[Çözüldü] Ubuntu 8.10(intrepid) İp Sabitlemek Yardım ?

Başlatan selocans, 04 Mart 2009 - 01:11:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

selocans

Slm Arkadaslar Ben Foruma Yenı KAtıldım Ve bıraz baktım cok begendım ıns daha da iyi olur Benım bı sorunum var ben ıp sabitlemek istiyyorum ve Ubuntuya Yeni Gectim Anlıcanız Acemiyim Bu Konuda Bana Yardımcı Olursanız Cok Sevınırım Yardımlarınızı Bekliyyorum Sımdıden Yardımlarınız ICın Tesekkur EDERİM... sistem özelliklerimde Sunlar Var RELEASE 8.10 (İNTREPİD)
KERNEL LİNUX 2.6.27.9-GENERİZ
GNOME 2.24.1
Lutfen Yardım Arkadaslar ...!

coldchris

IP sabitlemek derken? IP'ni, ADSL sözleşmede statik ya da dinamik olarak seçiyorsun. Seninki değişiyor galiba, yani dinamik IP. Onu sabitlemek ancak ADSL hizmet sağlayıcın olacaktır.
A memory to carry on,
Story's over when the crowds are gone

selocans

Modem İp Demek İstedim Hanı Windowsta Yapılıyo ya Onun Gıbı ?

coldchris

Eğer yanlış anlamıyorsam DNS demek istiyorsun... Bence konuyu açmadan önce arama yapman daha iyi olur.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,4595.0.html Buradan bir bak istersen, sana yardımcı olacaktır eğer sorunun DNS değiştirmekse.
A memory to carry on,

selocans

Yok DNS Deyıl bıYerde Okudum Ama Yaptım Olmamıstı Ip sabıtlemek Ben Kat Paylasımı Yapıyorum Ve Makinamın Ip sabit kalmak Zorunda. Yanı Benım orengın:192.168.32.128 Hep Bu Kalcak Mesela Aralık Olarakta örengın:192.168.32.130 Boyle Yanı BAna gelen Ip sabıtlemek İstiyorum Ben ?

coldchris

Bana sorarsan IP sabitlemek diye bir şey yok. Yani eğer IP'nin sabit kalmasını istiyorsan Telekom ya da ADSL'ni nereden aldıysan oraya başvurman gerekiyor; çünkü bağlantın her yeniden başladığında sana yeni bir IP numarası veriliyor. Onu sabit tutmak bir programın işi olamaz.
Eğer öyle bir yol var ve ben bilmiyorsam öğrenmek de isterim doğrusu...
A memory to carry on,

selocans

Bakın Arkadasın Bırı Anlatmıs Ben Anlamadım Baska Bı yERden alıntı Bu demek ıstedıgımde boyle Olcak ama olmadı Benımkısı

Arkadaşlar çok uzun bir anlatım yaptım, ama işlem maximum 5 dakika. 1. defa uygularsınız, rahat edersiniz.  Ben bu anlatımın birde en kısa ve özünü anlattım hemen aşağıda. Daha profesyonel arkadaşlar hiç resimli anlatıma bakmadanda yapabilirler.

1 -

sudo nano /etc/network/interfaces

2 -

auto ethX
iface ethX inet static
address 192.168.0.10
netmask 255.255.252.0
gateway 192.168.0.253

ethX = Connection Info'da ki eth'den sonraki gelen sayı

3 -

Kaydet ve Ubuntuyu yeniden başlat.

sudo reboot

selocans

Reklam Olmasın DIye soluyorum Googleye Gır VE ubuntu ip sabitlemek yaz Ilk cıkan lınke Tıklarsanız Benı anlarsınız...!
By Hulkbabanın Konusu ;)

coldchris

Yerel ağ bağlantısı için :) Tamam.. Ubuntu'nun hangi sürümünü kullanıyorsun ona göre yardımcı olmaya çalışayım sana..
A memory to carry on,

selocans

RELEASE 8.10 (İNTREPİD)
KERNEL LİNUX 2.6.27.9-GENERİZ
GNOME 2.24.1
Sİstem Monitöründe Bunlar Yazıyo...! Yardımlar Icın Tekrar Saol..!

umutubuntu

@selocans lütfen yazım şeklinizi düzeltiniz.
Kelimelerin içinde özel isim olmadığı sürece karışık bir şekilde büyük harf kullanmak ne size nede üyelere hiç bir şey kazandırmaz.
Türkçe klavye kullanıp Türkçe karakterleri kullanmamanız yine aynı şekilde sonuç verir.
İmla kurallarına uyarak yazmış olduğunuz mesajlar, diğer kullanıcıların aradıklarını bulmalarına yardımcı olacaktır.
Sizi forum kuralları bölümünü okumaya davet ediyoruz.

Ubuntu'ya hoşgeldiniz.

selocans

Hatalar İçin Özür Dilerim Kusura Bakmayın Forum Kuralları Çercevesi içerisinde Hareket Etmeye Özen Gösterecigimden Hiç şüpheniz Olmasın...!

coldchris

Sistem -> Tercihler -> Network configuration'a gir. "Wired" sekmesinden kendi bağlantını seç. "Auto eth0" yazıyor benimkinde mesela. Seçince,  "Düzen" butonu aktif olacak. "Düzen"e bas ve gelen ekranda "IPv4 Settings" sekmesini seç. "Method" bölümünden manual'i seç. Altta address kısmının yanında "Ekle" butonuna bas ve "Adress" kısmına istediğin ip adresini, "Netmask"'a 255.255.255.0 yaz, son olarak da "Gateway"'e modeminin IP'sini yaz. İstediğin IP, örneğin modem IP'in 192.169.2.1 ise ondan daha büyük bir IP olmalı: 192.168.2.2 gibi.. Ben, bu şekilde yardımcı olabiliyorum. İnşallah bir sıkıntı çıkmadan halledersin..
A memory to carry on,

umutubuntu

Alıntı yapılan: selocans - 04 Mart 2009 - 01:46:11
Hatalar İçin Özür Dilerim Kusura Bakmayın Forum Kuralları Çercevesi içerisinde Hareket Etmeye Özen Gösterecigimden Hiç şüpheniz Olmasın...!
Her kelimeyi büyük harfle yazmaktan vazgeçerek başlayabilirsiniz.

selocans

Yardım'ların için çok teşekkür ederim saol uygulamaya başladım.

selocans

Peki @umutubuntu uyarıların için sağ ol ;)

bytan

@selocans,

Aşağıdaki ile dosyayı aç ve içeriğini buraya kopyala.

gedit /etc/network/interfaces

Şunun çıktısını da buraya yapıştır:

ifconfig

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

coldchris

Tecrübelinin hali başka oluyor :) İnşallah benim anlattığım yol yanlış değildir...
A memory to carry on,

selocans

gedit /etc/network/interfaces
Bunun içeriği şu şekilde.
auto lo iface lo inet loopback

ifconfig
Bunun içeriğide bu şekilde.
eth3      Link encap:Ethernet  HWaddr 00:0c:29:9a:69:d0 
          inet addr:192.168.32.129  Bcast:192.168.32.255  Mask:255.255.255.0
          inet6 addr: fe80::20c:29ff:fe9a:69d0/64 Scope:Link
          UP BROADCAST RUNNING MULTICAST  MTU:1500  Metric:1
          RX packets:6823 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
          TX packets:6654 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
          collisions:0 txqueuelen:1000
          RX bytes:1928990 (1.9 MB)  TX bytes:670307 (670.3 KB)
          Interrupt:19 Base address:0x2024

lo        Link encap:Local Loopback 
          inet addr:127.0.0.1  Mask:255.0.0.0
          inet6 addr: ::1/128 Scope:Host
          UP LOOPBACK RUNNING  MTU:16436  Metric:1
          RX packets:74 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
          TX packets:74 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
          collisions:0 txqueuelen:0
          RX bytes:8152 (8.1 KB)  TX bytes:8152 (8.1 KB)

bytan

Aşağıdaki ile dosyanı tekrar aç:

sudo gedit /etc/network/interfaces

Sabit olarak almak istediğin ip'nin 192.168.32.129 olduğunu varsayıyorum. Dosyanın içine aşağıdakileri olduğu gibi kopyalayıp yapıştır ve dosyayı kaydederek kapat.

Alıntı Yap
auto lo
iface lo inet loopback
iface eth3 inet static
address 192.168.32.129
netmask 255.255.255.0
gateway 192.168.32.255

Son olarak, aşağıdaki ile ağ ayarlarını yeniden başlat:

sudo /etc/init.d/networking restart

Her şeyi sorunsuz yaparsan, ekranda OK yazdığı an, sabit ip ile bağlanmış hale gelirsin. Kontrol etmek için bilgisayarını kapat aç ve aşağıdaki çıktıya bak. Bu çıktıda ip adresin yazar:

ifconfig

@coldchris,

Ben emin olmak için bu yolu kullandım.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

selocans

Yardımlar için çok teşekkür ederim hepinize.

selocans

Sorunum çözülmüştür hepinize tekrar çok teşekkür ederim ellerinize sağlık.