Silverlight adobe flash yerine kullanabilrmiyiz ?

Başlatan esrama, 21 Mart 2009 - 12:42:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

esrama

Kapalı olan adobe yerine firefoxta Silverlight kullanabilrimiyiz ? Kurulum için araştırdım fakak bu konuda kaynak bulamadım.. Silverlight'ı firefoxa kurarsam sorun yaşarmıyım? Bildiğiniz gibi diğer açık kaynaklı flahslar henüz adobenin yerini alamıyor malesef :( Ben de en azından açık kaynak (ama ms) yüklemek istiyorum.

mtilhan

Yanlış bilmiyorsam Silverlight MS'nin Flash'a alternatif olarak çıkardığı bir teknoloji.
You're beatiful but you will never be mine.
Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul.

aynshtein

Doğru biliyorsun @mtilhan. Silverlight Microsoft'un Flash-vari alternatifi. Daha hızlı daha az sistem kaynağı tükettiği ve daha esnek olduğu gibi bir iddiası var. Ama Silverlight teknolojisi şimdilik -benim bildiğim- sadece Microsoft sitelerinde kullanılıyor...
Linux: Bilgisayarını bilgi saymaktan başka işlerde kullanmak isteyenler için...
Günlük: http://www.multimeyda.com/

mtilhan

Başka sitelerde de rastladım. Ancak hiç de hafif değil :)
You're beatiful but you will never be mine.
Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul.

atomkarinca

Sanıyorum Silverlight'ın Linux muadili Moonlight olacak. Eğer yanlış hatırlamıyorsam bu da -açık kaynak kodluysa bile- özgür bir yazılım değil.

Sorunun cevabı ise ne yazık ki hayır, Flash yerine kullanamazsın. Silverlight, Microsoft'un Adobe'yi piyasadan silmek için çıkarttığı bir platform ve ikisi bağımsız yazılımlardır.

esrama

Silverlight ı ms yapıyor ve linux versiyonunu çıkartıyor! Aklım almıyor. Adobe flashtan bağımsız ise linux versiyonunu çıkarması msden beklenmedik bir hareket. Çünkü linux versiyonu olmasa insanların win veya ie kullanması için bir sebep daha olacak.... Çok ilginç

ironic

Silverlight öncelikle açık kaynak kodlu mu? :-\ Bu tür bir yazı okumadım. MS tarafından çıkarılan ve dağıtımı yapılan bir uygulama. Kesinlikle flaş teknolojisine ciddi bir rakip. Çok güzel özellikleri var. Ayrıca Sun ve IBM in de benzer çalışmalar yaptığını biliyorum. Sun' in ki JavaFX, oldukça güzel. Adobe karşılık vermezse orta dönemde işi zor. Silverlight yayılmaya başladı. Genel kullanımı, genişbant ve yüksek internet hızı isteyen bir uygulama olduğu için bizim gibi ülkelerde yaygınlaşması zaman alacak. Ms mevcut tekelleri gevşemeye başlamışken bu hiç  de iyi olmadı. Linux desteği sağlanacağını sanmıyorum. Olsa bile diğer ortamlardaki verim alınmaz.

mustafa.tr

Synaptic'te silverligt diye arattığınız zaman moonlight paketine ulabilirsiniz. Depolarda mevcut. Microsoft bu işe oldukça önem veriyor ve bence yavaş yavaş da yaygınlaşacak. Silverligt'ın muadilinin şimdiden hizmetimize sunulmuş olması güzel. Umarın flashtan daha sorunsuz olur.

esrama

@ironic her yerde açık kaynaklı bir proje olduğu yazıyor...

Fakat http://www.filehippo.com/download_silverlight/ da öyle yazmıyor :)

atomkarinca

Moonlight'ı Microsoft değil Novell geliştiriyor. Ben bunun yaygınlaşacağını hiç sanmıyorum. Yaygınlaşsa bile kullanmayacağım. Mono'da olduğu gibi bunda da Microsoft bir Ali Cengiz oyunu yapacaktır.

Kendim denedim ve başka deneyenlerin de görüşü hemen hemen aynı yönde, çalışıyorsa bile ben beceremedim ya da henüz yeterli seviyeye gelmemiş. Bu da demek oluyor ki Moonlight'a destek vereceğime Gnash'e destek veririm, en azından işe yarar.

mustafa.tr

Yanlış anlaşıldım sanırım. Ben zaten Silverligt'a Microsoft'un önem verdiğini ve onun itelemesiyle yaygınlaşma ihtimalinin olduğunu söyledim. Moonligt'ın kimin olduğuna dair bir fikrim yoktu. Ama nasıl ki Flash kullanan siteler için Flash ya da Gnash kullanmak zorundaysak Silverligt kullanan siteler için de Moonlight kullanmak zorunda kalacağız. Destek verip vermemek bizim seçimimiz ama Moonligt'ın gelişmesi ileride karşılabilecek bir soruna karşı bir önlemdir. Nitekim şimdilik böyle bir sorun gündemimizde yok çünkü örneğin ben çok fazla webde dolaşmama rağmen silverligt kullanan hiçbir siteyle karşılaşmadım. Umarım Microsoft bir saf daha oluşturamaz tabii ama oluşturabilirse de Moonligt var bunu söylemek istedim.

esrama

Bu durumda, şu anda silverlight yaygınlaşmadığı için kurmaya gerek yok.
Silverlight açık kaynaklı olduğu sürece, linuxta bir sorun yaşanacağını sanmıyorum. Yaşansa bile kısa zamanda uyumluluk sorunlarının çözülebileceğini düşünüyorum. Eminim şu anda adobe flash kodlarını açsa gnash 5-6 içinde uyumluluk sorunlarını çözer. Kısacası silverlightın açık kaynaklı olaması iyi.

atomkarinca

Lütfen açık kaynak kodluyla özgür yazılımı karıştırmayalım. Açık kaynak kodlu demek kaynak kodlarını görebilirsiniz demek, üzerinde değişiklik yapabilirsiniz demek değildir. Siz açık kaynak diye güvenirsiniz ve geliştirirsiniz daha sonra Microsoft yazılımı lisansladığı maddelerden birini gerekçe gösterir ve yaptığınız herşeyi dava eder ve hiç hesapta yokken suçlu durumuna düşmüş olursunuz.

Microsoft GPL ile lisanslasın bakalım yapabiliyor mu? Docx'i yapabildi mi? Ya da .NET'i yapabildi mi? Sözde bunlar üzerinde de istediğiniz geliştirmeyi yapabiliyorsunuz, peki uygulamada?