[Arşiv] Ubuntu 9.04 Jaunty Jackalope Alpha ile Orbi kamera sorunu

Başlatan ceylandag, 27 Şubat 2009 - 15:04:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ceylandag

Orbi cam  cameramız yaptığımız derleme ile 8.10 da çalışmıştı.
Sistem yeni sürüme yükseltildi.Skype ta çalışıyor peynir'de çalışmıyor
--------------------
ORÇUN CEYLANDAĞ
İSTANBUL/TÜRKİYE
--------------------

atomkarinca

Benim bildiğim sonradan yüklediğiniz sürücüler için her çekirdek (kernel) yükseltmesinde derleme işleminin tekrar yapılması gerekiyor.

bytan

Alıntı yapılan: atomkarinca - 27 Şubat 2009 - 15:35:01
Benim bildiğim sonradan yüklediğiniz sürücüler için her çekirdek (kernel) yükseltmesinde derleme işleminin tekrar yapılması gerekiyor.

+1

Kernel Header dosyaları kullanılarak yapılan her derlemede, bu geçerli.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

ceylandag

Derleme çare olmadı
bildiğiniz peynir ve çalışmayan camorama hariç webcam recorder programı varsa denemek isterim
--------------------
ORÇUN CEYLANDAĞ
İSTANBUL/TÜRKİYE
--------------------

erginemr

Alıntı yapılan: atomkarinca - 27 Şubat 2009 - 15:35:01

Linux'te bu konuda da gelişme var, zira Dell mühendislerinin geliştirdiği ve Linux dünyasının kullanımına sunduğu DKMS sistemi sayesinde, çekirdek güncellendikçe bu sistemce desteklenen donanım modülleri de yeni çekirdekle birlikte otomatik olarak derleniyor:
http://en.wikipedia.org/wiki/Dynamic_Kernel_Module_Support
http://www.enixma.org/dergiler/0610/0610.php

Bunu, Intrepid altında NVidia sürücüsü, bir çekirdek güncellemelerinden sonra kendisini otomatik olarak güncellemeye başlayınca tesadüfen fark etmiştim. Tabii sistemin hangi modüller için nasıl işlediğinin detaylarını bilmiyorum.

ceylandag

Kameram çalışmıyor halen
Bunları yaptım 8.10 da netice vermişti ama bu sürümde vermedi.
Yapabilceğimiz bir şey yok mu
Kamera skype ile çalışıyor peyinr camorama amsn kopete kamerayı görmüyor.

sudo apt-get install build-essential linux-headers-$(uname -r)
wget http://linuxtv.org/hg/~jfrancois/gspca/archive/tip.tar.bz2
tar xjvf tip.tar.bz2
cd gspca-*
make
sudo make install
sudo depmod -ae $(uname -r)

--------------------
ORÇUN CEYLANDAĞ
İSTANBUL/TÜRKİYE
--------------------

bytan

Skype, camorama ve peyniri terminalden çalıştırın. Çıktılarını buraya geçin. Diğerleri görmeden skype nasıl görüyor, nereden buluyor merak ettim.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

ceylandag

orcun@linux-orcun:~$ SKYPE
bash: SKYPE: command not found
orcun@linux-orcun:~$ skype
ALSA lib pcm_bluetooth.c:1563:(audioservice_expect) BT_GET_CAPABILITIES failed : Input/output error(5)
ALSA lib pcm_bluetooth.c:1563:(audioservice_expect) BT_GET_CAPABILITIES failed : Input/output error(5)

--------------------
ORÇUN CEYLANDAĞ
İSTANBUL/TÜRKİYE
--------------------

ceylandag

--------------------
ORÇUN CEYLANDAĞ
İSTANBUL/TÜRKİYE
--------------------

ceylandag

orcun@linux-orcun:~$ SKYPE
bash: SKYPE: command not found
orcun@linux-orcun:~$ skype
Starting the process...
Skype Xv: Xv ports available: 64
Skype XShm: XShm support enabled
Skype Xv: Using Xv port 355
--------------------
ORÇUN CEYLANDAĞ
İSTANBUL/TÜRKİYE
--------------------

ceylandag

orcun@linux-orcun:~$ cheese
libv4l2: error dequeuing buf: Input/output error

(cheese:6174): GStreamer-CRITICAL **: gst_element_set_state: assertion `GST_IS_ELEMENT (element)' failed

(cheese:6174): GStreamer-CRITICAL **: gst_object_unref: assertion `object != NULL' failed

(cheese:6174): GStreamer-CRITICAL **: gst_object_unref: assertion `object != NULL' failed
orcun@linux-orcun:~$
--------------------
ORÇUN CEYLANDAĞ
İSTANBUL/TÜRKİYE
--------------------

bytan

Skype ile görüntü almaya buradaki konu ile mi ulaştınız? O konuya da geri bildirim yaparsanız, konuyu da kapatabiliriz artık sanırım.

PF @ ST

ceylandag

Bahsettiğiniz yerden çözdüm skype problemini.
Ancak peynir nuh diyor peygamber demiyor.
--------------------
ORÇUN CEYLANDAĞ
İSTANBUL/TÜRKİYE
--------------------

bytan

Eğer v4l v.1 sürücüsünü kullandıysanız ve aşağıdaki gibi skype'ye gösterdiyseniz, aynı durum diğerleri içinde geçerli:

LD_PRELOAD=/usr/lib/libv4l/v4l1compat.so skype

Lütfen, çözüm getirilen konularınızı geri-bildirim yaparsanız; hem konuyu kapatırız, hem de sizden sonrakilere bir fikir verir. Diğer konuyu kapatıyorum.

PF @ ST

ceylandag

Denedim ancak çalışmadı  aldığım çıktı şöyle:
orcun@linux-orcun:~$ LD_PRELOAD=/usr/lib/libv4l/v4l1compat.so cheese

(cheese:6872): GStreamer-CRITICAL **: gst_element_set_state: assertion `GST_IS_ELEMENT (element)' failed

(cheese:6872): GStreamer-CRITICAL **: gst_object_unref: assertion `object != NULL' failed

(cheese:6872): GStreamer-CRITICAL **: gst_object_unref: assertion `object != NULL' failed
orcun@linux-orcun:~$

--------------------
ORÇUN CEYLANDAĞ
İSTANBUL/TÜRKİYE
--------------------

bytan

Cheese herkese olumlu sonuç vermemiş. Ekiga buna nazaran daha az sorun yaşatmış.

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/libv4l/+bug/260918
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/cheese/+bug/290506

Ekiga ile denemenizi öneriyorum. Eğer hala olmuyorsa, alfa sistem için önerilerim bu kadar.

PF @ ST

ceylandag

BEN webcam'im kayıt için kullanıyorum
Ekiba peynir gibi record yapabilir mi .Veya alternatif comarama(çalışmıyor)harici öneriniz olurmu
--------------------
ORÇUN CEYLANDAĞ
İSTANBUL/TÜRKİYE
--------------------

bytan

Kayıt konusunu bilmiyorum. Hiç kullanmadım. Fakat mplayer ve mencoder'inde kayıt özelliği bulunuyor:

https://help.ubuntu.com/community/Webcam#Recording video

PF @ ST

ceylandag

Tüm çabalarıma rağmen kamera çalışmadı sadece skype ta çalışıyor ve bu çok enteresan.
Ya hepsinde çalış ya hiç çalışma aklım ermesi bu işe
--------------------
ORÇUN CEYLANDAĞ
İSTANBUL/TÜRKİYE
--------------------