[Arşiv][Çözüldü] Yazım Denetimi

Başlatan matrax_41, 25 Nisan 2008 - 18:26:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

matrax_41

Arkadaşlar yazı yazarken ingilizce yazım denetimi yapıyor bütün yazdıklarımın altını çiziyor.insanın hem dikkatini dağıtıyor yanlış mı yazdım diye hem de sinirini bozuyor bir zaman sonra. Sizden 2 yol isteyecem.

1.Türkçe yazım denetimi yüklenebilir mi? (mesela pardustaki zemberek entegre edilebilir mi veya başka Türkçe yazım kontrol yazılımı.)
2.Türkçe yazım denetimi yoksa yazım denetimini nasıl kapatabilirim

heartsmagic

1. Bu biraz seni aşar. Entegre etmek doğrudan olmuyor. Hem zembereğin sisteme çakılması lazım, hem de paketlerin buna göre derlenmesi lazım. Kısacası Ubuntu'da bunu beklemeyin.

#### Reklam ####
Lapis'te bu mümkün :)
Firefox,Pidgin,Xchat,Tomboy,....
Gnome'a tek entegre eden biziz.
#### Reklam ####

2. Evet iptal edebilirsin.
Düzenle-Tercihler-Gelişmiş
Burada imla denetimini kontrol et şıkkını iptal et.

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

matrax_41

bu ayar tam olarak nerede ben sistemin tamamından kaldırmak istiyorum

heartsmagic

Sistem tamamında zaten öyle bir şey yok sanırım. Hangi uygulama bu işi yapıyorsa o uygulamadan kapatman lazım.

matrax_41

Openoffice'dekini kaldırdım ama firefox'dan nasıl kaldırabilirim

ufuk_k

Seçenekler---Gelişmiş (Advanced) kısmında genel kısmında altta görebilirsiniz.İngilizcesi:check my spelling as I type. İptal edin.
Bu arada zemberek Türkçe denetimini open office writerda kurmuştum, zemberek pakedini indirip. Gutsy'de yapmıştım bir arkadaşıma, şu an hatırlamıyorum, çünkü ben kullanmıyorum.

Sypro

O kadar can sıkıcı ise Opera tavsiye ederim:)

Uzun sürelerdir kullanıyor ve memnuniyetsizlik yaşadığımı hatırlamıyorum. Forumda nasıl türkçeleştirileceğini de anlattık. Yok ille de FF diyorsanız zaten açıklanmış:)

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

matrax_41

Teşekkürler arkadaşlar cevaplar için.Opera ben de çok kullandım ama hem özgür yazılımın felsefesine aykırı bir yazılım hem de çok fazla ısınamadım operaya.

eren

http://talat.uyarer.com

Talat Ubuntu da Türkçe imla denetimini çalıştırmayı başarmıştı. Bir ara paketleme için çalışıyordu, şimdi durum nedir bilmiyorum. İlgilenenler kendisine ulaşabilir. Bu özellik olursa bence de güzel olur.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

heartsmagic

Uzun zamandır Zemberekli Gnome keyfini yaşamaktayım. Son derece güzel oluyor. Umarım Ubuntu için birileri paketlemeyi başarır.