vista kurulu alana vistaya dokunmadan ubuntu kurmak

Başlatan unnamed-05, 24 Mart 2009 - 00:13:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

unnamed-05

merhabalar,
bilgisayarımda tek alan var, c: . onda da vista yüklü. vistayı ellemeden aynı alana ubuntu yüklemek istiyorum. mümkün müdür ? entegre çalışabilirler mi yani bi problem olur mu ?
wubi denedim ama onda da internetten indiriyor, internetim kotalı olduğu için bunu da yapamıyorum. elimde ise 1 adet ubuntu 8.10 cd'si var.

yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

bytan

8.10 cd'si ile wubi olarak yükleme yapabilirsiniz. İnternet bağlantınızı keserseniz yükleme sırasında, herhangi bir sorun olmaz. Windows'un içine yükle gibi bir seçeneği olması lazım seçenekler arasında.

XP kurulu bir sistemde, c sürücüsünden bir parçayı gparted ile sorunsuzca ayırıp istediğim türde biçimlendirebilmiştim. Vista ile nasıl olur fikrim yok.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

garafatma

XP'deki gibi olursa, yine kurulumdan sonra güncelleme isteyecektir.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

Amd

Alıntı yapılan: bytan - 24 Mart 2009 - 00:18:32

XP kurulu bir sistemde, c sürücüsünden bir parçayı gparted ile sorunsuzca ayırıp istediğim türde biçimlendirebilmiştim. Vista ile nasıl olur fikrim yok.

xp de yeni bir işletim sistemi bölümü oluşturmak için 'partition magic' programı tavsiye edilebilir. Vistada bilmiyorum.

emin_as

ciwans

64 bit ubuntu cd'sini takın vistada internet bağlantısını kapatın cd açıldıktan sonra windowsun içine kur diyin. internetten indirme yapmadan kuracaktır wubi ile. Malesef 32 bit te internet bağlantısı istemekte. fakat 64 bit cdsinde istemiyor. Linux mint ile 32 bit ile aynı işlemi yapabilirsiniz.
Adresinde yokluğunu kıyamet bilerek, Sadece susarak özlüyorum seni, Hiç tanımadan ne garip...

ceylandag

Wubi ile vistada kolayca kurulum yapabilirsiniz ancak benim önerim ayrı kurulumdur.
Microsoft windows vista masa üstündeyken bilgisayarımı sağtıklayıp yönet'i seçin

Daha sonra diskinizi seçip yine sağ tıklama ile diski küçült demelisiniz.
İşlem tamalandıktan sonra aşağıda siyah renkli kutucukta yeni alanı göreceksiniz.
Burayı da sağtıklayarak yeni basit birim demelisiniz ntfs yada fat32 seçin otamatik biçimlendirecektir.
Diskiniz ikiye bölünmüştür.Bu yeni alanınıza ubuntu kurabilirsiniz.
--------------------
ORÇUN CEYLANDAĞ
İSTANBUL/TÜRKİYE
--------------------

esrama

Ben yeni alacağım windows yüklü laptopa, hala sahte mi orjinal mi anlayamadığım ( :) ) windows cd si ile format atarsam, laptop garanti dışına çıkarmı ?
Birde Türkiyede hiç linux yüklü laptoplar satılmıyormu ? Eğer satılıyorsa sonradan yükleyeceğim windows için driver sorunları olurmu ? Laptop daha ucuza gelirmi ?

@ceylandag windowsun alanını bu işlem ile daralttığımızda windowsun kurulu olduğu kısmı formatlamak gerekmiyormu ? Yoksa ntfs in bir yeteneği mi varmış ?!?!

ceylandag

Alıntı yapılan: esrama - 19 Nisan 2009 - 16:56:50
Ben yeni alacağım windows yüklü laptopa, hala sahte mi orjinal mi anlayamadığım ( :) ) windows cd si ile format atarsam, laptop garanti dışına çıkarmı ?
Birde Türkiyede hiç linux yüklü laptoplar satılmıyormu ? Eğer satılıyorsa sonradan yükleyeceğim windows için driver sorunları olurmu ? Laptop daha ucuza gelirmi ?

@ceylandag windowsun alanını bu işlem ile daralttığımızda windowsun kurulu olduğu kısmı formatlamak gerekmiyormu ? Yoksa ntfs in bir yeteneği mi varmış ?!?!
Gerekmez;
Windows disk yöneticisi diski böler ikiye siz bölünmüş kısmı yeni birim yarat diyerek fat32 * ya da ntfs olarak formatlarsınız
Siz ubuntu kurarken kuracağınız bölüm ext3 olarak biçimlendirilir.
Bilgisayarınızın içini açmazsanız garanti kapsamına çıkmaz.(Markaya göre farklılık gösterebilir)
--------------------
ORÇUN CEYLANDAĞ
İSTANBUL/TÜRKİYE
--------------------

Malik

Alacağınız laptopın markasına göre değişir formatın garanti olup olmaması. Mesela arçelik format atma sonucu ürünü garanti dışına çıkarmıyor ama toshiba kesinlikle kendi teknik elemanları ile formata izin veriyor. Aksi halde ürün garanti kapsamından çıkıyor.
Bir şey öğrenmek istediğimde dışarı çıkar ve benden daha çok bilen birisini bulur ona sorarım. Bazen çok kazık sorarım!!!

Linux bir felsefedir, felsefe öğretidir, öğreti bilim ve düşüncedir, bilim ve düşünce özgürlüktür, özgürlük ise linuxdur. Yani Linux herşeydir.

ceylandag

Alıntı yapılan: chilekesh - 19 Nisan 2009 - 17:04:04
Alacağınız laptopın markasına göre değişir formatın garanti olup olmaması. Mesela arçelik format atma sonucu ürünü garanti dışına çıkarmıyor ama toshiba kesinlikle kendi teknik elemanları ile formata izin veriyor. Aksi halde ürün garanti kapsamından çıkıyor.
Acer'da böyle bu durum yok .
--------------------
ORÇUN CEYLANDAĞ
İSTANBUL/TÜRKİYE
--------------------

esrama

Hayret ! ntfs in bir yeteneği varmış :)

O zaman alacağım yere garantisi için sorarım... Teşekkürler!