[Arşiv][Çözüldü] X kendiliğinden kapanıyor?

Başlatan gypso, 23 Nisan 2008 - 11:45:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

gypso

Selamlar, benim hiç derdim bitmiyor  , pc hiç bişey yokken bir anda ekran kararıyor ve Ubuntuyu yeniden başlatıyor, daha önce bir iki defa olmuştu, fakat bugün 3 * ya da 5 dakika arayla  iki defa daha yaptı aynı şeyi , bir fikriniz varmı? daha bir hafta olmadan çökertmeye mi başladık yoksa Ubuntu'yu  :), napalım kurcalamadan öğrenemiyoruz.

matafleur

Anakart veya power supplyında bir sorun olmadığına eminsin değilmi?

gypso

sanmıyorum, ama yinede iyice bir kontrol edeyim teşekkürler.

matafleur

Birşey rica etsem.Nolur nolmaz amaçlı.Ekranın kapandıktan hemen sonra bios a girip işlemcinin ısısını kontrol edebilirmisin?

Açıkçası reset atan bir linux sorunuyla hiç karşılaşmadım ben.En fazla Xorg a reset attı veya kilitlendi(bnim HD sorunumdan kaynaklı donanımsal).O yüzden eğer sorun linuxtaysa ne gibi bir çözüm önerebilirim bilmiyorum.Ama bundan önce sorunun donanımdan olmadığından emin olalım.Ondan sonra eğer karşılaşan birileri varsa mutlaka yardım edecektir (:

gypso

Donanım sağlam görünüyor, bir sorun göremedim, ayrıca Bios'a girecek kadar sonlanmıyor, bir anda kararıyor 2 saniye kadar,açıldığında kullanıcı adı ve pass istiyor, biraz bekliyelim bakalım, kabloları güzelce sıkıştırdım tek tek kontrol ettim, tekrar yapmaz umarım.

matafleur

Alıntı yapılan: gypso - 23 Nisan 2008 - 12:09:06
Donanım sağlam görünüyor, bir sorun göremedim, ayrıca Bios'a girecek kadar sonlanmıyor, bir anda kararıyor 2 saniye kadar,açıldığında kullanıcı adı ve pass istiyor, biraz bekliyelim bakalım, kabloları güzelce sıkıştırdım tek tek kontrol ettim, tekrar yapmaz umarım.

Bilgisayarın restart atmıyor.Sadece Xorg un reset atıyor.Donanımsal değil tamam (:

3 şey isteyeceğim:

-Ekran kartının modelini yazabilirmisin?(ve mümkünse driverının kurulu olup olmadığını)
-Compiz açıkmı?
-Bunu özellikle bir program çalışırken mi yapıyor?
-Kazara <ctrl><alt><backspace> tuşlarına basmış olma olasılığın varmı?

4 şey etti sanırım (:

gypso

:) evet compiz açık, sanırım olay anında  üç yada dört program açık ve aynı zamanda üçdört klosör açıktı (polis soruşturması gibi oldu ha :)),  kazayla herhangi bir yere basmadım kesinlikle eminim, ekran kartı özelliklerine gelince ati , ayrıntılı bilgi yi nasıl alırız ekran kartı hakkında onuda bilmiyorum :(

gypso

sorun başladı sanırım, kasada kaçak var ,elliyemiyorum kötü sızlatıyo aman deyim, açıkta kabloda göremiyorum ???

matafleur

ufuk_k

lspci komutuyla donanım hakkında bilgi alabilirsiniz. Şimdi sanırım bir donanım sorunu var, belki kasada değil mi?
Ama yazılım konusuna gelirsek, Ati için gerekli sürücüleri yüklediniz mi?

munirekinci

Anladığım kadarıyla:
Bilgisayar ara sıra kendi kendine X'i kapatıyor ve sen GDM ile karşılaşıyorsun. Kullanıcı adın ve şifrenle giriş yaptığında az önceki oturumdaki açık olan uygulamaları vs. kaybetmiş oluyorsun.

Eğer bahsettiğin şey bu ise;
Benimde başıma gelmişti, epeyce araştırdıydım ancak çözüm bulamadıydım, daha sonra Ubuntu'yu baştan kurduğumda geçti problem. xorg veya yüklü olan herhangi bir yazılımdan kaynaklanıyor olması muhtemel. Donanım ile alakalı olduğunu zannetmiyorum.

Benim lspci:
munirekinci@munirekinci-desktop:~$ lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 82865G/PE/P DRAM Controller/Host-Hub Interface (rev 02)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation 82865G/PE/P PCI to AGP Controller (rev 02)
00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation 82801EB/ER (ICH5/ICH5R) USB UHCI Controller #1 (rev 02)
00:1d.1 USB Controller: Intel Corporation 82801EB/ER (ICH5/ICH5R) USB UHCI Controller #2 (rev 02)
00:1d.2 USB Controller: Intel Corporation 82801EB/ER (ICH5/ICH5R) USB UHCI Controller #3 (rev 02)
00:1d.3 USB Controller: Intel Corporation 82801EB/ER (ICH5/ICH5R) USB UHCI Controller #4 (rev 02)
00:1d.7 USB Controller: Intel Corporation 82801EB/ER (ICH5/ICH5R) USB2 EHCI Controller (rev 02)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 PCI Bridge (rev c2)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation 82801EB/ER (ICH5/ICH5R) LPC Interface Bridge (rev 02)
00:1f.1 IDE interface: Intel Corporation 82801EB/ER (ICH5/ICH5R) IDE Controller (rev 02)
00:1f.2 IDE interface: Intel Corporation 82801EB (ICH5) SATA Controller (rev 02)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 82801EB/ER (ICH5/ICH5R) SMBus Controller (rev 02)
00:1f.5 Multimedia audio controller: Intel Corporation 82801EB/ER (ICH5/ICH5R) AC'97 Audio Controller (rev 02)
01:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation NV34 [GeForce FX 5500] (rev a1)
02:01.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL-8139/8139C/8139C+ (rev 10)

Ayrıca eğer imkanın varsa 8.04'ü yüklemeni öneririm.

gypso

evet anlattığına göre aynısını sende yaşamışsın, aynen dediğin gibi oluyor, napalım çözüm yoksa bende 8.04 ü kurarım  :), yarısı indi bile.  ubuntuyla yazdırabilirim umarım boot cd yi, hiç kullanmadım çünkü,henüz 1 haftalık ubuntucuyum.