Aptana Kurulum ?

Başlatan Amad, 08 Şubat 2009 - 16:36:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Amad

Arkadaşlar Aptana kurmaya debelendim fakat bir türlü beceremedim ve kaldırdım. Sıfırdan hangi adımları takip etmem gerekiyor söyler misiniz ? JRE Kurulu şuan halihazırda "Aptana_Studio_Setup_Linux.zip" inmiş durumda.
Teşekkürler, saygılar
Hanım! Kahvemi getir!

bytan

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

AbkHaZiaN

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,179.0.html
tar ve tar.gz olan yerleri zip yaparak deneye bilirsin
En iyisi sen BURAYA bak
Söylemi unuttum kodların bağzılarınıda türkçeye çevirmiş o yüzden o kodların ingilizcelerini alıp kullan.

Amad

Sağolun arkadaşlar oralara defalarca kez baktım şuan "http://www.aptana.com/docs/index.php/Installing_Aptana_on_Linux#Setup_Aptana_Studio" deki adımları takip etmeye çalışıyorum fakat "xulrunner 1.8.x" kuramıyorum :S
Hanım! Kahvemi getir!

heartsmagic

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,2534.msg27735.html#msg27735

Benim indirdiğimde kurulum yoktu. xulrunner da depolarda var neden kuramıyorsun?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Amad

Alıntı yapılan: heartsmagic - 09 Şubat 2009 - 01:33:43
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,2534.msg27735.html#msg27735

Benim indirdiğimde kurulum yoktu. xulrunner da depolarda var neden kuramıyorsun?
@heartsmagic teşekkür ederim fakat o verdiğin mesajlara da baktım fakat daha yeniyim depo diye bahsedilen şeyleri de pek anlamadım tam olarak nedir. Araştırıyorum sürekli ama 2 gündür tam anlamıyla bi' verim alabilmiş değilim açıkçası kazdıkça yeni şeyler yeni şeyler çıkıyor yani
Hanım! Kahvemi getir!

Amad

Yapılan adımları tekrar izledim ama Workbench kaydetme hatası falan fistan saçmalıyor. Klasör oluşturuyorum kaydet diyorum bu sefer de programı kapatıyor, yeniden açtığımda ise yine klasör seçmemi istiyor...
Hanım! Kahvemi getir!

Amad

[IMG]http://img26.imageshack.us/img26/685/ekrangrntsfk6.th.png[/img]
Burda görülen hatayı alıyorum. Yes diyince malumen çıkıyor, no diyince bir işlem yapmaya çalışınca yine hata verip aynı dialoğu gösteriyor. No diyip "File > Switch WOrkspace" diyorum tekrar hata veriyor. Anlayamadım gitti bu 10. tekrar kuruşum olcak sanırım...
Hanım! Kahvemi getir!

heartsmagic

Sen çalıştırmışsın ama SWT hatası alıyorsun. Bunun sebebi de Aptana'nın Firefox 2 ile sağlıklı çalışmasıymış. İki şey öneriliyor:

1. http://www.aptana.com/docs/index.php/Installing_Aptana_on_Linux
adresindeki kurulum şeklinin yerine getirilmesi.

2. Firefox 2 kurulması

Ben ilk öneriyi hayata geçirmeni tavsiye ederim. Eğer öyle yaptım diyorsan adımları tekrar et bence. Özellikle de xulrunner meselesi önemli.

3mr3

Bir ara bende belirtmiştim. Evet bu resimdeki hatayı bende almıştım ama setup dosyasını silmedim ne olur ne olmaz diyerek zamanı gelince kurarım dedim. Şimdi yine deneyeceğim. Fakat sorum şu işimi kolaylaştırması için;

1. Firefox 3 kullanmaktayım. Kaldırmak istemiyorum. Bunun yerine firefox 2 için ayrı klasör ve ayrı tanımlama için ve yahutta bunu kullanmak için web üzeri deneme için kullanacağım. Bu mümkün mü?
2. heartsmagic senden çok şey istiyorum fakat kısaca detaya girmeden o verdiğin linktekini çevirebilir misin? Mesela şu sadece;

Alıntı YapSetup Aptana Studio
    * Unzip Aptana Studio to /usr/local/aptana. Note: If you install Aptana Studio in a directory accessible only to the root user, you will need to run it as root to install updates.
    * Install xulrunner 1.8.* (You can use Synaptic Package Manager to install this.)
          o You can download Xulrunner 1.8 from https://developer.mozilla.org/En/XULRunner
          o Once installed, make sure you $MOZILLA_FIVE_HOME is pointing to your xulrunner 1.8 dir
          o You may also need to install compat-libstdc++ if you are running into a libstdc++.so.5: cannot open shared object file: No such file or directory when running xulrunner-bin from command line.
    * Check your /usr/lib/xulrunner.... and note the full name of xulrunner. Is some case it is simply "xulrunner" while in other cases the name includes the version.
    * Create a script that sets up the Aptana Studio environment, call it runAptana:
export MOZILLA_FIVE_HOME=/usr/lib/xulrunner
/usr/local/aptana/AptanaStudio
    * Make your script executable:
$ chmod +x runAptana
    * Run the script
Alternatively, you may add the export statement to .bashrc or .bash_profile in your home directory and create an icon on your desktop pointing to the Aptana Studio executable. To set MOZILLA_FIVE_HOME for all users systemwide, add it to /etc/profile (on most systems).

xulrunner demişsin ama bende bu sürümü 1.9'u var. Onu kaldırıp bunu mu yükleyecez. Yoksa bu anlatılanların hepsine uymak zorundamıyız?
Ben, seninle ben oldum. | Başkalarına karşı merhametli, şefkatli, iyiliksever...

heartsmagic

Çok vaktim olmadığından kabaca çevireyim.

1. xulrunner 1.8.* sürümünü kurun.
Sanırım sıkıntı yapan Firefox 3 ile beraber xulrunner sürümü (tam emin değilim). Bu nedenle xulrunner 1.8 kurun demekte.
http://releases.mozilla.org/pub/mozilla.org/xulrunner/releases/1.8.1.3/contrib/linux-i686/xulrunner-1.8.1.3.en-US.linux-i686-20080128.tar.gz
adresinde 1.8 serisinin sor sürümü mevcut. Bunu kurmak gerekecek gibi geliyor bana. Fakat bununla beraber Firefox 3 saçmalayabilir diye de bir his geçiyor içimden. 1.9 sistemde mevcutken 1.8 sorun yapar mı şu an deneyemediğimden dolayı bilemiyorum.

Bu bağlamda $MOZILLA_FIVE_HOME değişkeninin de 1.8 dizinini gösteriyor olması gerekiyormuş. Dizin dediği için öncelikle 1.9'un kaldırılıp yerine 1.8'in kurulması gerektiğini anlayabilliriz sanırım. Bu durumda Firefox 3 sıkıntısı tekrar aklıma geliyor. Ancak illa denemek istiyorum diyorsan aşağıdan devame edebilirsin.

2. /usr/lib/xulrunner dizinini kontrol ediyoruz. Bu sadece xulrunner olabileceği gibi xulrunner-1.8... de olabilir. Bu isme göre aşağıdaki işlemi gerçekleştiriyoruz.

Öncelikle indirdiğimiz Aptana'yı /usr/local/aptana içine açıyoruz.
Ardından çalıştıracak betik hazırlıyoruz.

sudo gedit /usr/local/bin/runAptana

İçine şunu işliyoruz:

Buradaki /usr/lib/xulrunner dizin ismi yukarıda açıkladığım gibi değişiklik gösterebilir.

4. Betiği çalıştırılabilir hale getiriyoruz.

sudo chmod +x /usr/local/bin/runAptana

Artık konsoldan runAptana dediğimizde Aptana'nın çalışması gerekiyor.

3mr3

Çok teşekkür ediyorum. İlk açılışta yine aynı hatalar çıktı fakat sonra sizin verdiğiniz şu kısmı

export MOZILLA_FIVE_HOME=/usr/lib/xulrunner-1.8.1.3

değiştirdim ve sonunda çalıştı. Çünkü xulrunner 1.9 sürümüne dokunmadım. Arkadaşlar lütfen 1.9 kaldırmayın yoksa masaüstü ve bir sürü şeyleri kaldırıyor.
Kısaca anlattıklarımı yazayım ama @heartsmagic arkadaşımızın hakkını yemeyerek kısaca özet vererek sizleri bilgilendirmek isterim;
* 1. kısımda verilen dosyayı indirdim ve dosyayı dışarı çıkararak verilen klasör ismini xulrunner-1.8.1.3 olarak değiştirdim.
* 2. kısım uyuşmuyor aslında. Çünkü herkesin elinde bulunan standart dosyalar var. Onun yerine /usr/lib/ içine indirdiğim dosyayı yani xulrunner-1.8.1.3 klasörünü attım.
* Ve devam ediyoruz Aptana dosyasını /usr/local içine atıyoruz. Yine direk kontrol edin. /usr/local/aptana olması gerek.
Ardından çalıştıracak betik hazırlıyoruz.
sudo gedit /usr/local/bin/runAptana
İçine şunu işliyoruz:

export MOZILLA_FIVE_HOME=/usr/lib/xulrunner-1.8.1.3

etiği çalıştırılabilir hale getiriyoruz.
sudo chmod +x /usr/local/bin/runAptana
Artık konsoldan runAptana dediğimizde Aptana'nın çalışması gerekiyor.

@heartsmagic arkadaşımıza teşekkürlerimi bildiririm :)
Ben, seninle ben oldum. | Başkalarına karşı merhametli, şefkatli, iyiliksever...

heartsmagic

İlk elden deneyen ve başarıya ulaşan birinin yazmış olması çok daha güzel. Biz de sana teşekkür ederiz @3mr3.

Amad

@heartsmagic ve @3mr3 ikinize de çok teşekkür ediyorum yardımcı olduğunuz için ama ben kaldırıp kaldırıp tekrar sizin söylediğiniz gibi de denedim olmuyor aptal gibi hissettim kendimi artık bıraktım gına geldi... Programımın 3 gün gerisindeyim =) Tekrar teşekkür ederim saygılarımla
Hanım! Kahvemi getir!

Linuxman.

/usr/local/aptana indirdiğim dosyayı arşivden çıkardıktan sonra buraya atmak istiyorum ama olmuyor.
Sanırım root olmam gerek : ) Ben sadece konsolda root olmayı biliyorum.  :)
Forever Linux....
In theory,there is no difference between theory
and practice.In practice,there is !

3mr3

Linuxman.

Sağ ol @3mr3. Umarım kurulumu başarılı bir şekilde tamamlarım. :)
Forever Linux....

Linuxman.

Aptanayı sadece Uygulama Çalıştır'dan mı çalıştırabiliyoruz ? Menüde yer alıyormu?
Bide 30 günlük mü ?  ::)
Forever Linux....

3mr3

Alıntı yapılan: Linuxman. - 16 Şubat 2009 - 23:39:19
Aptanayı sadece Uygulama Çalıştır'dan mı çalıştırabiliyoruz ? Menüde yer alıyormu?
Bide 30 günlük mü ?  ::)

Evet onu bende çözemedim. Demoysa boşa diyecem. Wine ile Dreamweaver geçecem. Çünkü aptana ile verim alamadım :(

heartsmagic

Ben diğer aptana başlığında yanlış hatırlamıyorsam bir "desktop" dosyası hazırlamayı göstermiştim. Kaldı ki ona gerek kalmadan alacarte ile menüyü düzenleyip, yeni bir giriş ekleyip, komut olarak da ayarladığınız dosyanın ismini verebilirsiniz. 

oenderrr

merhaba

$MOZILLA_FIVE_HOME u nasıl xulrunner a yönlendiriyoruz

heartsmagic

Alıntı yapılan: oenderrr - 11 Mayıs 2009 - 21:56:56
merhaba

$MOZILLA_FIVE_HOME u nasıl xulrunner a yönlendiriyoruz

Bu başlığın ilk sayfasını okumuş muydun?