[Çözüldü] Ubuntu açılmıyor, GDM problemi?

Başlatan holywars, 09 Şubat 2009 - 14:01:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

holywars

En son PDF edit ile ilgili bir program yükledim ve sonrasında program çalışmadığı için pc'yi restart'ladım. Sonrasında Login bölümünde kullanıcı adı ve parolasını girdikden sonra altdaki mesajla karşılaşıyorum.

GDM yetkilendirme dosyanıza yazamıyor. Bu diskinizde yer kalmaması ya da başlangıç dizininizin yazılma hakları ile ilgili bir sorun olabilir. Bu nedenle giriş yapamazsınız.

Tamam diyorum.

Başka bir ekran'da ise GDM'yi yeniden başlatın vs. vs. deniliyor.

Yeniden başlattığımda bir seyler yüklüyor Esc ise skip yap * ya da yapma aynı durumla karşılaşıyorum.

Şimdi benim ne yapmam lazım  :(

holywars

Yardımcı olabilecek kimse yokmu  :(

Aradım taradım bulduğum kodları yazdım vs. vs ama derdime çare olamadım.

erginemr

Ev dizininizin bulunduğu disk bölümünde yeterli boş alan olduğundan emin misiniz?

holywars

Kurulumu yaparken, nekadar gerekiyorsa o kadarlık yer ayırmıştım ki kullandığım ubuntuda program oyun vs. programlar bulunmuyor. Çoğunlukla internette dolaşıyoruz.

Bedreddin

Aynı soruyu sorduğunuz başka bir forumda daha yanıtlamıştım :D Buraya da yazayım madem konu açıldı.

sudo chmod 0777 /tmp

Komutu sorunu çözüyormuş.

Kaynak: http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=130974
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

erginemr

Her ihtimale karşı sistemde biraz yer açalım:

1. Bilgisayarı açılışta Grub menüsünden "(recovery mode)"da açın.

2. Biraz sonra bir kurtarma konsolu menüsü çıkacak. "clean" seçeneğini seçin.

3. Temizleme işlemi bittikten sonra "root" seçeneğini seçerek root konsoluna giriş yapın.

4. Şimdi "/var/cache/apt/archives" ve "/tmp" klasörlerini temizleyelim:
apt-get clean
rm -r /tmp/*
İkinci komutu verirken çok dikkatli olun; komutu doğru yazdığınızdan emin olun.

5. "exit" ile root konsolundan çıkın ve "resume" ile normal oturumu başlatın.

[IMG]http://img33.picoodle.com/img/img33/3/2/9/t_Pano01m_72e8fed.png[/img]  [IMG]http://img34.picoodle.com/img/img34/3/2/9/t_Pano06m_77caeb7.png[/img]  [IMG]http://img02.picoodle.com/img/img02/3/2/9/t_Pano02m_51c15b3.png[/img]

holywars

Fuzûli verdiğin kod eksik olabilirmi çünkü hiç bir işe yaramıyor ona benzer birseyler diyordu çünkü.

erginemr benim recovery mod'da sadece 4 secenek cıkıyor clean bölümü yok.

RESUME
DPKG
ROOT
XFIX

var sadece.

Birde recovery mod'ları sectiğimde 1den 130 kusure kadar bir cok tarama yaptıkdan sonra en sonunda crtl-alt-del ile yukarıdaki 4'lü bölüme girebiliyorum.

Ubuntu linux tabanlarından pek anlamadığım için bana adım adım ne yapmam gerektiğini belirtirseniz sevinirim,  :)

Fuzûli DP'de sormuşsun ya, bu hata başıma gelmeden önce program kuruyordum, pdf programı. İndirdim kurdum ama program açılmadı bende belki acıp kapasam hallolur diye makinayı restartladım o kadar onuda normal sekilde yaptım. Makina üzerinden değil.

heartsmagic

chown -R kullanıcı_adın /home/kullanıcı_adın
chmod -R 777 /home/kullanıcı_adın
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Bedreddin

Verdiğim kod eksik değil ama, neden bir işe yaradı anlamadım açıkçası. heaertsmagic'in verdiklerini dene bir de o zaman.
      bu hasret bizim!

erginemr

Normal açılışta Crl+Alt+1,2,3,... ile herhangi bir konsola düşebiliyorsanız da olur. Bir kere konsola ulaştıktan ve "root" kullanıcısı olarak login olduktan sonra, önce @heartsmagic'in verdiği komutları, olmazsa benim verdiklerimi deneyin:
apt-get clean
rm -r /tmp/*

Her denemeden sonra "reboot" komutuyla blgisayarı yeniden başlatabilirsiniz.

holywars

Şuan evdeyim makina iş yerinde kaldı yarın tekrar deniyeceğim. Ama çıkmadan heartsmagic'ın verdiği  kodlardan;

chown -R kullanıcı_adın /home/kullanıcı_adın

Denedim bir dünya tarama * ya da silme artık neyse onları gerçekleştirdi, sonrasında diğer kod'u denedim;

chomod -R 777 /home/kullanıcı_adın

Lakin bu koddan herhangi bir yanıt alamadım. :(

Arkadaşlar yarın mutlak kurtarmam lazım ubuntuyu, heleki bir firefox yerimlerim varki gerisi yalan. Onlar olmasa format atalım diyeceğim ama bu sorunun neden kaylaklandığını merak ediyorum, tekrar ubuntuya kavuşursak aynı problemi yaşamak istemem şahsen  :)

Yarın görüşmek üzere, iyi akşamlar

Bedreddin

holywars, chmod komutlarının sonuçlarında işlem gerçekleşirse bir çıktı almaman gerekiyor zaten. :)
      bu hasret bizim!

bytan

chomod -R 777 /home/kullanıcı_adın

yerine:

chmod -R 777 /home/kullanıcı_adın

yaparsan, yine yanıt almazsın fakat, kullanıcı dizinine okuma yazma hakları vermiş olursun. Yanlışlıkla bir "o" harfi fazla basılmış. Komutu uyguladıktan sonra sistemini açmayı dene bakalım ne olacak.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

heartsmagic

Sağ ol @bytan düzelttim o hatayı. Fakat sanırım chown ile alınan hata yetki hatası. @holywars komutların başına sudo koyarak dene.

holywars

Olmuyor olmuyor, 3 saatir denediklerim.

root@kullanıcı_adı-desktop:~# kodlar
kullanıcı_adı@kullanıcı_adı-desktop:~$ kodlar

Başında sudo olsada olmasada bişey fark etmedi.

Bilgisayarı ilk açtığımda 4 adet recovery mod ile 4 adet normal açılıştan birini görüyorum.

Recovery Modlardan birini seçtiğimde bir sürü şey yazıyor en sonunda belirenler ise.

Alıntı Yapbash: no job control in this shell
bash: groups: command not found
bash:lesspipe:command not found
bash:command:command not found
bash:the:command not found
bash:dircolors:command not found
bash:command:command not found
bash:the:command not found

Bunlardan sonra bu alana root@ yada kullanıcı_adı@ ile giris yapıp verilen kodları girdigimde misal:

apt-get clean
W: Not using locking for read only lock file /var/cache/apt/archives/lock

rm -r /tmp/*
Silinemedi

Deniliyor.

Bunların dışında normal açılışta ctrl+alt+3 ile kullanıcı adı parola bölümüne erişip denediklerim.

Oturumlar
Son oturum
1.Xclient betiğini çalıştır
2.Gnome.Desktop
3.Güvenli Uzaktan Bağlantı (denenmedi)
Gnome Onarım Oturumu
Onarım Uçbirimi

Bunlardan sonra acaba bu ubuntuyu tekrar çalıştırabilirmiyiz diye içimde bir ukte var. :(
Sevmediğim Windows'da bile bu kadar uğraşmadım hiç bir şekilde, acaba sorunu halledebilecek başka bir yol çaresi varmıdır yoksa bütün bilgilere elveda mı diyim. :(

erginemr

Ümitsizliğe kapılmak yok. :)

Şu hata ilgimi çekti:
Alıntı Yapbash: no job control in this shell
bash: groups: command not found

Araştırınca şu tarz başlıklara ulaştım:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=960398
http://www.linuxquestions.org/questions/ubuntu-63/ubuntu-8.04-will-not-go-to-login-screen-657755/

Hepsi de fsck (dosya/dizin bütünlüğü kontrolü) hatasından bahsediyor.

Devamı az sonra...  :P

holywars

Cidden umutsuzluğa kapıldım, linux'dan böyle bir çökme beklemiyordum hemde hiç bir şey kurcalamamışken. :(

erginemr

Evet, atıfta bulunacağım mesajlarımı bulabildim. Madem Ubuntu'yu açamıyoruz, işimizi Ubuntu Çalışan CD (Live CD) ile halletmemiz gerekiyor. Bilgisayarı Ubuntu Çalışan CD ile açtıktan yonra yapılması gerekenler:

1. Ubuntu'nun yüklü olduğu sabit diski Gparted ile hatalara karşı kontrol edin:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,6460.msg77026.html#msg77026
Bu sırada diskin bağlı olmaması gerekiyor.

2. GParted, aynı zamanda diskte dolu olan kısmı renkli olarak gösteriyor. Böylece diskte yer sorunu olup olmadığını da kontrol edebilirsiniz:

3. Places (Yerler) menüsünden diski bağlayarak "Alt+F2 >> gksu nautilus" komutu ile yetkili modda açın:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,6527.msg76412.html#msg76412
ve bu diskin içindeki "/tmp" klasörünün ve yer sorunu varsa "/var/cache/apt/archives" klasörünün içeriğini temizleyin. Sistemdeki Ubuntu diski, Dosya Yöneticisinde sol tarafta çoğu zaman "disk" ismi ile görünür.

Bu arada, /tmp klasörünü temizlememizin tek nedeni diskte yer açmak değil; bir nedeni de bu klasörde önceki GDM oturumundan kalan ve yeni oturumun düzgün başlamasına engel olan kilitli dosyaların bulunma ihtimali.

4. "chroot" isminde bir komut var:
http://www.belgeler.org/man/man1/man1-chroot.html
http://www.enderunix.org/docs/chrootnedir.pdf

Bu komutu kullanarak, sisteme bağladığımız Ubuntu sabit diskine kök (/) olarak bağlanacağız ve bu şekilde, normalde ancak sistemi bu disk ile başlattığımızda çalıştırabileceğimiz, chmod/chown vb. komutları kullanabileceğiz.

Çalışan CD üzerinde bir terminal (Applications >> Accessories >> Terminal) açtıktan sonra:
sudo su
ls /media
chroot /media/disk

Sizin, bir önceki "ls" komutuna göre disk yerine başka bir dizin ismi kullanmanız gerekebilir.

Bu şekilde Ubuntu diskine kök olarak bağlandık.
cd /home
ls -l
chown -R <kullanıcı_adı>:<kullanıcı_adı> <kullanıcı_dizini>

Bu komutla, "kullanıcı dizini"nin sahipliğini, alt dizinlerle birlikte (-R), "kullanıcı_adı:kullanıcı_grubu"na vermiş oluyoruz.

[IMG]http://img18.picoodle.com/img/img18/3/2/10/t_Pano01m_e2940b7.png[/img]  [IMG]http://img32.picoodle.com/img/img32/3/2/10/t_Pano02m_aa7b6c3.png[/img]

5. Bu değişiklikleri yaptıktan sonra "exit" komutu ile chroot komutundan ve root oturumundan çıkın. Dosya Yöneticisi'nde diske sağ tıklayarak sistemden ayırın ve bilgisayarı yeniden başlatarak oturumu sabit disk ile açmayı deneyin.

6. Eğer tüm çabalarınız sonuçsuz kalırsa, yeniden kurulum yapmadan önce Çalışan CD'yi kullanarak sabit diskinizdeki önemli belgeleri USB flash disklere yedekleyebileceğinizi de unutmayın.

holywars

Lİve CD'den girdim ve dediğin gibi Gparted ile taramayı gerçekleştirdim. Görünğü gibi yer sorunu yok ama check işlemi sonrasında bir SS aldım. Başlamadan önce ki değerler

etc3 4.87 used
        24.75Gib

Lİnux Swap 980.53Mb

Resimdeki ANahtar işaretleri nedir bilemiyorum o yüzden meraklandım. Birde işlem sonrasındaki SS'da kullanım miktarı 4.87 used olayını göremedim iyice meraklandım.

Bazı dosyaları e-mail olarak gonderdim ama firefox yer imlerimi bulamadım.

heartsmagic

Çalışan CD veya normal şekilde açtığında

ls -l /home
ls -l /home/kullanıcı_adın

ne diyor?

holywars

Bunu anlamadım. Nereye girmemiz gerekiyor.

Uç Birime girdim.
Alıntı Yapubuntu@ubuntu:~$ ls -l /home
total 0
drwxr-xr-x 25 ubuntu ubuntu 860 2009-02-10 12:01 ubuntu
ubuntu@ubuntu:~$ ls -l /home/kullanıcıadım
ls: cannot access /home/holywars: No such file or directory
ubuntu@ubuntu:~$

Alıntı yapılan: heartsmagic - 10 Şubat 2009 - 14:11:40
Çalışan CD veya normal şekilde açtığında

ls -l /home
ls -l /home/kullanıcı_adın

ne diyor?

holywars

Birde bu altdaki SS'da tmp klasörü boş ama bu archives klasöründe 164Mb lık dosya bulunuyor silmek istediğimde silemiyorum.

heartsmagic

Eğer Çalışan Cd ile kullanacaksan bu komutu  @erginemr'in anlattığı gibi önce chroot yaparak kullanman lazım.
Normal sistemde doğrudan kullanabilirsin.

Bu arada ufak da bir yorum yapmadan geçemiyorum ne yazık ki. Bu bir Linux göçmesi değil. Muhtemelen kullanıcı izinlerinde ya da disk üzerinde bir sorun oluşmuş. Bir şey yapıldıktan sonradır, öncedir veya hiçbir şey yapılmamıştır bunu bilemem ancak ortada bir sorun olduğu kesin. En kötüsü yeni bir kullanıcı açarak yoluna devam edersin gibi geliyor bana. Fakat önce ben istediğim komutların çıktısını görmek isterim.

holywars

Hay siz çok yaşayın açıldı en sonunda. :D

Valla benim aklıma gelen HDD'de bad sektör oluşmasından şüpheleniyorum çünkü windows bile ilk açılışta 20 tur kadar gidiyor.

Öncesinde ana kartı da değişmiştik ama sanırım HDD voltaj bozuklugundan yıpranmış, yoksa yanılıyormuyum voltaj bozabilir değilmi hdd'i.

Şİmdi tekrar başıma böyle bir sorun gelmemesi için HDD'i değiştirip bir güzel yeniden kursam.

Sonrasında Yedek vs. nasıl alınıyorsa onunla ugrassam tabi hafta sonu:)

Bu arada şimdi çıktı falan nasıl alıyoruz görmeniz açısından.

Çok teşekkürler tekrardan sizde olmasanız ne yapardık bilemiyorum. ;D

heartsmagic

Mesele hallolduysa çıktıya gerek yok. Hangi aşamadan sonra çözüldü bunu belirt ki başlığı kapatalım.
Zaten sıkıntı diskteyse yarın bir gün bir başka problem ortaya çıkar. En sıhhatlisi yeni bir disk ve yeni bir kurulumdur.