Ubuntu İnternet Bağlantı Problemi

Başlatan supazoom, 04 Mart 2008 - 10:26:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

supazoom

Merhaba sorunuma yardımcı olursanız sevinirim.

Evimde kullandığım bilgisayarda uzun zamandır Pardus kullanmayı istiyordum ve bunun için zaman içersinde birkaç pardus sürümü indirmeme rağmen her sürümde daha kurulum aşamasında problemlerle karşılaştım daha yeni ve fazla bilmediğim için çözümlerde zorlanıyorum, kullanan arkadaşlarımın da tavsiyesiyle en son 02 Mart 2007 tarihinde ubuntu 7.10 sürümünü indirdim ve kurdum ubuntu kurulum aşamasında hiç problem çıkarmadı ve rahatlıkla kurdum ancak kurulumdan sonra paketleri indirmek istediğimde internet bağlantısının olmadığını fark ettim. Ağ ayarlarına göz attım ethernet kartım yüklenmiş ayarların hepsini otomatik algılamasını istedim ancak yine de bağlantı yok internet bağlantımı çalışır hale getirmek için yapmam gereken nedir? Bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim. Dediğim gibi daha yeniyim ve soracağım daha çok şey var bununla ilgili bir rehber yazı veya makale varsa bunun da bağlantısını verirmisiniz?

Sypro

bağlantınız kablolu mu kablosuz mu?

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

supazoom

supazoom

:( söylediğiniz komutları sırasıyla denedim

arp -n
Address                  HWtype  HWaddress           Flags Mask            Iface
192.168.1.1              ether   00:30:0A:47:27:82   C                     eth0

ifconfig
eth0      Link encap:Ethernet  HWaddr 00:15:F2:6C:60:BE 
          inet addr:192.168.1.2  Bcast:192.168.1.255  Mask:255.255.255.0
          inet6 addr: fe80::215:f2ff:fe6c:60be/64 Scope:Link
          UP BROADCAST RUNNING MULTICAST  MTU:1500  Metric:1
          RX packets:8 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
          TX packets:34 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
          collisions:0 txqueuelen:1000
          RX bytes:2188 (2.1 KB)  TX bytes:5266 (5.1 KB)
          Interrupt:21 Base address:0xd000

lo        Link encap:Local Loopback 
          inet addr:127.0.0.1  Mask:255.0.0.0
          inet6 addr: ::1/128 Scope:Host
          UP LOOPBACK RUNNING  MTU:16436  Metric:1
          RX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
          TX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
          collisions:0 txqueuelen:0
          RX bytes:0 (0.0 b)  TX bytes:0 (0.0 b)

sudo dhclient eth0
There is already a pid file /var/run/dhclient.pid with pid 134519120
Internet Systems Consortium DHCP Client V3.0.5
Copyright 2004-2006 Internet Systems Consortium.
All rights reserved.
For info, please visit http://www.isc.org/sw/dhcp/

Listening on LPF/eth0/00:15:f2:6c:60:be
Sending on   LPF/eth0/00:15:f2:6c:60:be
Sending on   Socket/fallback
DHCPDISCOVER on eth0 to 255.255.255.255 port 67 interval 3
DHCPOFFER from 192.168.1.1
DHCPREQUEST on eth0 to 255.255.255.255 port 67
DHCPACK from 192.168.1.1
bound to 192.168.1.2 -- renewal in 1566 seconds.

sudo dhclient eth1
There is already a pid file /var/run/dhclient.pid with pid 134519120
Internet Systems Consortium DHCP Client V3.0.5
Copyright 2004-2006 Internet Systems Consortium.
All rights reserved.
For info, please visit http://www.isc.org/sw/dhcp/

SIOCSIFADDR: No such device
eth1: ERROR while getting interface flags: No such device
eth1: ERROR while getting interface flags: No such device
Bind socket to interface: No such device

heartsmagic

Adım adım çözüme ulaşmayı denemek en güzelidir sanırım. Gördüğüm kadarıyla ağ kartı tanınmış durumda,zira eth0 namında bir çıktı görünüyor.

1. Modemi pingleyebiliyor musun?

ping 192.168.1.1

Eğer cevap hayırsa;
a. Kablo kontolü
b. Ağ kartını tekrar kontol etme.

Eğer cevap evetse;

2. Dışarıyı pingleyebiliyor musun?
ping 64.233.167.99

Eğer cevap evetse DNS kontrolü yapmak gerekli.
Eğer cevap hayırsa, elle ip almaya bakacaksın:

3. sudo ifconfig eth0 192.168.1.5 netmask 255.255.255.0
sudo route add default gw 192.168.1.1

Bu aşamadan sonra bağlantıyı tekrar kontrol edebilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

emrahustun

ubuntu 7.04'te şöyle bir sorun yaşıyordum,
etherneti tanıyor, internette hiçbir sorun yok. ama internete bağlanmıyor. bilgisayarı yeniden başlatıyorum bağlanıyor. bir daha yeniden başlatıyorum bağlanmıyor falan :)
anlayamadım sebebini. ubuntu 7.10 ile düzeldi bu sorun ama.
Emrah ÜSTÜN
www.emrahustun.com

supazoom

arkadaşlar soruna çözüm bulabilmiş değilim modemi pingleyebiliyorum dışarı ip adresleri pingleyebiliyorum hatta modemin ayarlarına girebiliyorum ama herhangi bir siteye bağlanmayı denediğimde internet bağlantısı yoksa firefoxta direk hata yazısı çıkarken bende sürekli siteye bağlanmaya çalışıyor ama hata vermiyor sanırım DNS ayarları ile uğraşmam gerek yani bağlantı var 1-1- DNS i nasıl ayarlayacağım? 2- Sürekli ayarlamak zorundamı kalacağım?

Birde eskiden olmayan birşey yeni farkettim bilgisayar açılışında bios ekranını geçtikten sonra gelen grub ekranında modem hattan düşüyor işletim sistemi açılana kadar tekrar bağlantı sağlanıyor anlık bir düşme oluyor. Bunun da ilgisi olabilir mi?

heartsmagic

Son bahsettiğin olay insanı şüpheye düşürüyor.
DNS için /etc/resolv.conf dosyasına bir göz at bakalım. Ben şahsen OpenDNS kullanırım.

nameserver 208.67.222.222
nameserver 208.67.220.220

supazoom

evet arkadaşlar sorun tamamen dns kaynaklı OpenDNS ile artık interneti kullanabiliyorum.

kbx

bende de ayni sorun var dns adresni nere yazilacak,dosyayi actim ve bu sekilde acildi

#!/bin/sh
#
# If we have an unicast .local domain, we immediately disable avahi to avoid
# conflicts with the multicast IP4LL .local domain

if [ -x /usr/lib/avahi/avahi-daemon-check-dns.sh ]; then
  exec /usr/lib/avahi/avahi-daemon-check-dns.sh
fi

dns adresni nereye veya berden sonra ekleyeyim??

heartsmagic

/etc/resolv.conf'u bir dene bakalım.

sudo gedit /etc/resolv.conf

gerekli DNS'leri yaz, eğer bir sonraki bağlantıda sıfırlanırsa bizi haberdar et.

kbx

aciklamaniz icin tesekkurler ama daha aciklayici olmasi lazim,linux i ilk defa kullaniyorum ve open dns kullanmak istemiyorum.
eger kullanmam gerekecek se verdigin kodu nereye ekleyeyim bak bu verdigin dosyayi actigimda cikan kod
#!/bin/sh
#
# If we have an unicast .local domain, we immediately disable avahi to avoid
# conflicts with the multicast IP4LL .local domain

if [ -x /usr/lib/avahi/avahi-daemon-check-dns.sh ]; then
  exec /usr/lib/avahi/avahi-daemon-check-dns.sh
fi

heartsmagic

Daha fazla açıklama nasıl olur bilemiyorum, konsolu açacaksın dediğim komutu gireceksin. Neden OpenDNS kullanmak istemediğini söylememişsin, Telekomun kendi yasaklı DNS'lerini kullanmak istiyorsan o dosyada zaten modeminin IP'si olması lazım.

Verdiğin komutları o komutu verdiğin satırla beraber geç lütfen.

kbx

Opendns kullanmak istemiyorum çünkü ben bir internet şirketinde teknik yetkiliyim, kendi kullnadığım dnsde 36mb internet hızım var open dnsde 4-6 mbden  fazla hız alınmaz. İsterseniz siz benim kullandığım dnsyi kullanın çalışırsa...   

212.135.1.36
195.40.1.36

kbx

ben sorunu çözdüm.

# IPv6 is supported by default in Ubuntu and can sometimes cause problems.
# To disable it, open a Terminal (Applications ▸ Accessories ▸ Terminal) and type the command: gksudo gedit /etc/modprobe.d/aliases.
# Find the line alias net-pf-10 ipv6 and change it to read alias net-pf-10 off.
# Reboot Ubuntu.

Bazı linux yazılımları  ipv6 desteği vermiyor  onu kapattığınız zaman çalışıyor.
Kaynak ubuntunun sorun çözüm bölümünde
Türkçe'ye çevirmek isterdim ama bazı kelimelerin Türkçe'sini bilmiyorum. (Applications ▸ Accessories ▸ Terminal)

tarumar

Selam
3-4 aydır ubuntuyu sorunsuz kullanıyordum ama iki gün önce bir akşam durduk yerde internet gitti. network bağlantı simgesi bağlı görünmesine rağmen ne firefoxtan herhangi bir siteye girebiliyor, ne de amule-torrent gibi programları çalıştırabiliyordum. bir süre kablonet sorunu olduğunu düşündüm ama başka makineyle deneyince internetin çalıştığını farkettim. ben de kökten çözüm, format atıp yeniden kurdum. tabi bundan önce ağ ayarlarına girip kurcaladım, DNS numarasının olması gereken pencere boştu ya da 0.00.00 yazıyordu.
Neden böyle durduk yerde böyle bir problem yaşamış olabilirim? Bir daha olmaması için ne yapmalıyım? Olursa ne yapmalıyım, bu başlıktaki açıklamalar günü kurtarır mı dersiniz?

heartsmagic

Durduk yere internet neden ve nasıl gider bilemiyorum. Hiçbir yapılandırma değişmeden, hiçbir paket güncellemeden bu oluyorsa durum bir hayli ilginç. Bu başlıktakiler teorik olarak durumu düzeltir ancak pratikte elbette hataya bakmak gerekir.

Sypro

dün benzer bir olay bebek'e de oldu ya, sonra geldi.
bişey yapmadan gidip yine bişey yapmadan gelmesi çok ilginç olabiliyor :)

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

fortran

Arkadaşlar malumunuz, sağ üst köşede "kablolu ağ bağlantısı" simgesi var. Ubuntu'yu açtığımda bu bağlantı aktif olmuyor. Tıklayıp, "kablolu ağ" seçeneğini seçtikten sonra bağlantı aktif oluyor. Sistem açıldığında bağlantının aktif olmasını nasıl sağlayabiliriz?
Özgür yazılım dergisi: eniXma

Sypro

o durum bana mint 3.1 de çok olurdu. her seferinde değil ama %80 oranında falan. çok da zor gelmiyordu açıkçası, neticede compizi de elle aktif eden biri olduğum için, iki mouse tıklaması ömrümü bitirmez diyip aramadım bile. cidden bilen biri varsa -sallamamış olsam da- eski bi sorunuma ben de cevap bulmuş olurum :)

hasansahin

Bu tür durumlarda;

Ağ ayarlarında otomatik DNS aldırmak yerine "statik IP" seçeneğini seçin ve;

1.) IP adresi kısmına 192.168.1.x (1 2 veya 3 olabilir - modeminizin sunucu IP'si)
2.) Gateway kısmını 192.168.1.1
3.) DNS kısmına ise, 195.175.39.39 ve 195.175.39.40 yazın ve OK.

Bir daha asla bağlantınız kesilmeyecek. Bu yöntemi 3-4 aydır kullanıyorum ve hiçbir sorun yaşamadım.
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

Sypro

statik ip üzerinden bağlandıktan sonra router modem kullanmamın amacı kalmıyor malesef :)

hoş, rapidden premium ile indiriyorum ama kişisel güvenlik ile alakalı sanırım, sürekli kullandığım ip değişiyor :)

heartsmagic

Ben de router modem arkasındayım ancak içeride sabit IP kullanırım. DHCP dursun durduğu yerde demişimdir her zaman. Hem birden fazla kullanan varsa ağı, kim kimdir bilmiş oluyoruz böylece.

fishback

Arkadaşlar ben Hardy kurdum ethernet kartımı tanıyor, dışarıyı da kendimi de yani modemi de pingleyebiliyorum, 1. sayfada yazanları uyguladıktan sonra internete bağlanabildim fakat ağ bağlantıları iconunda 'No network connection' yazıyor. Bilgisayarı yeniden başlattım fakat bu sefer tekrardan bağlanamadım nete, ayrıca hala iconda 'No network connection' yazıyor. Bir fikri olan?
Saygılar...
Time To Ubuntu Time !!!