Gnome-Firefox donma

Başlatan emreka, 25 Mart 2009 - 03:29:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

emreka

Selamlar.  Sanırım firefox kaynaklı bir donma olayı, Gnome donuyor, herşey kilitleniyor. LiveCD kullandığım için resetleyince yedekleyemediğim için herşey siliniyor. Fakat ctrl+alt+F tuşlarından konsol açılabiliyor ve işlem yapılabiliyor. Merak ettiğim konsoldan durumu kurtarmak için yapılabilecek bir şey var mı? Firefox işlemini bitirmek vs. gibi. En azından Firefox klasörümü flashdiske atayım dedim ama altından kalkamadım komtları bilmediğim için(mesela cp /home/ubuntu/.mozilla /media/disk yaptım, olmadı). Şimdiden teşekürler.

heartsmagic

Sana Ubuntu'yu kur derdim ancak Çalışan Cd kullandığına göre ortada bir zorunluluk var.

Durumu kurtarman elbette mümkün. Sorun olan uygulamayı biliyorsan yapabileceğin birkaç şey var.

1. PID numarasıyla
ps aux | grep firefox dersen sana bir çıktı verir (grepli olanı sayma). Burada çıktının başında uygulamanın kullandığı pid numarası mevcuttur. Bunu kullanarak:

kill -9 pid_numarası ile uygulamayı sonlandırabilirsin.

2. İsimle

killall firefox

Bazen işe yaramayabilir, ilk yöntem daha kesindir.

3. Alternatif htop uygulaması

top yerine geçecek küçücük bir uygulamadır. Küçük olduğu için eğer internet mevcutsa hemen kurabilirsin. Ardından

htop
ile çalışan uygulamaları görür, istiyorsan doğrudan bulup, istiyorsan F3 ile aratıp firefox'u bulduktan sonra f9 ile sonlandırma işlemi yapabilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

emreka

Teşekkürler, çok makbule geçti.

heartsmagic

Rica ederiz, işine yaradıysa ne mutlu bize.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.