[Çözüldü] Set etmek ne demektir.

Başlatan Felâsife, 15 Şubat 2009 - 11:07:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Felâsife

Arkadaşlar bu "Set etmek" olayı nedir?

Burada User ve Group ID kısmında geçtiği üzere benim squid diye bir kullanıcı ve grub oluşturup-ki onlar var-bu oluşan User'e /usr/local/squid dizinini home olarak set etmem gerekiyormuş.
Nasıl yapabilirim?
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

atomkarinca

sudo useradd

komutunu uçbirimden çalıştırırsan sana yeni kullanıcı oluşturmak için bir diyalog başlatır. Burada bir de home dizininin ne olmasını istersin diye sorar. Öntanımlı gelen /home/kullaniciadi'dır fakat bunu istediğin gibi ayarlayabilirsin, ki bu senin durumunda /usr/local/squid oluyor.

Felâsife

Teşekkür ederim atomkarinca, ben bakayım bi'buna :)

atomkarinca

Felâsife

Evet maksatıma ulaştım :D
Yalnız KDE4.2 li Pardus'ta bayağı bir takla atmak gerekiyor.
Zira useradd konsoldan lşlemiyor o yüzden KDE4 ten KDE3 geçeceksin, Dolphin masaüstünü Konguerorla değiştireceksin Tasmayı açıp, arayüzden squid'e kul.dizinini tahsis edeceksin vs vs. :P

Böyle olunca iyi oldu şimdi squid dizinine sadece root olarak girebiliyorum, ayrıca log'ta ki 32-bit legasy Warning hatası da kayboldu.
Bir de Debian'ı halletim mi olay tamamdır .
Ben şu başlığı bi'düzenleyeyim. :D

atomkarinca

Bu sorun KDE4'le ilgili olmasa gerek çünkü bende çalışıyor. Ayrıca komutu yanlış vermişim, doğrusu

adduser

olacaktı :)

Felâsife

Pardus sitesin de adduser useradd diye değişmiş diye onuda okudum, adduser diyede denedim olmadıydı veya ben becermedim artık bilmiyorum, kopyayı aldıkya artık ben de bildiğim yerden Tasma'dan hallettim olayı :D