[Çözüldü]Gparted ile Biçimlendirme Sonrası Yaşanan Yetki Sorunu

Başlatan Shawn, 31 Mart 2009 - 13:14:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Shawn

Harddiskimin ikinci bölümü (/media/shawn) NTFS iken gparted kullanarak ext3 olarak biçimlendirdim.

İşlemi başarı ile tamamladıktan sonra dvd'ye yedeklediğim dosyalarımı yeni bölüme kopyalayamadım,  yekiniz yok uyarısı aldım. Yeni formatladığım bölümün yetkilisi sadece root olarak görülüyordu. (Sağ tuşla özelikler yaptığımda)

Yeni partion'a sudo cp ... ile dosya kopyalayabiliyorum * ya da sudo rm ... ile silebiliyorum. Ancak Dosya Gezgini'nden yapamiyorum bu işlemleri.

Daha sonra (Kim Korkar Linux'ten isimli kitaptaki oldukça güzel olan anlatımı kaynak alarak)

sudo chmod  -R /media/shawn/*

komutu ile bölümü diğer kullanıcılar için de yetkilendirmek istedim ancak söz konusu bölümünde yer alan her bir dosya için "Changing mode not permitted" şeklinde hata komutu verdi. Açıkçası komutu sudo ile yapmama rağmen neden izin verilmediğini anlayamadım.

ls -l  komutu ile o bölümdeki dosyslar -rwxr--r-- olarak görülüyor. Sorunun tamamen yetkilendirmeyle ilgili olduğu çok açık ancak ben yapamadım.

Yardım eder misiniz?
Azıcık olasılık dışı olmak her zaman gereklidir.

ebubekirs

Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

agritux

* ya da garanti olarak sudo chown -R kullanıcıadı /media olarak deneyin. Tüm disklere yetki verecektir

Shawn

ihtiyar said

Alıntı yapılan: chataluck - 31 Mart 2009 - 14:14:32
Bir önceki postta yazdığım kodda kullanıcı adı ile -R nin yeri yanlış olmuş. Cepten giriyorum. Kusura bakmayın.

Ben düzelttim. ;)

agritux

ihtiyar said

Alıntı yapılan: chataluck - 01 Nisan 2009 - 23:06:15
Teşekkürler :)

Rica ederim, önemli olan doğru bilgi ulaştırabilmek. Olursa hatam siz de düzeltirsiniz. :)

ebubekirs

Bu arada problem çözüldü mü? Deneyebildiniz mi?
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

Shawn

internete işten giriyorum o nedenle hemen cevap yazamıyorum kusura bakmayın.
dün akşam chown ile çözdüm.
@ebubekirs ilginize teşekkürler.