[Çözüldü]Skype ile mikrofonsuz goruntulu konuşma yapilabilir mi, nasil yapilir?

Başlatan xwes, 19 Mart 2009 - 15:51:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

xwes

Sitesinde sistem gereksinimi olarak bir adet de mikrofon yaziyor. Peki bu mikrofon şart mi?
Az once skype kurdum, bir hesap açtim, giriş yaptim. Ayarlarindan test ettim, kamerami taniyor, ses kontrolu yaptim ses de veriyor ancak mikrofonum olmadigi için tabi ses gonderemiyorum. Peki şimdi ben bir mikrofon almadan goruntulu konuşma yapamaz miyim?
Çunku chat ekraninda kamera ile ilgili bir dugme yok. Hiçbir yerde goruntulu chat diye bir seçenek de goremedim. Heralde skype için goruntulu konuşma "kişiyi ara"mak ile oluyor ve bu da ancak ve ancak ses ve goruntu beraber olarak yapiliyor, dogru mu anlamişim acaba? Yoksa chat ekraninda amsn'de oldugu gibi goruntu gonder, goruntu al gibi seçeneklerin olmasi mi gerekiyordu?

btermeli

Mikrofona gerek yok, yesil arama dugmesi ile arama yapiyorsunuz, karsi taraf kabul edip gorusme basladiktan sonre bir dugme daha cikiyor, onun iceriginde de  kamerami baslat secenegi var. Mikrofonumu takmadan ben karsi tarafa goruntu yollayip aliyorum. Ama sessiz kullanacaksan amsn kullanmani oneririm, skype goruntulu gorusmesi sistemi cok yoruyor, %100 cpu ve 78 derece cpu sicakligi ile calisiyor bende.
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

xwes

Arama yapiyorum, karşi taraf kabul edince bende şoyle bir hata veriyor;Remote sound problem

xwes

Verdiginiz linkteki sudo apt-get remove pulseaudio kodunu uyguladim yine bu sefer karşi tarafta çikti ayni sorun. Karşi taraf da ubuntu olunca ona da ayni kodu uygulattim ve oldu :)
Teşekkur ederim.

xwes

"bütün ses kanalarına hakimiyet kuruyor" derken ne demek istiyorsunuz, goruşme yaparken diger programlarda ses problemi mi çikiyor? Aslinda benim amacim sesli goruşme yapmak degil zaten, goruntulu konuşma yapmak istiyorum.

xwes

Evet oyleymiş, amarok da ses vermiyor goruşme sirasinda. Peki normal girişli mikrofon ile denediniz mi?

zeitgeist

Sorun çözüldüğüne göre başlığı kilitliyorum. Eğer aynı sorunu yaşıyor ve burada bahsedilen yöntemlerle netice alamıyorsanız ya da bilgi mahiyetinde ekleme yapmak istiyorsanız bu linkten kilidin açılmasını isteyebilirsiniz.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

heartsmagic

@zeitgeist'in affını sığınarak konuyu açıyorum zira bir şeyi merak ettim.
@xwes, pulseaudio paketini kaldırdıktan sonra sistem genelinde sesle alakalı bir sorun yaşamadın mı?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

localhost

Olmuyor :) alsa devreye giriyor.  Burada yazilanlardan degisik bende  her iki programdanda ses aliyordum ama karsi tarafa sesimi gönderemedim bir türlü. USB kulaklik kullanmiyorum.
Linux LPIC1 - MCSA

heartsmagic

localhost

pulseaudio sistem acilirken calismadigi sürece bir sorun olmamasi gerekir. Bunun icin bakmadigm site kalmadi. Ama önerilen pulseaudionun kaldirilmasi yönünde
Linux LPIC1 - MCSA

heartsmagic

Alıntı yapılan: Kirmizi - 20 Mart 2009 - 01:29:32
pulseaudio sistem acilirken calismadigi sürece bir sorun olmamasi gerekir. Bunun icin bakmadigm site kalmadi. Ama önerilen pulseaudionun kaldirilmasi yönünde

ALSA'ya geçip denedin yani?

localhost

suanda alsa ile calisiyor zaten. Skype de karsi tarafa sesi gönderemedim. Ses filan geliyor.
Linux LPIC1 - MCSA

xwes

Alıntı yapılan: heartsmagic - 20 Mart 2009 - 01:01:37
@xwes, pulseaudio paketini kaldırdıktan sonra sistem genelinde sesle alakalı bir sorun yaşamadın mı?

Henuz bir sorun ile karşilaşmadim.

btermeli

Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

heartsmagic

Birden fazla kişi pulseaudio'yu kaldırarak sorunu aştığın ve sistem genelinde bir problem yaşamadığına göre sanırım kapatılan konuyu eski haline getirmek makul. Yorum yapan arkadaşlara teşekkür ederim.

xwes

Alıntı yapılan: ALpAsya - 19 Mart 2009 - 16:19:38
USB kulaklıksız kulandığında Rhytimbox çalışırsa Skype yine görüşme yapmıyor.

Bende de bu şekilde oluyordu. Amarok açik iken skype ile goruntulu goruşme yapamiyordum. Google'da bir yerlerde sistem>tercihler>ses bolumunde herşeyin alsa olarak seçilmesi gerektigi yaziyordu. Şu an bende herşey alsa'ya ayarli ve amarok ile şarki çalarken kamera ile goruşme yapabiliyorum. Aslinda başka degişiklikler de yapmiştim alsamixer'de ama sanirim sorun esas olarak tum tercihlerin alsaya ayarlanmasi ile çozuldu. Bir deneyin isterseniz. Paneldeki ses simgesine sag tiklayip seçeneklerden HDA intel (alsamixer)'i seçtim, sonra ayni ikona çift tiklayip açilan yoneticide de alsamixer'i seçtim (gerçi sanirim ayni şey ama) sonra sistem>tercihler>ses'deki sound event, music and movies ve audio conferencing'i hda intel STAC92xx analog (ALSA) olarak ayarladim. (sanirim bu seçenek ses kartina bagli olarak degişiyor) default mixer tracks'i da yine alsamixer yaptim. Kisacasi onume gelen herşeyi alsa yaptim ve şu an problem gorunmuyor.