Raid0 yapım bozuldu.

Başlatan blackgold, 12 Şubat 2009 - 10:28:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

blackgold

Ben bilgisayarımda win xp kullanıyordum. Sistemde 400*2 raid0 vardı. Dün ubuntuyu kurmaya çalıştım. Cd den boot yaparak değil ama. Bir başka bilgisayara win xp açıkken kurmustum. Ama xp de kurarken disk ayarlarını ayrıntılarıyla yapamıyoruz. Sadece sistem kurlum için bolum açılabiliyor. Win xp uzerindeki kurulum sona erdi yeniden başlatmamı istedi. Sonra kurulum devam edecekti. Yanlız kontrol ederken diskime baya bir error verdi. Cok uzun surdu yapması dayanamadım restart attım. Tekrar açtığımda raid durumu failed olmuştu. Yanında no bootable yazıyordu. Disklerden birindede non raid yazıyordu.

Bunun açıklaması nedir?
Birde ben eski verilerimi nasıl kurtarabilirim? Veya kurtarabilirmiyim?

Teşekkürler..

zeitgeist

Wubi ile kurulumda çıkan aksilikler için fikir yürütmek zor, keşke bir disk bölümü oluşturup oraya kurulum yapsaydın. Gerçi raidlenmiş disklerde bu yapılabiliyor mu, sorun çıkarır mı onu da bilmiyorum. Şu an xp yi de açamıyorsun anladığım kadarıyla. Umarım verilerini kaybetmemişsindir, eğer Ubuntu Live cd var ise onunla başlatıp disklerin içeriğine bakmayı denesen?
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

blackgold

İnternetten baktım biraz ve raid0 kurarken tum 400*2 800 u raid  yapmak yeine 400*2 de 500 yapıp geriye kalan 150*2 boş bırakıp ustune kurabiliyormuşuz. 1 yıl filan raid1 kullanıp 1-2 hafta once raid 0 a geçtim. Aklımda ubuntu filan yoktu. araştıramadım o yuzden.

İçerik konusunda  benim düşüncem ntfs olan dosya sistemini sadece d bolumunde değil normal diskte değiştirmiş olması. Bunu nasıl halledicem bilmiyorum. Aslında boyle birşey olabilirmi onu bile bilmiyorum.

zeitgeist

Açıkçası senin durumun için yorum üretmek benim için de güç, çünkü bir yandan raid uygulanmış disklerin var diğer yandan da wubi. Aklıma gelen disklerin raid yapısının bir şekilde bozulduğu ve önyükleme ile ilgili bir sorun yaşandığı. Disklerde bulunan verilerinin silindiğini sanmıyorum. Aklıma önceki önerimi yinelemekten başka bir şey gelmiyor. Farklı bir kaç fikri daha beklemenizde fayda var. Bu esnada forumda bulunan Wubi sabit başlığı altında konuşulmuş konulara göz atmak faydalı olabilir. Özellikle bu başlık.

blackgold

Active @ File recovery gibisinden bir program buldum. Raid yapısı olan diskleri seçip sanal bir raid kuruyor. Onun ustundende tarama yapıyor. Bakalım sonuç nasıl olacak.

Ayrıca başlığı inceliyorum. Teşekkürler :)

zeitgeist

Aklıma diskleri tekrar raidlemek ardından mbr yi temizleyerek Ubuntu grub kurulumu yapmak gelmişti ama tahmin ettiğin gibi D sürücüsü dışına da müdehale ettiyse kurulum(ki pek sanmıyorum, neticede senin konum olarak belirttiğin yeri kullanacaktır) veriler iki ayrı diskte olacağı için büyük ihtimal bu çözüm vermeyecekti. Her halükarda raid yapısının bozulduğu anlaşılıyor, umarım bahsettiğin yazılımla netice alırsın. 

Bu can sıkıcı problemden kurtulduktan raid hakkında konuştuğumuz şu başlıktaki mesajları bundan sonraki işletim sistem/sistemlerin kurulumunda belki öneri olarak değerlendirebilirsin.

blackgold

Bu başlığı bundan önce incelemiştim zaten :).  Zaten raid 0 ı düşünmek bile korkutur oldu beni.

Alıntı yapılan: zeitgeist - 29 Aralık 2008 - 01:28:42
Kişisel fikrim bu yöntemin işletim sistem/sistemleri söz konusu olduğunda pek güvenilir olmadığıdır. Değeri tartışılır tecrübelerim raid uygulanmış disklerde kurulan işletim sistemlerinin sıkça çöktüğünü gösterdi ayrıca sisteme kazandırdığı aman aman bir hız da yok.
Bu konuda kesinlikle size katılıyorum. Artık raidsiz şekilde devam ederim yoluma.