[Çözüldü] Kopete Dosya Transfer ve Amsn skinleri

Başlatan 52xmax, 23 Nisan 2008 - 22:38:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

52xmax

İyi akşamlar.

Kopete sohbet programında dosya gönderimi ve alımı tam bir kabus, neredeyse saatler sürüyor ve çoğu kez de hata veriyor. Ne yapabilirim?

demir

Pidgin dene.. Deneyiminden umarım memnun kalırsın...
LIVE FREE OR DIE

Aklı olan Linux, Parası olan MAC, ikisi de olmayan Windows :)

SoulSmasher

pluginle süslenmiş amsn şu an en hoş msn clienti. messenger plus live nick renklendirmelerini bile algılıyor :)

ufuk_k

Amsn kulanıyorum ben, bazıları Kopete ile sorun yaşamamış ama ben 6891-6901 portlarını açtığım halde dosya transferi ve webcamde sorun yaşadım. Pidgin sorunsuz ama çok basit olduğu için tercih etmiyorum. Uğraşırım diyorsan modeminden port açıp tekrar dene istersen, bilgi için www.portforward.com
Amsn öneriyorum ben, görünümü çok iyi olmasa da skin indirerek halledebilirsin.

Kutadgu

Amsn görüntü açısından gerçekten çok kötü. birde mesela grup isimlerinin yazdığı cubuğa tıklayınca grup açılmıyor illaki grup isminin üzerine tıklayacaksınız.Bu tip şeyler dışında çok iyi sayılır.

@ufuk_k tema/skin olarak önerebileceğiniz bir şey varmı

ufuk_k

Skins kısmından get more dediği yerden girdiğiniz linkte bir sürü skin bulabilirsiniz. Clearlooks ve vista tarzı skinler hoş. Mac tarzı Aqualar da güzel oluyor ama ben arkaplanı çok koyu buldum, bir de font renkleri hoş olmayabiliyor. İndirebildiğiniz kadar indirin :) Nasıl yapılacağı sitede anlatılıyor ama:
-Skin dosyalarını indirin.
-İndirdiğiniz sıkıştırılmış dosyaları kullanıcı dizinindeki .amsn/skins dizinine atın (.amsn gizli dosyaları aktive edince görünür). Yalnız her bir skinin klasörünü atacaksınız, o skinin içindekileri değil, bunu unutmayın.Böylece skins dizininde bir çok skin klasörünüz olacak.
-İstediğiniz skini amsnden seçtikten sonra tam çalışması için yeniden başlatırsanız daha iyi olur (aslında şart değil ama bazen eski skinin kalıntıları oluyor).

52xmax

AMsn de snack kütüphanesini kurun diyor. Onu nasıl kurabiliriz. gelen iletilerde Sesli klipleri dinleyebilmek için...

Kutadgu

Alıntı yapılan: ufuk_k - 24 Nisan 2008 - 02:11:32
-İndirdiğiniz sıkıştırılmış dosyaları kullanıcı dizinindeki .amsn/skins dizinine atın (.amsn gizli dosyaları aktive edince görünür). Yalnız her bir skinin klasörünü atacaksınız

Bunu yapamıyorum çünkü dosya izinlerini değiştiremiyorum.Sağ tıklayıp özelliklerden izinlere  geldiğimde youre not the owner so you cant change the permissions diyor.Nasıl yapacağım

heartsmagic

Kendi dizinindeki bir dosyayı veya dizini değiştirememen garip. Ancak root haklarıyla bu dosya veya dizini değiştirdiysen olur bu. Düzeltmek için:

chown kullanıcı_adın -R ~/.amsn/skins
chmod 777 -R ~/.amsn/skins
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Kutadgu

Root haklarıyla vs ilgili pek bir bilgim yok .Zaten henüz daha vindovs mantığından tam sıyrılamadığım içinde dosya izinleri ile hiç uğraşmamıştım
dediğinizi yaptım olmadı,
durum şu:

[IMG]http://img102.imageshack.us/img102/8546/screenshot1dk4.th.png[/img]

heartsmagic

Durum hala aynı, ancak hata benim kusura bakma. Zira sudo'yu unutmuşum. Amcak artık yavaş yavaş Windows mantığından sıyrılın.

sudo chown kullanıcı_adın -R ~/.amsn
sudo chmod 777 -R ~/.amsn

Kutadgu

Evet sudo ile de denedim hala düzelmedi. Hatta kodun sonuna /skins ekleyip de denedim yine olmadı

heartsmagic

Yukarıdaki kodu verdiğinde ne çıktı verdi?
Ayrıca şu ne döndürüyor?

ls -ld ~/.amsn

Kutadgu

Yukarıdaki kodlara hiç bir şey yapmadı sadece parola sordu

Alıntı yapılan: heartsmagic - 25 Nisan 2008 - 15:34:12

ls -ld ~/.amsn

bu koda ise amsn klasörüne giden dizininin tam açılımını verdi. O açılım ile yukarıdaki kodları tekrar denedim yine sonuç aynı. Hemde şimdi baktım sadece usr yada bin değil bütün dosyaların izinleri kapalı . Sadece kapalı da değil ayar yapmama bile izin vermiyor yukarıdaki resimdeki gibi.

heartsmagic

Bu yukarıdaki kod açılım vermez, tek satır halinde hakları gösterir.

O zaman son olarak şunu dene:

sudo chmod 777 -R ~/.amsn/*

Ve lütfen komutların verdiğin satırla beraber çıktılarını buraya geç. Ne olduğunu sen belki kaçırırsın ancak biz anlayabiliriz. Yoksa sen olmadı diyorsun ben tahmin etmeye çalışıyorum.

Kutadgu

Alıntı Yapls -ld ~/.amsn
kodu için bunu verdi :

kullanici_adi@kullanici_adi:~$ ls -ld ~/.amsn
drwxrwxrwx 10 kullanici_adi kullanici_adi 4096 2008-04-25 13:59 /home/kullanici_adi/.amsn
kullanici_adi@kullanici_adi:~$

Alıntı Yapsudo chmod 777 -R ~/.amsn/*
kodu içinse bunu :

kullanici_adi@kullanici_adi:~$ sudo chmod 777 -R ~/.amsn/*
kullanici_adi@kullanici_adi:~$

heartsmagic

Ben kullanıcı_adı derken senin sistemde kullandığın kullanıcı adından bahsediyorum. Aynen geçirmeyeceksin haliyle. Buna rağmen son komuttan sonra işlerin hallolması lazımdı. Şimdi her şeyi benim söylediklerimi gözden geçirerek tekrar yap.

Not: Sanırım ben yanlış anladım, sen de kullanıcı adını gizlemek istemişsin. Tamam son komuttan sonra o dizinin tamamen yazılabilir olması lazım.

Kutadgu

Kullanıcı adını gizlemek değildi amacım sadece birisi bakarsa buradan anlasın diye idi o yüzden sorun değil :) .

Ancak dizin ne yazıkki yazılabilir  değil bir kaç mesaj once göstermiş olduğum resimdeki ile hala aynı duruyor dosya izinleri :(

hatta o dosyaya skin kopyalamak istediğimde de:

[IMG]http://img166.imageshack.us/img166/7232/screenshot1mq9.th.png[/img]

heartsmagic

İyi de sen benim söylediğim yere taşımıyorsun ki. /usr/share altına taşımak istersen haliyle öyle olacaktır. Oraya taşımak istiyorsan 2 yolla yaparsın.

1.
sudo cp -R /ne/kopyalanacak/ /nereye/kopylanacak/

2.
sudo su
nautilus

Ufak bir rica. Lütfen hata mesajlarının resimlerini iletme. Hem sana zahmet hem bize. Kopyala yapıştır ile buraya geçersen çok daha hızlı ve verimli olacaktır.

Kutadgu

Tamamdır buda halloldu çok teşekkür ederim tekrar

sudo su
nautilus

bu iki kodu ezberleyim :D

heartsmagic

Konsol kullanmak istemiyorsan ezberle. Ancak ne yaptığına dikkat et. Hoş konsol kullansan da ne yaptığına dikkat etmen lazım ancak hata oranı daha azdır.

Konuyu kapatıyorum.