[Çözüldü] root yetkili bir kisayol oluşturmak?

Başlatan xwes, 22 Mart 2009 - 12:59:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

xwes

Dah once forumda hiç karşilaşmadigim ve şimdi lazim olunca da arayip bulamadigim bir konu bu:
Xampp programini internet sitemi geliştirmede kullaniyorum. Bu programi açmak için terminalde "sudo /opt/lampp/lampp start" komutunu vermem gerekiyor. Ancak ben şimdi xampp'in açilişta otomatik olarak başlamasini istiyorum. Fakat komutu bu haliyle dogal olarak başlangiç programlari arasina ekleyemiyorum. Çunku şifre isteyen bir uygulama. Acaba bunu nasil yapabilirim?
Ornegin soyle bir şey denedim ama işe yaramadi.

sudo su şifrem
/opt/lampp/lampp start

agritux

Sudo ile geçici olarak root yetkisi almak için /etc/sudoers dosyasına

munirekinci ALL=(ALL) NOPASSWD: ALL

gibi bir satır eklememiz gerekmektedir. Bu örnekte gösterilen "munirekinci" yerine istediğiniz kullanıcı adını yazmalısınız. Bu işlem için

sudo visudo

komutu ile visudo açılır ve gerekli değişiklikler yapılır. NOPASSWD kısmı sudo'yu şifresiz olarak kullanmamızı sağlar.

Not: sudoers dosyasında değişiklik yaparken sadece visudo programını kullanın ve çok dikkatli olun.

Bu sizin için bir çözüm olabilir mi acaba?

xwes

Aramamda bu yol ile karşilaşmiştim fakat burada tum programlar ve ayarlar için sudo şifresi devre dişi birakiliyor. Oysa ben sadece tek bir link oluşturmak istiyorum.

bytan

Aşağıdaki ile dosyayı açalım:

sudo gedit /etc/rc.local

exit 0 ifadesinden önceki satıra aşağıdakini ekleyelim:

/opt/lampp/lampp start

Bu haliyle root haklarıyla lampp başlamış olacaktır.

Eğer olmazsa init.d kullanırız.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

xwes

Işe yaradi. Teşekkur ederim. Peki istedigimiz kadar kod ekleyebilir miyiz, farkli uygulamaliri da başlatmak için?

bytan

exit 0 satırını görene kadar, tüm satırlar teker teker işlenir. Bunun sınırı var mıdır bilmiyorum. Hiç düşünmedim ama sınırı olduğunu sanmıyorum.  :)

Konuyu etiketleyip kapatıyorum.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST