Update sonrası bozulan Linux

Başlatan YaPaY, 01 Mart 2009 - 11:42:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

YaPaY

Merhaba,

8.10'u dün kurdum, update ettim (200 küsür mb) ve sonraki ilk bootta sistem grubu bile göstermeden en üst solda imleç yanarak kaldı, baya ugrastım yapamayınca tekrar sıfırdan kurulum yaptım ve döngü devam etti. Açıkçası 3.defa ubuntu kurmak istemiyorum ama çok can sıkmaya başladı, bu sorunu nasıl düzeltebilirm?

erginemr

Hatanın tam nedenini (hangi paketin neden olduğunu) bilmeden yorum yapmak çok zor...

YaPaY

Peki en azından nasıl düzeltebilirim?

erginemr

Sıfırdan kurulum yaptım demiştiniz. Şimdi yine bu sorun var mı?

GNUbuntu

Alıntı yapılan: YaPaY - 01 Mart 2009 - 11:42:46
Merhaba,

8.10'u dün kurdum, update ettim (200 küsür mb) ve sonraki ilk bootta sistem grubu bile göstermeden en üst solda imleç yanarak kaldı, baya ugrastım yapamayınca tekrar sıfırdan kurulum yaptım ve döngü devam etti. Açıkçası 3.defa ubuntu kurmak istemiyorum ama çok can sıkmaya başladı, bu sorunu nasıl düzeltebilirm?

Ubuntu ilk kurulumda bende de yaptı onu. Hatta ben, ilk defasında beklemeyip, reset atmıştım. İmleç yanıp sönerken bekliyeceksiniz 2-3 dakika. Güncelleme yapılınca düzeliyor, sistem normal şekilde kapanıyor. Hatta Ubuntu ve Xubuntu Live CD'lerde aynı şekilde yapıyor. Bilgisayarı CD'den açıp, tekrar başlattığınızda, imleç uzunca bir süre kalıyor ekranda.
Önce Saygı...

YaPaY

Alıntı yapılan: hakansait - 01 Mart 2009 - 12:21:48
Merhaba,

Ubuntu ilk kurulumda bende de yaptı onu. Hatta ben, ilk defasında beklemeyip, reset atmıştım. İmleç yanıp sönerken bekliyeceksiniz 2-3 dakika. Güncelleme yapılınca düzeliyor, sistem normal şekilde kapanıyor. Hatta Ubuntu ve Xubuntu Live CD'lerde aynı şekilde yapıyor. Bilgisayarı CD'den açıp, tekrar başlattığınızda, imleç uzunca bir süre kalıyor ekranda.
2-3 dk değil bir kere nerdeyse 20 dk bıraktım o şekilde. Dediğim gibi İşletim Sistemi seçim ekranıda gelmiyor.

heartsmagic

Kaba bir tahmin, GRUB'un yeniden kurmak güzel bir başlangıç olabilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Burak

Merhaba,

Bu sorun hakkında bir fikrim yok ama herhangi bir sorunda, internette araştırma yapmadan ya da bu forumda yardım istemeden format atmamayı tavsiye ederim. Linux'tan az anlayan birisiyim ve bir sürü de sorun yaşadım ama tüm sorunlarımı format atmadan hallettim.

garafatma

Birde Güncellemeleri tek tek yapmayı dene, biraz zaman alır ama en azından hangi pakette problem çıkarıyor anlaşılabilir.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

okanakyuz

tek disketlik bir linux veya DSL cdsi ile açıp harddiski mount edin sonra da grub kurun

heartsmagic

Alıntı yapılan: okanakyuz - 06 Mart 2009 - 10:01:12
tek disketlik bir linux veya DSL cdsi ile açıp harddiski mount edin sonra da grub kurun

Ubuntu Çalışan CD varken?

okanakyuz

Alıntı yapılan: heartsmagic - 06 Mart 2009 - 10:18:46
Alıntı yapılan: okanakyuz - 06 Mart 2009 - 10:01:12

Ubuntu Çalışan CD varken?
doğru :)

2011FEY010

arkadaslar ben linux 11 mint türkçe kullanıyorum güncelleme yapamıyorum şöyle bir hata veriyor

W: Ignoring file 'yannubuntu-boot-repair-natty.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
W: Ignoring file 'local-repository.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
W: GPG hatası: http://ppa.launchpad.net karmic Release: İzleyen imzalar doğrulanamadı çünkü genel anahtar kullanılır değil: NO_PUBKEY 2ED6BB6042C24D89

bu hatayı verıyor ne yapmalıyım:(

bytan

GPG hatası için Acemiler için İlk Durak bölümüne bakma imkanın oldu mu?

Diğer hata için ise "W: Ignoring file" kelimeleriyle sağ üst kutuda arama yaptığında karşına gelen başlıklar fayda sağlamadı mı?
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

2011FEY010

W hatasından arama yaptım ama hatalar aynı degıl gıbydı o yuzdn oradakı kodları da kullanmaya bıraz korktum  :-[

speakerXXL

Alıntı yapılan: 2011FEY010 - 22 Aralık 2011 - 19:01:52
arkadaslar ben linux 11 mint türkçe kullanıyorum güncelleme yapamıyorum şöyle bir hata veriyor

W: Ignoring file 'yannubuntu-boot-repair-natty.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
W: Ignoring file 'local-repository.list.save' in directory '/etc/apt/sources.list.d/' as it has an invalid filename extension
W: GPG hatası: http://ppa.launchpad.net karmic Release: İzleyen imzalar doğrulanamadı çünkü genel anahtar kullanılır değil: NO_PUBKEY 2ED6BB6042C24D89

bu hatayı verıyor ne yapmalıyım:(

Karmic deposu eklemişsiniz, eklediğiniz bu depo yüzünden hata alıyor olabilirsiniz, çünkü artık Ubuntu Karmic'e destek kesildi.

Ignoring File uyarısı içinse aşağıdaki konu yardımcı olacaktır.

[Nasıl] Apt-get kullanımında "Ignoring File ....." Uyarıları Çözümü

2011FEY010

nasıl düzeltebilirim bu arasıra kendılıgındende oluyordu oturumu kapatıp tekrar acılınca düzeliyordu

speakerXXL

Synaptic Paket Yöneticisi  => Ayarlar Menüsü => Depolar => Diğer Yazılımlar sekmesini açınız.
Hata aldığınız depoyu bulup önündeki işareti kaldırınız, sorun devam ederse ilgili depoyu seçip Kaldır düğmesine tıklayınız.

heartsmagic

@2011FEY010, @speakerXXL'nin belirttiği durumu önemine binaen bir kere de ben hatırlatmak istiyorum. Kendi kullandığın dağıtım ve sürümü neyse o dağıtım ve sürüme göre depo eklemelisin. Aksi takdirde sistemi geri dönülmez bir noktaya sürüklemen bile söz konusu.

2011FEY010

tmm söylediğiniz faydalı oldu düzeldi güncellemeler tesekkur ederim