Kilitlenmiş Harddisk Açılması

Başlatan XRumer, 09 Mart 2009 - 12:45:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

XRumer

bir kaç defa başıma geldi ve elimdeki Ubuntu sayesinde sorunu çözdüm, sizinle de paylaşmak istiyorum.
Bir gün bilgisayarımı açtığımda işletim sistemine bağlanamıyordum, ne yaparsam yapayım giremiyordum. Windows cd'sini taktığımda ise bilgisayarınıza takılı bir sabit disk yok türünden şeyler yazıyordu. Kısacası sabitdisk görülmüyordu. İlk başta harddisk bozuldu sandım halnuki harddisk sağlamdı bunu da Ubuntu cd'sini takınca anladım. Gparted, 80gb Samsung Ata Harddisk yazıyordu yani görüyordu. Mesele şuydu: bilgisayara giren bir virüs harddiski kilitlemiş ve ve Windows'u çalışamaz hale getirmişti. Windows CD'si ise harddiski zaten algılamıyordu. Fakat bu virüs windows için yaratılmıştı dolayısıyla Linux'ün harddiski görmesini engelleyemiyordu. Gparted ile sabitdiski tek parça halinde birleştirdim(elle de yapabilirsiniz) fakat sorun çıkarabilir ne de olsa kilitlenmiş harddiski çözmek öyle kolay şey değil. Elle yapmayı deneyin olması sabitdiskin kablosunu söküp takın ve Ubuntuyu yükleyin böylece harddisk tamir edilmiş olacaktır ondan sonra ister ubuntuyla devam edersiniz isterseniz windows kurarsınız ya da ikisini birden yüklersiniz.

fadike

Xrunner bunu [Nasıl] belgesi şeklinde makaleye döksen, daha güzel olacaktır.
"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz." Uğur MUMCU
"Hepimiz özgür yazılımın sendikalı emekçileriyiz." Fadike
http://fadike.org
http://pedalsorler DELL Vostro 5470 i5 4. nesil Ubuntu ön yüklü

XRumer

en kısa zamanda elimden geleni yapacağım bu konuda.

garafatma

Bu bence harddiskin kilitlenmesi değil, XP bazı sata diskleri, üretici web sitesinden SATA driverlarını indirmediğiniz ve windows kurulumu başlarken, F2(yanlış hatırlamıyorsam) ye basıp, disket yardımıyla bu driverları yüklemeden XP yüklemeye çalışıyorsanız diski görmez. Ancak ubuntu, SATA diskleride otomatik tanıdığı için bu gibi sorunnlar olmaz.

Sorununuzu bu şekilde çözüme ulaştırmışsınız sanıyorum.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

MiSKeN

@keiser_soze  F6

ayrıca karşılaştığınız sorun, sata disk controller ve chipset yazılımı ile ilgili olabilir

garafatma

Alıntı yapılan: MiSKeN - 20 Mart 2009 - 11:55:44
@keiser_soze  F6

ayrıca karşılaştığınız sorun, sata disk controller ve chipset yazılımı ile ilgili olabilir

Heh ikisi arasında kalmıştım bende, evet F6.

Konuda herhangi bir sorun, bekleyen soru olmadığı için konuyu kilitliyorum
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010