[Çözüldü] Totem player mp3 codec 32 bit sorunu

Başlatan Kutadgu, 24 Nisan 2008 - 21:39:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kutadgu

Arkadaşlar kararlı sürümü yükleyeli bir-iki saat oluyor. Henüz 1 haftadan fazla varken bekleyemeyip betayı indirmiştim.Nasıl olsa beta deneyim diye 64 bit indirip kurmuştum.Totem player de bir mp3 dosyası açtığımda gerekli pluginler yüklü değil deyip synaptic i açmıştı.orda iki tane şey vardı ikisini de seçip kurmuştum ve hata vermemişti.Gayet sorunsuz bir şekilde mp3 dinleyebiliyordum.

Şimdi 32 bit kurdum yine puginleri yükleyim diye bir mp3 dosyası açmaya çalıştım. Yine synaptic i açtı.Yine aynı şekilde o iki kodek için gerekli bileşen vardı. Fakat bukez kuramadım.Sisteminiz desteklemiyor diyor (i386 type computers not supported gibisinden birşey)  müziksiz yapamadım ve şu an ne yazıkki vindovstan yazıyorum bu mesajı :( (Aslında mp3 gibi bir dosya biçiminin neden direkt olarak desteklenmediğini de merak ediyorum yani neden yüklü gelmiyorda plugin yüklemek zorundayız?)

lütfen yardımcı olabilirmisiniz.

heartsmagic

Sorunun sonundan başlayayım: Lisans ihlalleri yüzünden.

Ben her zaman tavsiye ettiğim şeyi yine söyleyeyim:

sudo aptitude install ubuntu-restricted-extras
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Kutadgu

Hmm demek kod yazacağız. Ozaman ben bir ubuntu ya geçip deneyim hemen

heartsmagic

Kod yazmana gerek yok Synaptici açıp ubuntu-restricted-extras paketini kurman da aynı şeyi yapar. Ben terminal severim, sevdiğimi tavsiye ederim. Hem hata takibi yapması daha kolay olur.

Kutadgu

Evet dediğiniz kodu kopyala yapıştır ile teminalden girdim.Şifre vs işlemlerinden sonra hatasız bir şekilde bir kaç şey kurdu. Sonra bir mp3 dosyası açmaya çalıştım yine aynı şey oluyor :(

heartsmagic

Birkaç şey değil baya bir şey kurması lazım aslında. Konsoldan çalıştırıp hatayı gözlemlesek. Bir de sadece Totem mi var? Başka bir uygulama ile de denesen. Konsoldan

totem /nerede/bu/mp3ler/bir_tane.mp3

tam hata ne dönüyor?

Kutadgu

heartsmagic

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/gstreamer0.10-ffmpeg/+bug/194877

Bir böcek fakat alpha zamanından kalma. Sende de olması ilgin. Depoları güncelleyip yeni paketleri yükselt bakalım.

sudo aptitude
sudo aptitude safe-upgrade

Ya da synaptic ile yap.

Kutadgu

Sanırım böcek çünkü ekran kartı sürücülerini kurmak istediğimde de aynı şeyi söyledi :( bu iki kodu aynı anda mı kopyala yapıştır yapacağım yoksa birini tamamlayınca diğerini mi?

heartsmagic

Ayrı ayrı. Biri bitsin sonra diğerine geç. Ancak mutlaka soruces.list dosyanda bazı depoların açık olduğuna emin, ol. Örnek sources.list'i ben program kurulum bölümüne koymuştum.

Kutadgu

Şimdi o kodları girdim bayağı bir download yaptı ve halada yapıyor.Yani ne bileyim diğeri hem betaydı hem 64 bit sürümdü ama bundan çok daha az sorun vermişti ve uğraşmamıştım hiç :D

Bitti şimdi teminali kapatayım mı?

Kutadgu

Şimdi o sorun halloldu dediklerinizi yapınca :) . Yeniden başlattım bilgisayarı. Yalnız bu seferde plugin yüklemesi sırasında (artık 32 bit hatası vermiyor ancak )  downloading packages kısmında öylece hiçbir işlem yapmadan bekliyor

Düzeltme : Çok bekledi ancak sonra başladı indirmeye . Teşekkür ederim şimdi dinleyebiliyorum :) Ama iyiki böyle bir sorunla karşılaştım çünkü depolardan vs. en ufak bir fikrim yoktu . sonra terminali öyle renkli görmek de güzeldi :P İnşallah öğrenicez bizde

heartsmagic

Bu sorunların ilk zamanlarda olması normal. Ayırca bir dünya şey indirmesi de öyle. İlk hafta baya güncelleme devam eder.
Çözüldüğüne göre, başlığı etiketleyip konuyu kilitliyorum.

Not: Sorunlar çıkmadan ne Ubuntu ne de Linux öğrenilir :)