[Çözüldü] NTFS Disklerde Erişim Hakları ve Yetkilendirme Sorunu

Başlatan jazzistan, 28 Şubat 2009 - 20:48:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

jazzistan

Merhaba,

Harddiskim 3'e bölünmüş durumda. İlk kısımda sistem ve diğer iki bölümde de dosyalarım (video, müzik, vs.) duruyor. Depo olarak kullandığım bu iki kısım NTFS olarak biçimlendirilmiş durumda. Ubuntu'yu kurduğumdan beri bu depo olarak belirttiğim disklerin özelliklerine girdiğimde "Erişim Hakları" kısmında "Erişim hakları belirlenemedi" yazısı çıkıyordu. Bugüne kadar herhangi bir sorun oluşturmadığı için ben de pek önemsememiştim. Zaten kurmadan önce Ubuntu ve Linux konusunda pek bilgim olmadığı için yanlış bir kurulum da yapmış olabilirim.

Ancak şu an bu ntfs disklerin içinde bulunan klasörlerden birine yetki vermem gerekmekte ve bunu beceremiyorum. Alt+f2 ile "gksu nautilus" dedikten sonra ilgili dizine gidiyorum. İzin vermek istediğim klasörün özelliklerine girip oradan erişim haklarına geçiyorum. Orada klasör sahibi root olarak gözüküyor ve değiştirmek istesem de değiştiremiyorum.

Bunu düzeltmenin bir yolu var mıdır? Ayrıca bu belirtmiş olduğum NTFS disk bölümlerine nasıl erişim hakkı verebilirim. Forumdaki konuları biraz karıştırdım ve yukarıda yaptığım işlem dışında bir de konsoldan "sudo chmod 777 /dizin" komutuyla denedim ancak yine başarılı olamadım.

erginemr

Bu NTFS disklerin içinde yeni dosya veya klasör oluşturabiliyor musunuz?

jazzistan

Evet oluşturabiliyorum ve silebiliyorum da ancak yetkilerini değiştiremiyorum.

erginemr

Aynı şeyi ben de Windows diskimde denedim ve başarılı olamadım. Bu diskteki dizinler "plugdev" grubuna ait görünüyor ve değişikliğe izin vermiyor.

Bence bunun sebebi, bunların NTFS diskler olması ve NTFS disklerin Linux'e ait olmaması. Yakın zamana kadar NTFS disklere yazılamıyordu bile. Linux altında bir diskteki dizinleri yetkilendirebilmeniz için, bu disk Linux'a ait olan Ext3, ReiserFS, vb. sistemlerden birine sahip olmalı. Windows'a ait NTFS formatlı disklerin yetkilendirme sistemi ise, bunlardan tamamen farklı.

jazzistan

Bu yüzden kaynaklanıyor olabileceğini düşünmüştüm aslında ama belki bir çözümü vardır diye yine de sormak istemiştim. Cevaplarınız için çok teşekkür ederim  erginemr. Son bir şey daha sormak istiyorum. Ubuntu'yu yüklememle birlikte zaten Windows'u tamamen kaldırdım. Bu yüzden aslına bakarsanız disklerin NTFS formatında olup olmaması çok da önemli değil benim için. Ancak yedek olarak kullandığım bu diskleri hangi formatta biçimlendireceğimi bilemediğim için böyle yapmıştım. NTFS dışında ne şekilde formatlarsam aynı şu anda olduğu gibi hem depo olarak kullanıp hem de erişim yetkilerini verebilirim?

erginemr

Windows kullanmıyorsanız EXT3. Ama NTFS disklerin üzerindeki verileri bir yere taşıyabiliyor olmanız lazım.

Sırayla deneyebilirsiniz. Örneğin, yeterince yer varsa disklerden birindeki bütün bilgileri diğerinin üzerine taşıyıp, önce bunu GParted ile ext3 ile formatlayıp, sonra aynı işlemi diğer disk üzerinde yapabilirsiniz.

Bu işleme karar verirseniz, ext3 diski /etc/fstab dosyasına ekleyerek sisteme bağlamamız ve /media klasöründe bağladığınız dizin üzerinde "chmod/chown" komutları aracılığıyla normal kullanıcı yetkileriyle yazma izni vermeniz gerekmektedir. Bu nedenle, bu işleme karar verirseniz, önce disklerden birini ext3'e çevirip, buraya geri dönüş yapın ve birlikte yazma izni meselesini çözelim. Her şey yolunda giderse, verileri buna taşıyıp ikinci diski de ext3'e çevirirsiniz.

jazzistan

Dediğiniz şekilde yapacağım. Şu an NTFS olması zaten pek işime yaramıyor görüldüğü kadarıyla. Denemekten zarar çıkmaz. Hem bu şekilde birşeyler de öğrenmiş olurum. Diskin içindekileri boşaltıp EXT3'e çevirdikten sonra tekrar yardımızı isteyeceğim. Sanırım bu akşam boşaltamam ama yarın yapabilirim. Tekrar teşekkürler.

erginemr

jazzistan

Tekrar merhaba,
Belirtmiş olduğunuz şekilde disklerimi yeniden EXT3 olarak biçimlendirdim. Bu arada başta yanlış bir bilgi vermişim. Disk 3 parça değil, 2 parçaya bölünmüş durumda. Bunun dışında ek olarak bir ikinci diskim daha var. Onu da aynı şekilde EXT3 olarak biçimlendirdim. Şimdi de sanırım diğer dediğiniz ayarları yapmam gerekecek.

jazzistan

Konsolda fstab dosyasının içeriğini görebilmek için,
cat /etc/fstab

dediğim zaman aşağıdaki şekilde bir çıktı alıyorum.

taha@taha-desktop:~$ cat /etc/fstab
# /etc/fstab: static file system information.
#
#  -- This file has been automaticly generated by ntfs-config --
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>

proc /proc proc defaults 0 0
# Entry for /dev/sda1 :
UUID=47ba01d8-f228-4a74-982c-006a11a217a1 / ext3 relatime,errors=remount-ro 0 1
# Entry for /dev/sda3 :
UUID=a2332385-0e98-4de4-8ace-40893e0a373c none swap sw 0 0
/dev/scd0 /media/cdrom0 udf,iso9660 user,noauto,exec,utf8 0 0
/dev/sda5 /media/Depo-1 ntfs-3g defaults,locale=tr_TR.UTF-8 0 0
/dev/sdb1 /media/Depo-2 ntfs-3g defaults,locale=tr_TR.UTF-8 0 0
taha@taha-desktop:~$

Buradaki sda5 ve sdb1 daha önce kullandığım NTFS olarak biçimlenmiş şeklinin görüntüsü sanıyorum.

sudo fdisk -l dediğimde ise şöyle bir sonuç çıkıyor.

taha@taha-desktop:~$ sudo fdisk -l

Disk /dev/sda: 160.0 GB, 160041885696 bayt
255 heads, 63 sectors/track, 19457 cylinders
Units = silindir of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Disk identifier: 0x3e213e21

Aygıt Açılış    Başlangıç     Bitiş  BlokSayısı Kml Sistem
/dev/sda1   *           1        2575    20683656   83  Linux
/dev/sda2            2819       19457   133652767+  83  Linux
/dev/sda3            2576        2818     1951897+  82  Linux takas / Solaris

Disk bölümleme tablosu girdileri diskteki sırasında değil

Disk /dev/sdb: 40.0 GB, 40020664320 bayt
255 heads, 63 sectors/track, 4865 cylinders
Units = silindir of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Disk identifier: 0x5ca05ca0

Aygıt Açılış    Başlangıç     Bitiş  BlokSayısı Kml Sistem
/dev/sdb1               1        4865    39078081   83  Linux
taha@taha-desktop:~$

Anladığım kadarıyla daha önce sda5 olarak gözüken bölüm şu anda sda2 olmuş durumda. Fstab dosyası içerisinde bu bölümü,

/dev/sda2 /media/diskadı ext3 defaults 0 2

olarak mı değiştirmem gerekmekte?

erginemr

Aynen öyle:

1. Önce /media altında sda2 ve sdb1 isminde iki dizin oluşturun:
sudo mkdir /media/sda2
sudo mkdir /media/sdb1

2. Sonra, /etc/fstab dosyası içine, aynen yazdığınız parametrelerle, bu iki diski bağlama komutlarını girin:
gksu gedit /etc/fstab
Alıntı Yap/dev/sda2 /media/sda2 ext3 defaults 0 2
/dev/sdb1 /media/sdb1 ext3 defaults 0 2

3. Bu diskleri sistemi yeniden başlatmadan bağlamak için:
sudo mount -a

4. En son, bu disklere normal kullanıcı olarak yazabilmek için, diskler bağlı iken:
sudo chown -R $USER:$USER /media/sda2
sudo chown -R $USER:$USER /media/sdb1

(Bütün bu komutları terminale buradan kopyala-yapıştır ile aktarabilirsiniz.)

jazzistan

Dediklerinizi aynen uyguladım. Sadece fstab içinde "# Entry for /dev/sda3 :" kısmındaki sda3'ü sda2 yaptım. Bu doğru mudur? Disklerim şu an masaüstünde gözüküyor. Ancak üzerlerine sağ tıklayıp özelliklerine girdiğim zaman erişim hakları bölümünde hala "erişim hakları belirlenemedi" diye gözüküyor. Bu normal mi acaba? Kusura bakmayın sizi de çok meşgul ettim.

erginemr

Alıntı Yap# Entry for /dev/sda3
ifadesi, başındaki diyez (#) işaretinden dolayı sadece yorum satırı. Sistem, bu satırı işlemiyor.

Doğrudan disk simgesine sağ tıklayarak erişim hakkı belirleyemezsiniz. Bunu disk içindeki dosya ve dizinlere sağ tıklayarak yapmalısınız.

Şimdiki ayarlarla, normal kullanıcı olarak ext3 diskler içinde dosya ve dizin oluşturabiliyor musunuz?

jazzistan

Evet şu an disklerin içinde dizin/dosya oluşturup, erişim haklarını dilediğim şekilde değiştirebiliyorum. Sanırım çözümlendi. Sabrınız ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

erginemr

O zaman, yeni ext3 disklerinizi güle güle kullanın diyor ve başlığı kapatıyorum.  ;)