Linux'a başlamak için dağıtım önerisi

Başlatan STLMS.DZMN, 05 Mart 2009 - 11:15:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

STLMS.DZMN

Merhaba,

Windows kullanmak istemiyorum, gelen olarak windowsta kullandığım programların karşılıkları sanıyorum hemen hemen bütün linux versiyonlarında var. Örnek: Photosho -> Gimp.

Daha önce suse, mandrake falan denemiştim ama hep driver sorunu. Linux bilgim sıfır olduğu için bu sorunları çözemediğim için vaz geçtim.

Okulda duyduğumuz wabi, wine diye * bir şey vardı. Onlarla bazı windows uygulamalarını çalıştırabilirsiniz. Diye bunuda hiç başaramadım.

Bir forumda ubuntu'da wine ile bir oyunu açmayı anlatıyordu. Anlatmasının amacı. Keyloger ve trojanlar konusunda daha güvenilir olmasıydı.

Bende windows kullanmak istemediğim için denemek istedim tekrardan. ubuntu-8.10-desktop-i386.iso diye * bir şey indirdim 698 mb.
Bunu kurdum sanıyorum ses kartımı ve ekran kartımı tanıdı. usrobotics bir wireles usb alıcım var airtiles modemim var. İnternete bağlanamıyorum. Bi kere kurdum, alıcının ışığı hiç yanmadı, sonra tekrar kurdum power ışığı yanmaya başladı. Çevredeki ağları nasıl taratacağımı bulamadım falan filan.

Forumu inceledim, internet ubuntuda çalışmadığı için bi windows bi ubuntu geçmek çok zor oluyor. Zaten söylediklerinizden de pek birşeyler anlamadım.

Benim en az sorunla kullanabileceğim bir versiyon var mıdır? Linux Mint 6 universal indiriyorum şimdi. Onu deneyeceğim belki işe yarar.

Linux mint 6 universal bana uyarmı? Başka bir mint versiyonu mu? Vaşka bir Linux dağıtımı mı?

Msnden yardım etmek isteyecek biri olursa lütfen eklesin: stlms@dzmn.net

heartsmagic

MSN için yardımı pek onaylamıyoruz. Sana tavsiyem "en uyumlu dağıtım" araştırmasını bırakıp Ubuntu ile yola devam edip, sorunlarını çözmeye çalışmandır. Örneğin kablosuz sorunun için bize bir şekilde Linux üzerinden alacağın

lsusb komutunun çıktısı lazım. Çalışan Ubuntu CD'si ile bunu yapabilirsin. USrobotics'in tam marka modeli de iş görebilir ancak lsusb çıktısı çok iyi olacaktır.

Wubi: Windows'un içine Ubuntu kurabileceğin, normal bir program gibi ekle-kaldır'da görebileceğin bir projedir.
Wine: Windows programlarının Linux üzerinde çalışmasını sağlayan bir projedir. Tabii, her program çalışacak ya da sorunsuz çalışacak diye bir kaide yok. En güzeli Linux muadillerine yönelmektir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

STLMS.DZMN

Şimdi işyerinde olduğum için lsusb nin sonucunu gönderemiyorum.
Alıcının adı "U.S. Robotics USR5425 wi-fi usb Adaptor"

Bu şekilde bir yardımın dokunabilirse akşam gider gitmez denerim. Yok lsusb istiyorsan gider gitmez yazarım çıkışı.

Teşekkürederim.

heartsmagic

Bu hali çok bir şey döndürmedi. Ancak kabaca öğrendiklerim ndiswrapper ile Windows sürücülerini deneyebilirsin.
Senin kartın bir önceki serilerinden birini http://zd1211.wiki.sourceforge.net/ adresindeki sürücü destekliyormuş. Eğer ndiswrapper işe yaramazsa bu da denenebilir.

Ndiswrapper forumda birkaç yerde geçiyor, biraz göz gezdirirsen yardımı dokunur. Akşam ben olmasam da başka arkadaşlar yardımcı olacaklardır.

STLMS.DZMN

Ndiswrapper ile ilgili bi iki sayfa bi konunun çıkışını almıştım onu bi deniyeyim. Beceremezsem dönerim. Becerirsem de nasıl yaptığımı acemi ağzıyla acemiler anlasın diye yazarım :D

İlgilendiğin için çok sağol. Bu kadar hızlı cevap geleceğini hiç tahmin etmemiştim tebrik ediyorum.

extremebrutal

İsterseniz bir de Pardus deneyin. Yeni başlayanlar için bence en ideal dağıtım Pardus.. İkinci sırada ise Ubuntu.. Bugüne kadar Pardus ve Ubuntu kurduğum makinelerde (gerek benim gerekse arkadaşlarımın) "sorunsuz donanım tanıma" bakımından Pardus daha iyiydi.. Tabi bu benim fikrim ve tecrübelerim.. Mutlaka tersi durumlarla karşılaşanlar da olmuştur..

heartsmagic

ndiswrapper çok zor değildir, depoda arayüzü olan bir aracı bile mevcut. Kurup inf dosyasının yerini göstermek yetiyor genelde.
Pardus da güzel bir alternatif olabilir tabii.

heartsmagic

Alıntı yapılan: alpasya - 05 Mart 2009 - 16:17:59
   Ubntu'ya çok alıştım. Siz böyle Parduş'u devam met ederseniz, değişitirecem bak ona göre.

Kullandığın dağıtım hoşuna gidiyorsa ve ihtiyaçlarını görüyorsa değiştirmeye gerek yok. Eğer incelemek isteniyorsa Virtualbox üzerinden ISO dosyası kullanılarak sanal bir şekilde kurulup incelenebilir.

garafatma

Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

3mr3

Alıntı yapılan: keiser_soze - 05 Mart 2009 - 16:41:22
Parduş yerine Pardus olacak
heheheheeeheheeee gülmekten yarıldım baykuş gibi oldu sözü.
Ben, seninle ben oldum. | Başkalarına karşı merhametli, şefkatli, iyiliksever...

bytan

@alpasya,

Sabit disk yeter ama RAM zorlayabilir.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

3mr3

Evet bende kurdum virtualbox'a ama son sürümü kurdum pardusun işin içinden çıkamıyorum. En iyisi hdd ye kurulum veya yüksek verili ram almak.
Ben, seninle ben oldum. | Başkalarına karşı merhametli, şefkatli, iyiliksever...

mtilhan

Ben Pardus'u kullandım gayet iyi :)
Ancak ben kullandığım dağıtımın yağ gibi olmasını istediğimden Zenwalka geçtim (3 gün önce :P)
You're beatiful but you will never be mine.
Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul.