Farenin Orta Tuşuna Basınca Yapıştır Yapıyor [kde4.1]

Başlatan ugorur, 14 Mart 2009 - 16:22:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ugorur

Sorun kısaca farenin orta tuşuna basınca yapıştır yapması. El alışkanlığı bir çok kez orta tuşa basıyorum ve sürekli yapıştır yapıyor. Firefox, konqueror gibi internet tarayıcılarında ise yapıştır ve git yapıyor. Buda sitelerde dolaşırken istemsiz olarak başka sayfaya yönlendirebiliyor. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

erginemr

Bu KDE'nin problemi değil de, Linux'un geleneksel özelliği: Linux'te klasik olarak, fareyle seçtiğiniz metni (kopyala yapmadan), başka bir yere orta tuşla yapıştırabilirsiniz.

Eğer bu durum Web tarayıcılarında sorun yaratıyorsa, bunların seçeneklerini kurcalamayı deneyebilirsiniz. Örneğin, Firefox'ta Araçlar > Seçenekler > Gelişmiş sekmesi altında "Otomatik kaydırmayı kullan"ı seçerseniz, orta tuşa bastığınız zaman otomatik kaydırma simgesi çıkar.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: erginemr - 14 Mart 2009 - 17:00:54
...
Bu KDE'nin problemi değil de, Linux'un geleneksel özelliği: Linux'te klasik olarak, fareyle seçtiğiniz metni (kopyala yapmadan), başka bir yere orta tuşla yapıştırabilirsiniz.
...

Bunu yeni öğrendim, teşekkürler @erginemr. ;)

Benim bildiğim şekli, kopyala yaptıktan sonra yapıştır yerine geçiyor olaraktı. Kopyala demeye bile lüzum yokmuş, ne güzel. :)

garafatma

Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

erginemr

Bilmeyen arkadaşlar için ilginç bir özellikten daha bahsedeyim:

Klavyelerinde Sayısal tuş takımı (numeric pad) olan arkadaşlar; Linux altında "Shift + NumLock" a basarlarsa, sayısal tuş takımı fareyi emüle etmeye başlıyor. Bu modda örneğin "5" tuşu sol tıklamaya, 2,4,6 ve 8 tuşları fareyi hareket ettirmeye yarıyor.

Kaynak:
http://www.tuxfiles.org/linuxhelp/movecursor.html

garafatma

Bu da güzel bir özellikmiş, faresi bozulan biri için geçici çözüm
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010