RTL 8139D ethernet kartı

Başlatan moment, 03 Mart 2009 - 15:48:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

moment

Merhaba daha önce windows kurulu olan server olarak kullandığımız makinayı bu gün yavaşlığından dolayı ubuntu server kurarken ağ ayarlarını elle yapmak zorunda kaldım otomatik tanımadı. Kurulum sağlıklı şekilde bitti ancak ethernet kartını tanımadığını öğrendim.

daha önce hiç kurmadım ancak şöyle sorunlarım var

1)ethernet kartının yüklü olup olmadığını nasıl öğrenirim ?
2) lsmod komutunu sayfalama yapmak mümkünmü ? (sayfalama bütün komutlarda lazım oluyor neredeyse)
3) ethernet kartımın c dosyasını burada buldum fakat nasıl yüklenir (derlenir) onu anlamadım.

özetle daha önce hep SSH ile kullandığımdan sunucu hiç kurmamıştım. Yardımcı olabilirmisiniz ?

iyi çalışmalar

ebubekirs

1)
lspci
komutunun çıktısı size yardımcı olacaktır. Bu çıktıyı buraya koyarsanız biz de yardımcı oluruz

2)Sayfalamaktan kastınız, ekrana sığmayan uzun listeleri görebilmekse
komut | less
şeklinde kullanın. Boşluk tuşu ile devam edebilirsiniz.

3)Linki açamadığımdan (sanırım işyerinden bu adres açılmıyor) henüz cevap veremiyorum ancak ön bilgi olarak, c dosyalarının derlenmesi için sisteminizde build-essential paketi yüklü olmalıdır. Yüklü olup olmadığını görmek için
dpkg -l | grep build-essential
Yüklü değilse, yüklemek için
sudo apt-get install build-essential
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

heartsmagic

Üzügünüm ama sanırım oldukça sorunlu bir karta denk gelmişsin. Uluslararası forumda oldukça fazla kayıt var bu kart için, onlara giç göz gezdirdin mi? Aksi takdirde bizim bakıp sana yardımcı olmamız gerekecek. Fakat olumlu sonuç verir mi bilemiyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Mohican

Arkadaşlar bende de realtek 8139/810x family diye ethernet kartı var... Xp de de ubuntu da da sorunsuz çalışıyor. Bu arada xp ve ubuntu yu bir arada kullanıyorum. Bilgisayarı ilk açtığımda ubuntu ile açarsam sorun yok. Bilgisayar açıldığında xp yi açarsam yine sorun yok. Ama xp den yeniden başlat diyip ubuntuya girmek istediğimde ethernet kartı ışıkları sönüyor ve hiç gelmiyor. Ubuntuda da internete erişemiyorum. Xp kapanmadan az önce sönüyor ışıklar... Burası yerimi bilmiyorum ama forumda çok aradım benzer bişey bulamadım...
Şikâyetçi olup ağladığım nice günler oldu. Zaman geldi ki, ağladığım günlere ağladım Hazreti Ebû Bekir

heartsmagic

@Mohican:
Bu durumda sistemi açtığında:
ifconfig çıktısı ne oluyor?
sudo ifconfig eth0 up ne tepki veriyor?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.