job) that running fsck on bootup trashes the partition table. We are able to create, format and mount a 4.4TB partition (12 x 400GB on a 3ware 9000), but it doesn't survive a reboot. yet.

cleo

heartsmagic

Kısaca diyor ki tüm 32bitlik işletim sistemlerinde azami disk boyutu 2TB'dir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Sypro

Garip. DSL için miydi tam hatırlamıyorum ama bir dağıtımın max desteklediği disk 18 milyon GB kadardı. Ubuntu'nun 2TB desteklemesi biraz garip kalmış..

Not: DSL (Damn Small Linux) 50mb kadar, Ubuntu ise 700mb kadar bir iso oluşturuyor:)

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

ufuk_k

Kernel derlerken 2TB ve daha fazlası için bir destek seçeneği mevcuttu. Belki ubuntu kerneli o ayarı aktive ederek tekrar derlenebilir, ya da kernel.org'dan temiz bir kernel kaynağı çekilerek sıfırdan derlenir. Tabi derlemekle uğraşmak isteyenlere.

heartsmagic

Tamam da bu destek büyüklüğe göre değişmez ki. Mimari ile ilgili bir durumdur bu sanırım. Eğer yukarıdaki ecnebi arkadaşın söylediği doğruysa 32bitlik hiçbir dağıtım o sınırı aşamaz demektir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.