moonOS Main Edition 2.0

Başlatan agritux, 22 Mart 2009 - 00:59:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

agritux

Merhaba arkadaşlar. Sizlere Enlightenment DR17 masaüstü yöneticisini kullanan Ubuntu tabanlı MoonOS 2 hakkında biraz bilgi vermeye çalışacağım.

Belirttiğim gibi sistem Ubuntu tabanlı ve henüz çok yeni ve geliştirilmekte olan Enlightenment masaüstü yöneticisini kullanmaktadır. Enlightenment görünümünün, efektlerinin, yeni kullanıcılar için kolay arayüzünün yanı sıra hafifliğiyle de dikkat çekmektedir. Şu anki haliyle bile bana göre birçok masaüstü yöneticilerinden bir adım önde bulunmaktadır.

Evet ilgili birkaç site verdikten sonra ayrıntılı tanıtımıma başlamak istiyorum

*MoonOS anasayfa
*MoonOs ekran görüntüleri
*MoonOS distrowatch sayfası
*Enlightenment anasayfa
*Enlightenment wikipedia sayfası

Sistemi kurduğunuzda buradaki gibi karşınıza çıkmaktadır. Kullandıkları temanın biraz değişik olduğunu söyleyebiliriz,fakat unutmayalım ki herşeyi kendi zevkimiz doğrultusunda değiştirebiliriz :)

Menü ile başlamak istiyorum. E17 masaüstünde menüyü ekranda boş biryere farenin sol tuşuyla tıkladığımızda, ekranda ''gadget'' olarak veya ''shelf'' olarak adlandırılmış, ''dock'' a benzeyen panel üzerinde kullanabiliriz.

Masaüstünde boş bir yere farenin sağ tuşu ile tıkladığımızda bize içeriğini istediğimiz gibi düzenleyebildiğimiz bir ''Favorite Applications'' menüsü açılmaktadır. Bu kullanım açısından bayağı bir kolaylık sağlamaktadır.

Masaüstüne çeşitli ''gadget''ler ekleyebiliriz. Gadgetler kullanımı kolaylaştırmalarının yanı sıra görüntüye kattıkları artılarla da dikkat çekmektedir. Gadgetleri istediğimiz yere yerleştirebilir, istediğimiz boyutlara getirebiliriz.

Masaüstünde çeşitli amaçlarda kullanabileceğimiz ''shelf'' adındaki paneller bizlere kullanışlı masaüstü ortamı sağlamaktadır. Dilersek ''shelf'' üzerine istediğimiz ''gadget''leri , dilersek te istediğimiz program, uygulama, dizin ya da bağlantıyı koyabiliriz. Masaüstüne istediğimiz miktarda istediğimiz yere yerleştirebiliriz.

Çok sayıda ''module'' ile masaüstümüzü canlandırabiliriz. Örneğin ateş efekti verebilir, yağmur efekti verebilir, gezinen birkaç penguen bırakabilir, kar yağdırabiliriz. Efektlerin dışında modüller ''gadget'' ler ''shelf'' ler , dosya tarayıcısı, sistem gibi birçok seçeneğe ekstra özellikler katmaktadır. Sistemde hazırda bulunan moduller ile yetinmeyip, internetten indirip kullanabiliriz.

Temalara gelecek olursak sistem kendine özgü temalarıyla görselliğe görsellik katmaktadır. Kendine has temalarının yanı sıra indirdiğimiz gtk gdm temalarını da kullanabiliriz. Hatta hepsini bir arada karıştırarak ortaya güzel bir kombinasyon çıkarabiliriz.

Compiz'de bulunan efektleri de sistemimizde kullanabiliriz.

Açılış ekranını, splash ekranını değiştirebliriz.

Unutmadan;
-Hareketli wallpaper kullanabiliriz :)
-Kendine özgü çok güzel ekran koruyucularını deneyebilriz
-Diğer masaüstü yöneticilerinin program ve uygulamalarını kullanabiliriz. :)

Temalar, modüller, gadgetler, splash ekranları, ve login ekranları için faydalanabileceğimiz bir iki site verelim

http://www.e17-stuff.org
http://exchange.enlightenment.org
http://www.gnome-look.org

Aslında daha anlat anlat bitmez. Bunlar sadece benim farkedebildiklerim ve hoşuma giden yönleri. Her gün bir güzelliğini keşfetmek beni mutlu ediyor. Mutluluğun yanı sıra, gelecek için heyecanlandırıyor, umutlandırıyor. Anlattıklarım dışında kalan özelliklerini beraber keşfedelim ve burada paylaşalım. Karşılaşırsak sorunlarımızı beraber aşalım :) Arkadaşlar MoonOS herkese tavsiyemdir :) Kolay gelsin :) İyi forumlar :)

garafatma

Çok güzel bir anlatım olmuş, eline sağlık @chataluck
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

erginemr

Elinize sağlık, güzel bir tanıtım yazısı olmuş.

Eskiden E17'yi Ubuntu üzerinde denediğimde aynı güzel efektlere sahipti ama uygulamalar yerli yersiz çöküyordu. Şu anki sistem kararlılığı nasıl?

agritux

@keiser_soze  @erginemr
teşekkürler

@erginemr
Nadiren uygulamaların kapandığı oluyor.

erginemr

Hmm, anladım. Gerçi E17 henüz gerçek anlamda yayınlanmadı. Böyle dağıtımlarla popülaritesi artarsa, bu ufak tefek hatalar da tez zamanda çözülür...

agritux

Evet haklısınız.
Bu arada söylediğiniz hatayla MoonOS üzerinde sadece pidginde karşılaştım.
Başka hiçbir uygulamada karşılaşmadım.

Ama denediğim diğer dağıtımlarda (eski sürüm kullanan) daha sık ve daha fazla programda karşılaşmıştım.

MoonOS bu açıdan daha kararlı diyebiliriz.

extremebrutal

Elinize sağlık, çok güzel bir anlatım olmuş.. İnsanın canı çekiyor vallahi :)

LXDE versiyonunu denediniz mi acaba?

bytan

Çok güzel bir anlatım olmuş @chataluck.

Kullanan pişman olmayacaktır. Tavsiye ederim.  8)
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

heartsmagic

@chataluck, son zamanda bu yönde istek vardı, ellerine sağlık.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

fadike

chataluck, E17'li MoonOS'u denediğin sistemin özelliklerini de ekleyebilir misin?
"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz." Uğur MUMCU
"Hepimiz özgür yazılımın sendikalı emekçileriyiz." Fadike
http://fadike.org
http://pedalsorler DELL Vostro 5470 i5 4. nesil Ubuntu ön yüklü

agritux

@extremebrutal
LXDE versiyonunu denemedim ama bunun yanında çok yavan olduğunu söylüyorlar :)

@fadike
Kullandığım sistem olarak donanımlarımı soruyorsanız utanarak vereyim :)

Nvidia fx 5500 ekran kartı
p4 2.8 işlemci
astrock 775V88+ anakart

ss leri alırken dikkat ederseniz özellikle modüllerin resimlerinde 4 5 tane efekt aktif. Hemen hemen hiç takılma olmadı diyebilirim.

@erginemr
Bu arada sabah pidgini kaldırdım emesene yükledim hiçbir sorun ile karşılaşmadım.

umutubuntu

@chataluck ellerine sağlık  ;)

extremebrutal

Açıkcası ben sadece LXDE versiyonunu denemeyi düşünüyordum ama önümüzdeki haftalarda sanırım ikisini de indirip deneyeceğim. Bu güzel tanıtım yazınız için tekrardan teşekkürler..