ubuntu'da güvenli silme

Başlatan aylakadam, 17 Mart 2009 - 19:02:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

aylakadam

Selamlar, ubuntu'da güvenli silme için birkaç program buldum, hatta bunlar için nautilus scriptleri bile hazırladım ama temel bir sorunla karşılaştım.

Gerek windows'ta, gerekse MacOsX'te bu kazıma tabir edilen güvenli silme işlemi hayli uzun sürüyor. Küçük bir dosyayı 7 pass silme işlemi bile birkaç dakika alabiliyor.

Oysa ubuntu'da denediğim "wipe", "shred" ve "The Secure-Delete tools" 35 mb'lik bir dosyayı birkaç dakika içinde 34p silebiliyor. Arada birkaç kattan da fazla bir zaman farkı var...

Bu ext3 dosya sisteminden kaynaklı bir özellik olabilir ama yine de bende güvenlik konusunda soru işaretleri oluşmasına sebep oldu. Bilgisi olan varsa sevinirim...

Ayrıca baska bilinen program varmı onu da sormuş olayım...

zulfikar

Bende arkadasin sorusuna bir ekleme yapayim, benim aradigim diskimi guvenli bir sekilde geri getirelmez bir sekilde formatlamak icin bir program. Daha once kullandigim maxtblast 3 ve 4 vardi diski ilk haline donusturen ( tabi bir yerde okumusdum dogrulugunu bilmesemde disk ilk haline getirilse dahi tekarar verilerin geri getirele bilecegi soyleniyordu ) ama maxblast sagolsun diskimi oyle temizlediki temizlenen kismi birdaha kullkanilamadim. Isin ozu guvenli bir forma atabilecegim bir program aramaktayim ve formattan sonra diskimi alan kisinin benim ile alakali hic bir seye ulasamamasini istiyorum.

aylakadam

Benim bahsettiğim programlardan The Secure-Delete tools'un bu işlemi yapan komutları var... Aynı zamanda takas alanını ve RAM'i de bu şekilde temizleyebiliyorsun. Sorun hız farkının nereden çıktığı ve programın dediği işi yapıp yapmadığı...

Gimp Uzmanı

Alıntı yapılan: aylakadam - 17 Mart 2009 - 19:23:44
Benim bahsettiğim programlardan The Secure-Delete tools'un bu işlemi yapan komutları var... Aynı zamanda takas alanını ve RAM'i de bu şekilde temizleyebiliyorsun. Sorun hız farkının nereden çıktığı ve programın dediği işi yapıp yapmadığı...

Bildiğim kadarı ile programda problem yok. Ext3 sağolsun. Ext4 dahada hızlı.