[Arşiv]CD yakma?

Başlatan gypso, 24 Nisan 2008 - 20:21:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

gypso

Arkadaşlar, 8.04'ü indirdik indirmesine de, neyle cd ye yakıcaz bunu? Paketten Nero türü bir programmı yükliycez, biri anlatabilir mi?

ufuk_k

Hangi sistemdesin şu an? Ubuntu ya da linux türevi başka bir sistemdeysen kolayca yakmak için k3b, Brasero, Gnomebaker gibi cd yakma programlarını kullanabilirsin. Ayrıca dosya yöneticisi nautilus da bu işi yapıyor. Bu programlardan "burn cd image" seçeneğini seçip indirdiğin imaj dosyasını cdye yakacaksın. Komut satırından yapma seçeneğin de var. https://help.ubuntu.com/community/CdDvd/Burning?action=show&redirect=CdDvdBurning sayfasında ayrıntılı anlatım var. Windows üstündeysen Nero ya da başka bir ücretsiz olan programla yine "burn cd image" ya da "kalıbı diske yazdır" gibi bir komutla imajı yakabilirsin.

gypso

başka bir sorun çıktı arkadaşlar, packet yöneticisi kapanmıyor ?? kapatmak isteğimde çalıştığını söylüyor, bi paket kurarken dondu kaldı

SoulSmasher

ben linux üserinde nerolinux kullanıyorum lisansını aldım gayet memnunum, ama uzun süre k3b de kullandım o da oldukça güzel

ayrıca o hatanın çıkmasına sebep olacak bir şey yok arkaplanda göremiyorum ben ekran görüntünüzden. bilmiyorum güncelleme mi yapıyor arka planda tabi :)

siz bilgisayarı yeniden başlatarak yanı işlemi yeniden deneyin

yogarock

arkadaşım ben isoları yakarken iso dosyanın üzerine gelip sağ tıklayıp cd ye yak seçeneği var bu zamana kadar da hiçbir sorunla da karşılaşmadım şayet 7.04 ve 7.10 u bu sayede yaktım sorunsuz...

sedefsiz_masrapa

windows üzerindeysen alcohol yazılımını kullanabilrisin. trial olarak kurarsın, işin bitince kaldırırsın.
http://www.alcohol-soft.com/
yada img burn yazılımını kullanabilirsin.
http://www.ozgurlukicin.com/ia/pardus-cdsi-yazmak/
linuxda zaten çok kolay iş ufuk_k nın da dediği gibi..

gypso

arkadaşlar dediğiniz gibi, k3b yi diğer dediğiniz yakma programlarını kurmuyor, bu hata yı veriyor ?? windowsda yazmak en iyi galiba ama , bu tür sorunlarıda merak ediyorum öğrenmeye çalışıyorum

sedefsiz_masrapa

bu sorunu çözmek için "sudo dpkg --configure -a" yazdın mı?

gypso

hayır yazmadım, bir deniyeyim.

sedefsiz_masrapa

benim yazdığımı kopyalama da, belki yanlış yazmışımdır resimden.
direk hata kodunun başına sudo ekleyiver

gypso

biri aşama ilerledi ama yine kurmuyor, sisteminizde bir bozuk dosya bulunuyor diye mesaj geliyor

heartsmagic

Güncelleme hatası için:
sudo aptitude update
sudo aptitude safe-upgrade

CD yazmak için Ubuntu'da Brasero'yu kurup kullanabilirsin veya komut satırından:

cdrecord -v dev=/dev/sr0 speed=4 driveropts=burnfree -dao -eject -overburn -data /nerede/bu.iso

/dev/sr0'ı senin cd/dvd yazıcın neyse onla değiştir.

Yazmaya başlamadan önce mutlaka md5 bütünlüğünü kontrol et. Başka bir yerlerde anlatıldı bu.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Tilki

Brasero'da disk imajını yazdırırken, "Image Type" açılır menüsünde "Let brasero choose (safest)" mi yoksa ".iso image" seçeneğini mi seçmeliyiz?

munirekinci

"Let brasero choose (safest)" seçeneği otomatik olarak algılamaya yarıyor yanılmıyorsam.
Eğer yazdıracağınız kalıp iso ise doğrudan iso'yu seçebilirsiniz.

ufuk_k

Alıntı yapılan: Tilki - 12 Haziran 2008 - 22:04:01
Brasero'da disk imajını yazdırırken, "Image Type" açılır menüsünde "Let brasero choose (safest)" mi yoksa ".iso image" seçeneğini mi seçmeliyiz?

Let brasero choose safest seçeneği, ne yazdıracağınızı seçmeye yaramaz, hızı braseronun otomatik ve güvenli
ayarlamasını saplar. İso image ise, iso yakmayı seçmenize yarar. İkisi farklı şeylerin ayarıdır.