acemiler için vereceğiniz fikirler

Başlatan MiSKeN, 10 Mart 2009 - 22:04:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

MiSKeN

ubuntu 8.10-amd64 sürümünü kullanıyorum ve yeni kullanmaya başladım aptal winin anlamsız hata ve sorunlarından sıkılıp linux kullanmaya karar verdim herşey yolunda gidiyordu

yalnız updateden sonra son bir kaç gündür monitör ve ekran çözünürlüğü ile ilgili olduğunu düşündüğüm Hz? problemi vermeye başladı restarttan sonra düzeliyor  :o daha sonra amarok ile ilgili sorun yaşamaya başladım bir mp3 çalarken yani amarok ile açarken 10 sn kadar bekleyip sonra açıyor ve ben başlamadığını düşünerek 2.kez başlattığımda 2 tane amarok açılmış oluyor bunun da mantığını anlayabilmiş değilim bir player 2 farklı applicationmış gibi nasıl davranır

diğer sorunum ise stabilite maalesef büyük umutlar bağladığım linux dağıtımından soğumaya başladım ya ben çok aceleci davranıyorum ya da kullandığım sürümden kaynaklanıyor sürekli araştırıyorum ancak bir çıkar yol bulamadım

son sorunum ise vmware klavye sorunu klavyemi US olarak kabul ediyor

kısacası ben bir sistemciyim ve her sistemcinin istediği gibi OS'un az sorun çıkarıp hatta hiç, stabil olmasını istiyorum görsellik önemli değil yeterki desteği geniş olsun Ubuntu gibi

önerebileceğiniz bir dağıtım varmı

arch linux u tr sitesinden kurulum kılavuzu ile kurulum yaptım ancak sonunda ne yapacağımız söylenmemiş yarıda bıraktım

mazur görün Linux da acemi olduğum için nedir ne değildir tam bilmiyorum

ii akşamlar

fadike

Sorduğunuz soruların yanıtları forumda gizli değil açık ve net bir şekilde ortada duruyor; biraz araştırma yapın; şöyle Acemiler İçin İlk Durak kısmına bakın mesela.
"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz." Uğur MUMCU
"Hepimiz özgür yazılımın sendikalı emekçileriyiz." Fadike
http://fadike.org
http://pedalsorler DELL Vostro 5470 i5 4. nesil Ubuntu ön yüklü

heartsmagic

Başlık biraz daha genel olmuş ancak sorular belirli meseleler üzerine. Kararlılık farklı bir kavram üzerinde uzun uzadıya konuşabiliriz ancak bir yana bırakalım derim bu konuyu.

Hz problemi için xorg.conf dosyasına elle ekleme yapılarak bir deneme atışı yapabiliriz.

Amarok ise ayrı bir problem, sorunu neden yapar anlamak güç. Hata kaydı yok, çıktı yok, kısacası fikir belirtmek için biraz daha detaya ihtiyacımız var ki bu da biraz güç gibi. Zira problem çalışmaması değil, ağır açılması.

Vmware kullanmadığımdan klavye konusunda fikir belirtemiyorum ne yazık ki.

Dağıtım önerisi yapamıyorum zira beklentilerin buradaki problemlerin hiçbirini yaşamamaksa hiçbir dağıtım bunu sana sağlamaz. Ufak tefek sorunlar yaşaman normal.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

MiSKeN

efendim tabiki dediğiniz gibi bütün dağıtımlar arasında hatasızı yok  :D yalnızca her userın içinde olan sistemden bahsettim zira hatasız os şu ana kadar görmedim zaten o halde ben ubuntu ile yola devam edeyim sorunlar her daim olacaktır çözdükçe tecrübe kazanırız belki bu arada amd64 için ne dersiniz x86 desteği daha fazla zannediyorum yeni başlayan biri için fazla mıdır pc özellikleri

intel e8400 c2d
giga ep45-ds3r
500 gb wd caviar black 32mb + 250gb seagate 16mb (ubuntu bunun üzerinde koşuyor)
4x1 kingston 800mhz ram
sapphire hd3870 ddr3 512mb 256bit gpu

heartsmagic

Fazla olması sorun yapmaz, eksik olması sorun yapar.
64bit için yorum yapamıyorum zira kullanmadım. Forumda taraftarı da var, X86 kullanın diyeni de. Bu nedenle en güzeli senin tecrübe etmen olacaktır.

sudocu

ubuntu linux dagitimlari arasinda stabilitesi ile un yapmis bir dagitim degil, kendisine temel aldigi debian`in ise bunun tam tersi sekilde stabilitesi ust duzeydir.

amarok oncelikle bir kde uygulamasi ve gnome uzerindeki performansi normalden kotu olabilir. ayrica linux uzerindeki muzik calarlarin cogu itunes gibi muzik kutuphanesi icin veri tabani olusturmaya yonelik tasarlanmis. album kapaklarini bulmak, dinlenen muzik turunu anlayip last fm ile senkronize etmek gibi cesit cesit ozellik barindirdigi icin bir winamp kadar seri olmasi mumkun degil. o nedenle winamp gibi hafif olan audacious programi sag tikla dinle gibi isler icin uygun olacaktir.

ubuntu`nun yaptigi en buyuk hatalardan biri de goruntu yoneticisini kaldirmasidir. mesela pardus`da goruntu yoneticisinin en gelismis versiyonlarindan biri var ve hemen hemen her turlu marka monitoru destekleyip kolayca yapilandirabiliyor.
ekran karti markasina gore su anki surucuyu kaldirip envy ile son surum surucu kurmak belki cozunurluk problemini giderir.

virtualbox gayet guzel calisiyor. us klavye sorunu vmware ile alakali olmali.

her seyin basi sudo!

heartsmagic

Alıntı yapılan: sudocu - 11 Mart 2009 - 11:27:08
ubuntu linux dagitimlari arasinda stabilitesi ile un yapmis bir dagitim degil

Alfa sürümleri haricinde kullandığım Ubuntu ile hiç kararsızlık sorunu yaşamadım. Problem demiyorum, kararsızlık diyorum. Problem yaşanabilir ancak aşılır. Kalıcı olarak kararsız demek Ubuntu için bence çok doğru değil.

MiSKeN

benim kararsızlıktan bahsettiğim geçici zaten sürekli bir ağırlık söz konusu değil sayın heartsmagic in sözlerinden sonra forumu gezdim ve yola devam dedim zira hemen hayal kırıklığı hissi yaratmak doğru değil o kadar sene win kullanmak bana bir şey kazandırmadı bundan sonra ubuntu veya diğer linux dağıtımları ile yola devam edeceğim...

xwes

Amarok ile ilgili olarak soyledikleriniz sanirim bir "sorun" degil. Zira bir arkadaşindaha belirttigi gibi amarok bir KDE programi dolayisiyla gnome uzerinde biraz agir çalişabilir. Gerçi bende gayet hizli ama sistem ozelliklerim de fena degil. Ubuntuya biraz zaman ayirirsaniz, hatta windowsa şimdiye kadar ayirdiginiz zamanin onda birini bile ayirirsaniz hiçbir sorununuz kalmayacaktir. En azninda bende boyle oldu ve sanirim bu forumun hemen her uyesinde bu boyle olmuştur :)

hasansahin

Alıntı yapılan: heartsmagic - 11 Mart 2009 - 11:37:09
Alıntı yapılan: sudocu - 11 Mart 2009 - 11:27:08
ubuntu linux dagitimlari arasinda stabilitesi ile un yapmis bir dagitim degil

Alfa sürümleri haricinde kullandığım Ubuntu ile hiç kararsızlık sorunu yaşamadım. Problem demiyorum, kararsızlık diyorum. Problem yaşanabilir ancak aşılır. Kalıcı olarak kararsız demek Ubuntu için bence çok doğru değil.
bence ubuntuya haksızlık edilmiş.
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

sudocu

ben hala o şekilde düşünüyorum. dünya yıkılmadıkça debian asla kde4.1 ile gelmez.
"önerebileceğiniz daha stabil bir dağıtım var mı?" sorusuna göre kendimce yapılmış bir değerlendirmedir. yazılı sorunların ubuntu kaynaklı olduğunu düşündüğümden değil.(tazeleme hızı hariç). zaten berbat derecede hatalı sürümler alpha veya beta olarak kalır herhalde.
her seyin basi sudo!