[Çözüldü] ubuntu yükleyemiyorum!

Başlatan sabian, 26 Mart 2009 - 15:23:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sabian

arkadaşlar iki gündür ubuntu yüklemeye çalışıyorum ama olmuyor. daha önce xp yüklüydü ben de uzun zamandır ubuntu kullanıyordum live cd den, hatta şu an ondan yazıyorum. neyse olay şu:
ubuntu kurulumu başladıktan kısa süre sonra kesiliyor, başa dönüyor. Harddiske yükleme yapılmıyor. Tekrar XP yükleyeyim dedim flaştan wubi yoluyla yüklerim dedim yine olmadı. Bu defa da meşhur 39 dakika menüsünde 37 dakikaya düşünce mavi ekran çıktı ve yüklemenin başarısız olduğunu yazdı. Ubuntu, mandriva, suse, debian ve hatta pardus bile kurmayı denedim ama başarılı olamadı sebebi nedir acaba? yardımcı olursanız çok sevinirim!!!
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

bytan

Hangi adımda kesinti olduğunu anlamak güç bu bilgilerle. Kurulamama konusunda forumda bilgiler dönüyordu. Bunları araştırabilirsiniz ve denemeler yapabilirsiniz.

Önemli bilgileriniz yoksa, Canlı CD ile açarak, gparted ile tüm diski güzelce biçimlendirip bölümlendirebilirsiniz.

Sabit diskte sorunlar varsa da, bununla ilgili yine forumda bilgi ve program önerileri mevcut. Bunları kullanarak da diski hatalara karşı taratabilirsiniz.

Son olarak, konu başlığına "acil" gibi ibareler eklemenize gerek yok.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

sabian

Alıntı yapılan: bytan - 26 Mart 2009 - 15:34:35
Hangi adımda kesinti olduğunu anlamak güç bu bilgilerle. Kurulamama konusunda forumda bilgiler dönüyordu. Bunları araştırabilirsiniz ve denemeler yapabilirsiniz.

Önemli bilgileriniz yoksa, Canlı CD ile açarak, gparted ile tüm diski güzelce biçimlendirip bölümlendirebilirsiniz.

Sabit diskte sorunlar varsa da, bununla ilgili yine forumda bilgi ve program önerileri mevcut. Bunları kullanarak da diski hatalara karşı taratabilirsiniz.

Son olarak, konu başlığına "acil" gibi ibareler eklemenize gerek yok.

sevgili dostum önerilerin için teşekkür ederim. Ancak dediklerini yaptıktan sonra konuyu açtım zaten. Forum kullanmasını az çok bilen biri olarak cevap verilmiş konularda başlık açmamaya özellikle önem veriyorum. Ancak sorun çok önemli ve benim açımdan acil olduğundan bu konuyu açtım. Söylenenleri yaptım anlayacağın yine de erinmeden cevap verdiğin için sağol. Senin diğer mesajlarından da çok faydalandım foruma katkılarından dolayı teşekkürler.
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

localhost

Hatayi almaniza birden fazla etken olabilir.  Kisaca yazarsak. @bytan`a ek olarak Ramlerinizde bir sorun olabilir.
Linux LPIC1 - MCSA

zeitgeist

Eğer hangi işletim sistemi olursa olsun kurulumda hata alıyorsan, sorunun kaynağını donanımda aramak gerek kanımca. Öncelikle depolama aygıtları ve ramler, sonrasında bağlantı kabloları.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

bytan

@dewrim2,

Mesajın için teşekkür ederim. Konuda yazdıklarından başka ne yaptığını bilemediğimiz için kendimce ilk olasılıkları sıraladım.

Sabit diskinde sorun yoksa, windows kurulurken bile sorun çıkartıyorsa, donanımın diğer parçalarına yönelmek gerekebilir. Örneğin @Kırmizi'nın belirttiği ram hususu.

Hatayı görebileceğimiz diğer bir yöntem ise, ubuntu kurulumu sırasında "quiet splash" parametresinin silinmesi ve bu yolla sanal terminaller üzerinde kurulum adımlarının incelenmesidir.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

sabian

teşekkür ederim arkadaşlar, tavsiyelerinizi dinledim uyguladım...
sorun donanımsal, kabloları söktüm birkaç dakika sonra yeniden takıp denedim ilginçtir kurulum başarılı bir şekilde tamamlandı. öncelerde ilk 7 adımdan sonra yüklemeye geçince %65'te hatayı veriyordu, merakla bekledim ama bu kez hata vermedi ve ubuntu 8.10'u kurdum hatta şimdi güncellemeleri yüklüyorum hepinize teşekkürler.

Debian Sosyal Sözleşme

bytan

@zeitgeist'e teşekkür edelim.

Konuyu etiketleyip kapatıyorum.

PF @ ST