Asus W5F Ethernet Kartı çok yavaş

Başlatan Serkan Aytın, 28 Mart 2009 - 14:31:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Serkan Aytın

Arkadaşlar;

Dizüstü bilgisayarıma ubuntuyu kurdum. Wireless te hiç sıkıntım yok fakat nedense kablolu ağa girdiğimde hızım 14-15kb/s geçmiyor. Normalde hattım 4mbit.

Aynı kabloya Windows XP yi bağlıyorum sorun yok hat temiz yani.

Ne gibi bir ayar yapmam gerekiyor Ethernet kartı ile ilgili bir kısıtlama gibi birşey olabilir mi acaba driverlardan kaynaklanan?

Teşekkürler.

garafatma

Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

Serkan Aytın

Hardy 8.04
Kernel Linux 2.6.24.23-generic

garafatma

Son güncellemeleri yaptınız mı peki? Eğer yapmadıysanız sorununuzu çözecektir diye düşünyorum.

Serkan Aytın

İlk kurumlumda saatin yanında 300 küsür mb lık bir güncelleme yaptı şuan hiç güncelleme olmadığını gösteriyor.
Driver'ın doğru olup olmadığını test etme şansım varmı?

Yoksa zaten yanlış olsaydı hiç bağlanamazmıydım.

garafatma

evet bağlantı olmazdı o zaman.

lspci çıktısını buraya yapıştırımısınız?

Serkan Aytın

Çıktı aşağıdadır.

00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Mobile 945GM/PM/GMS, 943/940GML and 945GT Express Memory Controller Hub (rev 03)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Mobile 945GM/GMS, 943/940GML Express Integrated Graphics Controller (rev 03)
00:02.1 Display controller: Intel Corporation Mobile 945GM/GMS/GME, 943/940GML Express Integrated Graphics Controller (rev 03)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) High Definition Audio Controller (rev 02)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) PCI Express Port 1 (rev 02)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) PCI Express Port 2 (rev 02)
00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) USB UHCI Controller #1 (rev 02)
00:1d.1 USB Controller: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) USB UHCI Controller #2 (rev 02)
00:1d.2 USB Controller: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) USB UHCI Controller #3 (rev 02)
00:1d.3 USB Controller: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) USB UHCI Controller #4 (rev 02)
00:1d.7 USB Controller: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) USB2 EHCI Controller (rev 02)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev e2)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation 82801GBM (ICH7-M) LPC Interface Bridge (rev 02)
00:1f.1 IDE interface: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) IDE Controller (rev 02)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) SMBus Controller (rev 02)
05:00.0 Network controller: Intel Corporation PRO/Wireless 3945ABG Network Connection (rev 02)
06:03.0 FireWire (IEEE 1394): Ricoh Co Ltd R5C832 IEEE 1394 Controller
06:03.1 SD Host controller: Ricoh Co Ltd R5C822 SD/SDIO/MMC/MS/MSPro Host Adapter (rev 19)
06:03.2 System peripheral: Ricoh Co Ltd R5C592 Memory Stick Bus Host Adapter (rev 0a)
06:03.3 System peripheral: Ricoh Co Ltd xD-Picture Card Controller (rev 05)
06:04.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL-8139/8139C/8139C+ (rev 10)

zeitgeist

Fikir yütütmemize yarayacak herhangi bir başka bilgi var mı, Ubuntu üzerinde yaptığınız herhangi bir değişiklik mesela?   
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

Serkan Aytın

ilk kurduğum andan itibaren bu şekildeydi onun haricinde pek programda yüklemedim sadece compizi yükledim. Hardy den daha üst sürüme şuan komple silmeden nasıl geçerim?

Hani belki ondan değişiklik olur.

zeitgeist

Açıkçası kablolu internette neden hızın düşük olduğu hakkında fikir yürütemiyorum. Ubuntu'da Wireless ve kablolu bağlantı birlikte mi çalışıyor acaba diyeceğim ama o durumda hiç bağlanamazdın sanırım. Sağlıklı bir hız karşılaştırması yaptığını düşünürsek tek aklıma gelen Ubuntu menüden ağ ayarlarını biraz kurcalamak.

Sürümü yükseltmek için bu linkten yararlanabilirsin.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

Serkan Aytın

Network Settings te Roaming mi seçili olmalı yoksa direk dhcp yada static ip mi vermeliyim?

ipv6 yı sildikten hemen sonra 70kb ları gördüm ama şimdi yine eskisine döndü kurcalamaya devam bakalım ne çıkacak :)

bytan

Aşağıdakinin çıktısı nedir?

cat /etc/hosts
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

Serkan Aytın

buyur hocam

cat /etc/hosts
127.0.0.1 localhost
127.0.1.1 backtrack
208.117.236.70 youtube.com www.youtube.com

# The following lines are desirable for IPv6 capable hosts

bytan

Bu dosyanın devamı yok mu?

Eğer eksik kısımlar varsa, aşağıdaki ile dosyayı aç:

sudo gedit /etc/hosts

içeriğini şuna benzer hale getir:

127.0.0.1 localhost
127.0.1.1 backtrack

# The following lines are desirable for IPv6 capable hosts
::1 ip6-localhost ip6-loopback
fe00::0 ip6-localnet
ff00::0 ip6-mcastprefix
ff02::1 ip6-allnodes
ff02::2 ip6-allrouters
ff02::3 ip6-allhosts

208.117.236.70 youtube.com www.youtube.com

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

Serkan Aytın

ipv6 ile ilgili olan herşeyi silmiştim ben host dosyasında olan :) nasılsa kullanmıyoruz diye :)

bytan

PF @ ST

Serkan Aytın

evet tekrar eski haline getirdim sildiğim satırları.

Şuan ping sürelerim düzeldi daha önce örneğin google a ping attığımda 2500-3000 arası ping süresi varken, şimdi 150-200 lerde gidiyor.

Fakat birşey kurduğumda terminalden yada Synaptic ten max 30 u görüyorum.

Şirketimizin hostuna 60mb lık bir dosya yükledim ve onu indirmeyi denedim ortalama 230kb max 260kb a çıktı.
Aynı dosyayı windows XP de indirmeye başladım ortalama 350 max 390 a kadar çıktı. Bu belki çok önemli değil ama terminalde neden bu kadar yavaş? ubuntunun sunucularınla alakalı birşey mi?

heartsmagic

Sorunun ne bilemiyorum ancak sendeki yavaşlık anormal. Zira buradaki herkes bağlantısını verimli bir şekilde kullanabilmekte.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Serkan Aytın

Bugün ubuntuyu son sürüme upgrade edeceğim bakalım. Şuan Hardy deyim peki olası bir soruna karşı nasıl image alabilirim?

bytan

Alıntı yapılan: reomell - 30 Mart 2009 - 13:59:13
Bugün ubuntuyu son sürüme upgrade edeceğim bakalım. Şuan Hardy deyim peki olası bir soruna karşı nasıl image alabilirim?

Nasıl yedek alınır konusunda bir anlatım var forumda.

PF @ ST

Serkan Aytın

Fujitsu-siemens laptobuma şimdi 8.10 versiyonunu kurdum fakat bu yavaşlık yine mevcut. Delireceğim :( normal kurulum yapıyorum ekstra hiçbirşey yüklemedim. dhcp den ip yi alıyor onda da bir problem çıkmadı. Aynı kabloya Windows XP yi takıyorum problem yok 400kb lara çıkıyor indirme hızım.

Serkan Aytın

Arkadaşlar varolan ethernet kartımı yeni sürücüsüyle değiştirme imkanım varmı acaba? ilk kurulumda geleni mi kullanmak zorundayız?

Serkan Aytın

Bu arada çok ilginç Asus W5F'ye 8.10 u sıfırdan yükledim. internet hızım 35-40 kb/s ye çıktı :) sanırım 12.4 sürümünde ben ancak 400kb/s lere çıkacağım :)

heartsmagic

Yeni sürücü derken hangisini diyorsun?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Serkan Aytın

Ethernet kartımın sürücüsünü markası realtek sanırım.