ROOT sorunu

Başlatan umur bey, 09 Şubat 2009 - 20:58:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

umur bey

Selam arkadaşlar ben aranıza yeni katıldım benim sıkıntım ise forumlara baktığım kadarıyla pek sıradan seğil. Drivırlarımı felan sitelerden indirip kurdum fakat  :D çözemediğim niye her zaman root şifresini istediği mesela diğer harddisk içindeki müzikleri açacağım zırt şifre masa üstüne resim attım onu bilem şifre ile koyuyor ben pcyi tek başıma kullanıyorum her şeye şifre istemesini nasıl önleyebilirim açılırkende sormasınıda istemiyorum hadi onu geçtimde bari diğer işlerde istemesin zırt pırt. Ayarlardan bütün herşeye yetki verdim fakat olmadı.  :) numlock tuşunuda devamlı kapatıyor birde ona varsa çare lütfen.  :D çok olacağım ama şu türkçesi çok kötü yama felanmı yapacaz güncelleştirdim ama kurulması gereken paket varsa iyi olur ama bu pek önemli değil teşekkürler..  :)

matafleur

Root sorunu ile ilgili forumda ya da googla da arama yapacağın anahtar kelimeler "sudo nopasswd".Yalnız şu var.O şifre sorma olayı senin güvenliğin için.O yüzden bu aramadan bulacağın çözümleri pek önermem.Bunun yerine parça parça çözüme ulaşmayı dene .Mesela en basitinden harddisklere erişimde şifre ile ilgili forumda oldukça fazla konu açılmış durumda.Arama yapıp bulabilirsin.Numlock için de aynı şekilde. (:

Bir de Türkçe'leştirmeden ne kadarı Türkçe değil?

umur bey

Arkadaşım teşekkür ederim password konusunda google denen yüzyılın sitesi diyorum ben oralardan çözüm bulabilirim heralde   :) yanlız hala daha sitede numlock ve hdd olayıyla ilgili bişi bulamadım ama kesin yanlış yerlerde aradığım kesinde  :D türkçe olayı ne bileyim mesela sağ üst köşedeki kullanıcının ismi yazan menü ekle kaldır menüsü ayarlara bakıyorum mesela bir sıra türkçe bir sıra ing. ondan yani ne tam türkçe ne tam ingilizce anlamadığım için sordum heralde paket var diye yoksa çok önemli değilde  :D ama şifre yüzünden mac osx geri dönebilirim.  İlgin için teşekkür ederim..

matafleur

Peki.Siz istediniz.Aşağıda söylediklerimi yapınca risk aldığınızı ve neredeyse tamamen güvensiz bir konuma geçtiğinizi baştan belirteyim (:

sudo visudo komutunu veriyoruz.Açılan editörde
Alıntı Yap
{kullanıcı_adınız} ALL=(ALL) NOPASSWD: ALL

Satırını ekliyoruz

örn:
  BeşinciPapa ALL=(ALL) NOPASSWD: ALL

Nano ile açıldıysa ctrl+o ya basıp kaydediyoruz ve ctrl+x ile çıkıyoruz.Geçmiş olsun (:

umur bey

Arkadaşım teşekkür edrim tekrar pc bir aydır uzay kasa olarak monitörümün önünde kullanıyorum çünki bir kaç çeşit ses kartı kullanıyorum  :D anlayacağın benden başka kimse pc dokunmak yanından bile geçmez çünki ciğerleri ortada bozulur diye :)bilmem anlata bildimmi
lanet olsun içimdeki sound sevgisine
fakat dediğini okumuştum forumda ama olmadı veya ben yapamadım açılan editörde bişi değiştirmeme izin vermedi ama gene deneyeyim teşekkürkler...  :)

matafleur

Sırasıyla
sudo su
visudo

ile açarsan çalışır.Bir sonraki açılışta etkin olur.Ctrl+o ile kaydetmeyi unutma(Eğer nano ile açmışsa)Bu arada GTK uygulamalarının gksu yerine su kullanmasını sağlayarak GTK uygulamalarınında şifre sormasını engelleyebilirsin.KDE kullandığımdan dolayı gnome için tam nasıl yapıldığını bilmiyorum ve deneyemiyorum .Böyle bir olanağın var.Arayıp bulabilirsin.

umur bey

Vallahi arkadaşım ben bunu beceremedim şimdi çıkmam lazım ufak bir işim çıktı dönüşte tekrar uğraşıcam fakat sana tam sayfayı vereyim nesi yanlış bir bak istersen yardımın içinde çok teşekkür ederim... hatta olmayınca 2 kere yazdım gene tık yok  :)

# /etc/sudoers
#
# This file MUST be edited with the 'visudo' command as root.
#
# See the man page for details on how to write a sudoers file.
#

Defaults        env_reset

# Host alias specification

# User alias specification

# Cmnd alias specification

# User privilege specification
root    ALL=(ALL) ALL
mustafa ALL=(ALL) NOPASSWD:ALL

# Uncomment to allow members of group sudo to not need a password
# (Note that later entries override this, so you might need to move
# it further down)
# %sudo ALL=NOPASSWD: ALL

# Members of the admin group may gain root privileges
%admin ALL=(ALL) ALL
%mustafa ALL=(ALL) NOPASSWD:ALL

bytan

"%" kullanmak bir grup ile ilgili tanımlama olduğunu anlatıyor sisteme. Dosyayı birde bu hale getirip deneyin bakalım neler olacak:

# /etc/sudoers
#
# This file MUST be edited with the 'visudo' command as root.
#
# See the man page for details on how to write a sudoers file.
#

Defaults        env_reset

# Host alias specification

# User alias specification

# Cmnd alias specification

# User privilege specification
root    ALL=(ALL) ALL

# Uncomment to allow members of group sudo to not need a password
# (Note that later entries override this, so you might need to move
# it further down)
# %sudo ALL=NOPASSWD: ALL

# Members of the admin group may gain root privileges
%admin ALL=(ALL) ALL

mustafa ALL=NOPASSWD: ALL

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

umur bey

teşekkür ederim ama yok gene tık yok... ben bu linux - ubuntu olayına baya alıştım ve sevdim ama şu şifreyi çözemezsem kötü olacak yaaa
Peki bu adminler guest olarak giriş yapanlarmı oluyor ozaman adminlerin şifresini kaldırmayı deneyip mustafa ile adminleri bir grup yapsam olmazmı bir deneyeyim sonucu bildiririm .. Teşekkürler..

bytan

Söylemeyi unuttum. Bu değişiklikten sonra makinanızı yeniden başlattınız değil mi?

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

umur bey

Evet yeniden başlattım...

bytan

İsterseniz buraya bir bakın. Dosyanın en sonuna belirttiğim şekilde ilave yapılırsa, mustafa kullanıcısı için istediğiniz özellikler sağlanmış olmalı. Tabi mustafa adında bir grupta oluşmuş olmalı. Bunu ise, System->Administration->Users and Groups yolunu takip ederek kontrol edebilirsiniz.

PF @ ST

matafleur

1)Tık yok dediğiniz dosyada değişiklik mi yapmıyor yoksa etkin mi olmuyor?

2)root kullanıcı grubuna dahilmisiniz?

umur bey

merhabalar.. @bytan arkadaşın gönderdiği dosya ile tamamen aynı şuan kullandığım ve @matafleur arkadaşım dediğin heralde mustafa ve root aynı grupta görülüyor birde orada yetkiler kısmındada bütün tikleri attım. sistemi kapatıp açınca sudoers.tmp dosyası beim yazdığım şekilde açılıyor yani değişiklikler savaleniyor. ayrıca bana verdiğiniz linkte yarım ingilizcemle çözebildiğim bizim yaptığımız tamamen aynı şeyler gibi geldi hatam varsa özür dilerim... onca araştırmalarımda değişik bir şeyde bulamadım vede tv kartım a700 avermedia çipli yani sitede kurulumu anlatılan ve onu uygulamamda hiç bir sorun yaşamadım tabiki kafein isimli program çalışmaması dışında  :D :D

Tık yok dememdeki amaç yani değişiklik yok anlamında yahu pc kapatırken bile şifre istiyor sinir etti beni...

matafleur

Alıntı yapılan: umur bey - 10 Şubat 2009 - 18:24:17
@matafleur arkadaşım dediğin heralde mustafa ve root aynı grupta görülüyor birde orada yetkiler kısmındada bütün tikleri attım.

Sorduğum soru bu değildi.Sorduğum soru root kullanıcı grubuna dahilmisiniz.Zira bütün "tik"leri işaretlediğiniz yerde yanlış hatırlamıyorsam varolan bütün grupları göster demediğiniz sürece root kullanıcı grubunun üzerine "tik" atabilme şansınız yok.(:

Ve sudoers dosyanızdan tahmin! ettiğim kadarıyla root haklarına sahip olmayan bir ana gruba dahil durumdasınız.Linux sistemlerdeki güvenlik mantığına göre geçerli olan en kısıtlı olandır.

umur bey

hımmm... arkadaşım root grubunda mustafa ve root olan kutular işaretli ve mustafa olan gruptada root ve mustafa kutularıda işaretli
yani
sistem ->yönetim -> kullanıcılar ve gruplar ->grupları yönet(kilidi aç ve şifre)_>grupayarları penceresinde root grb. - > çıkan pencerede mustafa ve root işaretli..
  burada bütün grupları göster diye bir seçenek göremiyorum. Anlaşılan bu sistemin yapısında bir sorun olma olasılığını düşünerek veya farz ederek (kurulum hatası veya sonradan ki bir değişiklik) bu kernele bir zarar veripte bu olayı aşamamazlık olabilirmi..? Anladığım kadarıyla sistem dosyaları üzerinde ve ayarlarda gerekli işlemler tam gözüküyor fakat olmuyor anladığım kadarıyla..! formatlayıp sistemi yeniden kurmak belki düzelte bilirmi...? siz üstatlar olarak nediyorsunuz bilemiyorum...? en kısa zamanda format atıpta gerekli işlemleri tekrar yapsam diyorum .. böylelikle siz değerli üstatların zamanını daha fazla almayayım... hemde bugün elime geçen ekran ve işlemci soğutucularını denemek yani o.c. yapılıyken yük altı testlerini merakla bekliyorumda...  :D :D

matafleur

Şöyle birşey var.Dediğim gibi ubuntunun mustafa kullanıcısına hangi hakları ve kısıtları tanıdığını bilmiyorum.Ama mustafa grubuna bağlılığını iptal edip sadece root veya admin grubuna almayı bir deneyebilirsiniz.

Bir de konsoldan groups çıktısını görebilirmiyiz?