[Çözüldü] FireFTP open with sorunu

Başlatan keretta, 22 Şubat 2009 - 14:27:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

keretta

Uzun bi aradan sonra merhaba

Firefoxun fireftp isimli ftp eklentisini kurdum ama .php dosyalarını bi türlü editör programı ile açmayı başaramadım. open with dedikten sonra add program kısmından gediti

Name: Gedit
Path: /home/bayulken/Masaüstü/bluefish.desktop

yapmama rağmen olmuyor açamıyorum bir türlü. bu kadar basit sorunları çözememekten gına geldi artık. bluefish editor ilede aynısını yaptım ancak yine aynı... hep sorun, hepde çözememekten gelen sıkıntı...

atomkarinca

Programların çalıştırılabilir dosyaları Masaüstü klasörlerinde değil /usr/bin, /usr/sbin, /usr/local/bin gibi klasörlerde bulunur. Uçbirimden çalıştırmak istediğiniz yazılım için, mesela bu Gedit olsun:

whereis gedit

komutunu verirseniz size çalıştırılabilir dosyasının nerede olduğunu gösterecektir. Bu gibi sorunlar yaşamanız farklı bir sisteme alışmış olmanızdan kaynaklanıyor, sadece tecrübeyle öğrenmeniz yeterli olacaktır.

erginemr

Ek olarak, sadece çalıştırılabilir dosyayı (man, vb. diğer ilgili dosyalar hariç) göstermesi için;
which gedit
komutunu da kullanabilirsiniz.

Mint

Alıntı yapılan: erginemr - 22 Şubat 2009 - 17:27:15
Ek olarak, sadece çalıştırılabilir dosyayı (man, vb. diğer ilgili dosyalar hariç) göstermesi için;
which gedit
komutunu da kullanabilirsiniz.

En sik kullandigim komuttur ve cok is gorur. Bende bir ipucu daha vereyim. Bazi programlar direk program adini komut calistir bolumuna yazdiginizda calismaz. Bunun icin ucbirimde which programadi komutunu verdikten sonra komut calistir bolumune size verdigi ciktiyi yapistirirsaniz program calisacaktir.