Harici diskte karakter problemi

Başlatan FeNDeR, 13 Mart 2009 - 01:49:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

FeNDeR

Selamlar... Harici diskte, isminin içinde yabancı karakterlere sahip dosyalar bilgisayara kopyalanmıyor. "Geçersiz kodlama" gibi bir hata veriyor. Örneğin Fransızca karakterli dosyalar... Bu karakterler harici diskte de bozuk gözüküyor. Ayrıca bir harici diski de sanıyorum diskin ismindeki karakterden ötürü okumadı. Türkçe "I" karakteri vardı hatırladığım kadarıyla. Bu neden kaynaklanıyor olabilir acaba?

heartsmagic

fstab dosyasına ntfs-3g bir satır işlemiştir. Oradaki parametreye nls=utf8 eklenmiş mi diye bir kontrol eder misin?
Ayrıca http://ntfs-3g.org/support.html#locale bağlantısında bir uyarı var. Bu gibi bir sorun için 2009.1.1 sürümüne geçin diyor. Intrepid depolarında 1:1.2506 görünüyor ancak bu 2009 serisi değil sanırım. Örneğin Jaunty depolarında 2009.2.1 mevcut.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

FeNDeR

Ntfs-3g'den kaynaklanacağı hiç aklıma gelmemişti. Teşekkürler Heartsmagic. Sitesinde varmış yeni sürüm, oradan indirip kurdum. Usb stick'te de vardı sorun, o düzeldi. Harici diskte henüz deneme imkanım olmadı. Denediğim zaman buraya yazacağım. Yalnız, fstab'de öyle bir satır yok. Bu arada konudan biraz uzak belki ama, ntfs-config arayüzünü tek başına kuramıyorum. Depodan kurmuş olduğum eski ntfs-3g'yi kaldırırken ntfs-config'i de kaldırdım. Şimdi kurmak istediğimde ntfs-3g'yi de kurmak istiyor (yani eski versiyonu). Halbuki yeni versiyon kurulu şu an. Softpedia'dan .deb indirdim. Kurmak isteyince yine aynı şey oluyor. Tek başına kuramadım. Bu konuda da ufak bir yardım rica ediyorum :) Jaunty depolarını mı eklemem lazım acaba.. Bilemedim.

heartsmagic

Depodaki ntfs-config eski sürümü arıyor olabilir ancak yeni sürüme ait ntfs-config .deb paketinin de aynı sorunu çıkartması garibime gitti benim. Aynı sürümler olduğuna emin misin?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

FeNDeR

:) Kaynak koddan kurunca o da halloldu. Şimdi geriye harici disk takıp denemek kaldı. O da artık muhtemelen yarın ya da öbürgün olacak sanıyorum.