[Çözüldü] Swap alanı büyütme?

Başlatan shafck, 22 Şubat 2009 - 15:54:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

shafck

Arkadaşlar yaklaşık 1 haftalık ubuntu kullanıcısıyım.Daha önce de kısa bir süre Pardus kullanmıştım.Yani acemiyim  :)

Neyse konuya geçeyim.Ben  kurulumda swap alanını 1gb olarak ayarlamıştım.Sistemimde 1,5gb ram var.Aslında takas alanına ihtiyacım olacak ağır programlar kullanmıyorum.Fakat uyku modunu çok kullanırım.Uyku moduna aldığımda geri ya gelmiyor ya da çok zor oluyor.Sanırım takas alanı yetersiz.Ubuntu üzerinden disklerimi bölümlendirerek bu alanı büyütebilirmiyim? HDD'de Win.7 de kurulu onun kurulu olduğu bölümden 1 gb daha alıp swapa ekliyebilme şansım var mı? Tabi o bölümü biçimlendirmeden. NTFS'deki Win7 nin gitmesinide istemiyorum çünkü.Olmazsa Ubuntu'nun kurulu olduğu bölümden de alabilirim. Yardımlarınızı bekliyorum.
Teşekkürler.

erginemr

Temelde, uyku modu için, sistemde ne kadar RAM varsa o kadar takas alanına ihtiyacınız var. Mesela 1,5 GB RAM için, minimum 1,5 GB (yuvarlak hesap 2 GB) swap alanına ihtiyacınız var.

Swap'a bitişik olan bir disk bölümünden (tercihan Ubuntu'dan) bir parça alarak, swap alanına eklemek için GParted Live CD'yi kullanabilirsiniz. Yalnız, bunu yapmadan önce Windows'ta defrag yapmayı ve hem Windows, hem de Ubuntu'daki önemli belgelerinizi yedeklemeyi unutmayın:
http://gparted.sourceforge.net/livecd.php

shafck

Teşekkürler live cd' yi indiriyorum.Umarım başarılı olurum  :)

erginemr

İnşallah. Ama Windows 7'nin sağı solu belli olmaz, siz yine de swap'a bitişikse Ubuntu'dan alan almaya çalışın.

Bu arada, Grub açılış ekranının tutulduğu /boot/grub/menu.lst ve açılışta (swap dahil) bağlanacak disk bölümlerinin kaydının tutulduğu /etc/fstab dosyalarında UUID bilgileri var. UUID, alfanümerik bir sayı ve her disk bölümü için birbirinden farklı. Bu yeniden boyutlandırma işlemi sonucu UUID sayıları değişeceği için Ubuntu açılışında sorunlar yaşayabilirsiniz.

Eğer böyle bir şey olursa telaş etmeyin. Bu başlığa tekrar geri dönüş yapın. Diski Ubuntu Live CD ile açar ve UUID numaralarını elle düzeltiriz.

shafck

Hocam öncelikle ilginiz için teşekkürler.Ben Ubuntu'yu arkadaşımdan edinmiştim.Bendeki 8.04'dü.Bu sabah elime 8.10 geçti.Daha 1 haftalık bir kurulum yaptığımdan çok önemli belgem ya da ayarlarım yoktu.8.10 ile temiz bir kurulum yaptım ve kurulum aşamasında swap alanını 2gb çıkarmayı da unutmadım.Sanırım birdaha 9.04 çıkana kadar da formata filan ihtiyacım olmaz.Pardustan bildiğim kadarıyla Linux habire şişen bir sistem değil.Ubuntu-tr forumu sayesinde küçük bir kaç adımla sistemi rahatlatmayı da öğrendim.
   Kısacası gparted'a şimdilik ihtiyacım kalmadı .Yinede ilginiz için teşekkürler.

erginemr

Rica ederim. O zaman, aramıza hoş geldiniz diyor ve başlığı kapatıyorum. :)

ihtiyar said

Ek bilgi:

Var olan ama aktif olmayan ya da yeni eklenmiş swap alanını aktif etme komutu;

swapon -a

swapon komutu hakkında ayrıntılı bilgiye,

man swapon

komutu ile ulaşabilirsiniz.

Not: Aramalar neticesinde bulamadığım bir cevabı buldum ve aramalarda çıksın diye eklemek istedim.