indirme işleminin durup devam etmesi (?)

Başlatan ilteris, 15 Mart 2009 - 04:20:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ilteris

Merhaba arkadaşlar. Bir kaç aydır Pardus dağıtımını deniyorum. Yavaş yavaş Linux'un çalışma mantığına alışıyorum. Şimdi de Ubuntu'yu denemek istiyorum.

Lakin Ubuntu'nun son sürümünü indirmeye çalışırken, indirme işlemi sırasında indirme donuyor, öylece kalıyor.
İptal edip tekrar başlatıyorum, tekrar donuyor. (Defalarca bu böyle oldu)

İndirme işlemi donarken internet bağlantımda herhangi bir kopma olmuyor. Şuan Pardus'tayım ve Firefox'un indirme yöneticisi ile indirme işlemi yapıyorum.

İndirme işlemini devam ettirebilmenin tek yolu, indirme donduğunda duraklat'a basmak ve sonra kaldığı yeren devam ettirmek. Böyle olunca da hatalı indirme yapıyormuş diyorlar. Yani indirme işlemini durdurup (en son kaldığı yerden tekrar)başlatınca .iso gibi uzantıya sahip dosyalar eksik-hatalı iniyormuş cd'ye yazarken hatalı yazılıyormuş vs. Bugün msn'de bir arkadaş bahsetti. Bana biraz mantıksız geldi.

Yani sorum şu: İndirme işlemini donunca ve ben indirme işlemini duraklat butonu ile durdurup bir süre sonra tekrar başlattığımda .iso dosyası hatalı-eksik mi iner? Böyle bir şey gerçekten var mı yoksa bu bir şehir efsanesi mi?

bytan

Eğer bağlantınızda sorun yoksa aşağıdaki sunucudan rahatlıkla indirebilmeniz gerekir:

http://ftp.uni-bayreuth.de/linux/ubuntu/releases/

İndirme işlemi bitince md5sum kontrolü yapın mutlaka.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

ilteris

Cevabınız için teşekkürler. Benim asıl merak ettiğim .iso dosyasının böyle bir indirme işlemi sırasında zarar görüp görmeyeceği? bu konu hakkında bilginiz var mı?

Sizin verdiğiniz sunucudan deniyorum. Donma olursa demek ki sorun benim pc'den kaynaklanıyor.

Ekleme: Bu yine dondu =) demek ki sorun benim pc'de. ya da Pardus'ta ya da Firefox'da. İnternet kesilse idi hesabım bu siteden de otomatik çıkış yapmalı idi. Çıkış yapmadığına göre kesilmedi. Ayrıca nette sörf yapıyorum şuan, hiç bir siteyi açarken sorun çıkmadı.

Neyse artık başka bir pc'den indirmeye çalışacağız.

zeitgeist

İnternet bağlantısında bazen bu tür aksilikler olabiliyor. Benim bilgisayarımda da bazen internet bağlantım kesilmemesine rağmen indirmelerim kesilebiliyor. İp adresinin değişip değişmediğini de kontrol ettim, adres değişmemesine rağmen böyle bir sorun çıkarmasına anlam veremiyorum. Tek şüphelendiğim nokta hub ve kablolar.

Yarım kalan indirmelerde, duraklatıp sonra tekrar devam etme yöntemiyle şu ana kadar zip lenmiş bir dosya haricinde sorun yaşamadım. Ancak her ihtimale karşı 100 mb ve üstü dosyaları Linux işetim sisteminde FatRat, Windosws işletim sisteminde ise Flashget yazılımları ya da bunların muadilleriyle indirmekte fayda var.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

ihtiyar said

FTP sunucularından indirme işlemini wget ile yapıyorum. Gayet kolay oluyor.

Konsola;

wget inecek_link

yazıyorum, başlıyor inmeye. Durdurmak istediğimde Ctrl+C kombinasyonu ile durduruyorum.

wget -c inecek_link

Komutu ile devam ettirebiliyorum.

iso formatlı dosyalar zarar görür mü, bilemiyorum. Deneyeceğim, sonucunu aktarırım.

ihtiyar said

Şu anda test etmiş bulunuyorum. Yine wget ile indirmeye başladığım bir iso dosyası -MoonOS- defalarca duraklamış/durdurulmuş -internet bağlantısının gitmesinden benim durdurmama kadar birçok sefer- olmasına rağmen md5 kontrolünden başarıyla geçmiş bulunmaktadır. :)

zeitgeist

Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 15 Mart 2009 - 08:15:04
Şu anda test etmiş bulunuyorum. Yine wget ile indirmeye başladığım bir iso dosyası -MoonOS- defalarca duraklamış/durdurulmuş -internet bağlantısının gitmesinden benim durdurmama kadar birçok sefer- olmasına rağmen md5 kontrolünden başarıyla geçmiş bulunmamaktadır. :)

Yanlış mı yazdın yoksa esprili bir şekilde dosyanın hatalı indiğini mi söylüyorsun?

ihtiyar said

Alıntı yapılan: zeitgeist - 15 Mart 2009 - 08:37:02
Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 15 Mart 2009 - 08:15:04
Şu anda test etmiş bulunuyorum. Yine wget ile indirmeye başladığım bir iso dosyası -MoonOS- defalarca duraklamış/durdurulmuş -internet bağlantısının gitmesinden benim durdurmama kadar birçok sefer- olmasına rağmen md5 kontrolünden başarıyla geçmiş bulunmamaktadır. :)

Yanlış mı yazdın yoksa esprili bir şekilde dosyanın hatalı indiğini mi söylüyorsun?

Sabah mahmurluğu mu diyeyim artık, bilemiyorum. :) Düzelttim, teşekkür ederim. ;)

zeitgeist

xwes

Torrent ile indirmeyi de deneyebilirsiniz. Durdurup yeniden başlatmak sorun olmaz. Bir çok defa boyle yaptim ve sorun çikmadi.

heartsmagic

Ben de diğer konuya yorum yapayım. Her yarım bırakılıp devam ettirilen indirmede sorun olacağını söylemek biraz abes kaçar. Ancak durdurulup tekrar ettirilen indirmelerde, bilhassa indirme yöneticisi de başarısızsa sorun çıkma ihtimali mevcut. Bunu da md5 bütünlük kontrolü ile anlayabilirsin. Firefox'un kendi indirme yöneticisi ne yazık ki çok başarılı değil. ISO gibi kritik indirmelerde tavsiye edildiği üzere wget benim de gözde aracımdır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.