[Çözüldü] rTorrent hakkında

Başlatan null, 08 Mart 2009 - 19:35:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

null

Merhaba arkadaşlar, birkaç gündür rTorrent kullanıyorum resmi internet sitesinden kullanma klavuzuna baktım az buçuk çözdüm. Fakat ilk açılışta  sudo rtorrent komutu ile çalıştırınca aşağıdaki resimde gördüğünüz hatayı veriyor.
Could not read resource file ~/.rtorrent.rc
Bu normal bir uyarı mıdır yoksa bir sorun mudur ? Sorun ise nasıl aşabiliriz ?

[IMG]http://file.cd/files/13378.png[/img]

atomkarinca

Öncelikle hiçbir programı "sudo" komutuyla çalıştırmanız önerilmez. Bu komut programlara yönetici hakkı verir ve sistem dosyalarınızda değişiklik yapılabilmesini sağlar.

Hata da bu komuttan meydana geliyor. "sudo" komutuyla başlattığınızda "root" kullanıcısı gibi davranıyor ve bu kullanıcı için Home dizini olmadığı için de ~/ klasöründe (yani Home - Ev klasöründe) ayar dosyasını bulamıyor. Programı

rtorrent

komutuyla çalıştırın.

null

Dediğiniz gibi yaptım gene aynı hata çıktı.Şimdi kontrol ettimde benim  /home/xx dizinimde bahsedilen dosya yok.

atomkarinca

Alıntı yapılan: null - 08 Mart 2009 - 20:06:36
Dediğiniz gibi yaptım gene aynı hata çıktı.Şimdi kontrol ettimde benim  /home/xx dizinimde bahsedilen dosya yok.

O zaman

touch ~/.rtorrent.rc

komutuyla o dosyayı oluşturabilirsiniz.

heartsmagic

Örnek .rtorrent.rc dosyası: http://libtorrent.rakshasa.no/browser/trunk/rtorrent/doc/rtorrent.rc?rev=latest

Kendine göre değişiklik yapman lazım bu dosyada.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

null

Bu dosyayı aynen kopyalayıp mı kendime göre değiştirmeliyim ?
Birde bir sorum daha olacak, ben sistemi her çalıştırdığımda rtorrentin otomatik açılmasını ve torrentlerin kaldığı yerden devam etmesini istiyorum. Her baştan çalıştırmamda onlarca torrenti tekrardan ekleyip hash control yaptırmak çok uzun oluyor. Bunun için bir kod var mıdır acaba ?

heartsmagic

Kopyalayıp değiştirebilirsin elbette. Ancak oradaki her şeye ihtiyacın olmayabilir, bu senin bileceğin bir mesele.
Kullandığın masaüstü yöneticisine rtorrent'i ekleyebilirsin ancak diğer istediğin gerçekleşmez sanırım. Kısacası yarım kalan her torrent eklendikten sonra "hash" edilmek zorunda diye biliyorum.

null

uTorrentteki gibi olmuyor anladığım kadarı ile. Yani mesela bilgisyarımı baştan başlattım rtorrent otomatik başlayacak ve tamamlanan torrentler seed edilecek, devam edenler gene kaldıkları yerden devam edecek. Çok şey istiyorum galiba  :D
Yarım kalanlar önce hash edilip sonra otomatik devam etsede olur :)
Bu rTorrent daha çok serverlarda seedboxlarda kullanmak için tasarlandı sanırım o yüzden ev kullanıcısı için tasarlanan istemcilerin sağladığı kolaylıkları sağlamıyor. Gerçi Açık kaynak dünyasında çareler tükenmez ama :)

raskolnikov

Alıntı yapılan: null - 08 Mart 2009 - 23:15:25
uTorrentteki gibi olmuyor anladığım kadarı ile. Yani mesela bilgisyarımı baştan başlattım rtorrent otomatik başlayacak ve tamamlanan torrentler seed edilecek, devam edenler gene kaldıkları yerden devam edecek. Çok şey istiyorum galiba  :D
Yarım kalanlar önce hash edilip sonra otomatik devam etsede olur :)
Bu rTorrent daha çok serverlarda seedboxlarda kullanmak için tasarlandı sanırım o yüzden ev kullanıcısı için tasarlanan istemcilerin sağladığı kolaylıkları sağlamıyor. Gerçi Açık kaynak dünyasında çareler tükenmez ama :)
İstediğiniz şeyle neredeyse her torrent programının desteklediği şeyler. Başlangıçta otomatik çalıştırmak için sistem/tercihler'edn oturumlar'ı açın ve ekle diyeret rtorent'i başlangıca ekleyin. Açılıştı kaldığı yerden devam etmesi lazım.
"Sevginin gücü, güce olan sevgiyi yendiğinde, dünya barışı tanıyacak..."
-Sri Chinmoy Ghose-

heartsmagic

Sonuçta ben de devam edeceğini düşünüyorum ancak dediğim gibi "hash" olayı kaçınılmaz. Diğer programlar da yapıyor olmalı bir şekilde, aksi takdirde nereden devam edeceğini nasıl tahmin edecek? Gerçi "hash" olayı rtorrent ile uzun sürüyordu, diğer istemcilerde o kadar uzun sürdüğüne şahit olmadım.

Söylendiği üzere rtorrent genelde hafif sistemler veya sunucular için ideal. Uzaktan erişim için birebirdir.

atomkarinca

@null, dediğiniz şeyleri rTorrent yapıyor zaten. Sadece .rtorrent.rc dosyasında torrent dosyalarını nerede tuttuğunuzu göstermeniz gerekiyor. Ben mesela size kendi .rtorrent.rc dosyamı göstereyim:

min_peers = 40
max_peers = 100

min_peers_seed = 10
max_peers_seed = 50

max_uploads = 3

download_rate = 0
upload_rate = 15

directory = /****
schedule = watch_directory,5,5,load=/****/*.torrent

session = ~/****

port_range = ****-****

port_random = no

check_hash = yes

use_udp_trackers = yes

dht = auto

dht_port = ****

peer_exchange = yes

hash_read_ahead = 10
hash_interval = 100
hash_max_tries = 10

Buradaki "upload_rate" değeri vermek istediğiniz azami upload değerini belirtir. "download_rate"in de 0 olması, sınırsız olması demektir. "directory" değeri eğer herhangi bir değişiklik yapmazsanız dosyanın kaydedileceği klasörü gösterir, dosyayı rTorrent'e ekledikten sonra Ctrl+O yaparsanız dosyanın kaydedilmesi gereken farklı bir klasör belirtebilirsiniz. "schedule" değeri belli bir klasörü yeni eklenen torrent dosyaları için takip ettirir, böylelikle torrent dosyasını o klasöre kaydettiğinizde otomatik olarak rTorrent'in listesine eklenir. "session" değeri bu torrent dosyalarının nerede tutulacağını gösterir, bu sayede her seferinde torrent'leri listeye eklemeniz gerekmez. "port_range" değeri transferin yapılmasını istediğiniz portları belirtir, eğer tek bir port istiyorsanız iki değer de aynı olsun.

Bu değerleri size göre düzenleyerek gayet yüksek performansta torrent paylaşımı yapabilirsiniz.

null

Arkadaşlar hepinize çok teşekkür ederim, sizin verdiğiniz bilgiler ışığında .rtorrent.rc dosyamı düzenledim.Beni wine ile utorrent kullanmaktan kurtardınız :)

min_peers = 40
max_peers = 65535
min_peers_seed = 9990
max_peers_seed = 9990
max_uploads = 9900
download_rate = 0
upload_rate = 0
directory = /home/**/***
schedule = watch_directory,5,5,load=/home/**/***/*.torrent
session = /home/**/***
ip = ***.***.***.***
ip = ***.**.*.**
port_range = *****-*****
port_random = no
check_hash = no
use_udp_trackers = no
encryption = allow_incoming
dht = disable
peer_exchange = no
hash_read_ahead = 10
hash_interval = 100
hash_max_tries = 10

Benim düzenlemem sonucu böyle bir sonuç ortaya çıktı şu anda gayet güzelde çalışıyor.Hash olayı çok problem değil, aslında ayarlardan hash hızınıda ayarlayabiliyoruz ama o kadar kurcalamak istemiyorum böyle de gayet iyi :)

atomkarinca

Güle güle kullan. rTorrent benim şimdiye kadar kullandığım en iyi torrent istemcisidir, bunlara uTorrent de dahil.