Pardus 2008.2 deneme sürüşü...

Başlatan hasansahin, 06 Şubat 2009 - 18:16:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hasansahin

Yeni sürümün yayınladığını duyunca 15 gb hdd alanı ayırarak bir deneme yaptım. Daha önce pardus ile yaşadığım bütün sorunları ve önyargılarımıda bir kenara bırakarak kurulumu yaptım.
Kurulumdan sonra Tasma ile görüntü ayarlarını yaptım. Nvidia sürücülerini kendisi kurdu ve bu adımı oldukça başarılı buldum. Birde dikkatimi çeken nokta;gspca sürücülerini yeni çekirdeğe gömmüşler. Çekirdek olarak 2.6.25.20 sürümü tercih edilmiş. Günümüz için ve yepyeni bir sürüm için elbetteki eski bir çekirdek. Ama sonuçta hedef kararlılık olduğu için bunu yadırgamıyorum. KDE 3.5.10 bence kde 4.2.x'e geçmemek için iyi bir sebep çünkü kde4.2.x henüz oturmadı. KDE4 serisi ile gelen canlı cd.ler var. Denemek isteyenler onları kullanabilirler.
Kurulum ile beraber birçok yazılım geliyor. Hepsini sayamam ama default olarak yüklenen bu programlar birçok kişinin işini görmesine yeter. Yetmez diyenlerde zaten pardus depolarından istediklerini yazılımları birkaç tık ile kurabilirler.
Sonuçta bu sürüm benim pardus hakkındaki olumsuz düşüncelerimi ve önyargılarımı büyük ölçüde yok etti.
Sanıyorum ileriki pardus sürümlerinde kde 4.x serileri kullanılacak ve o zamanda pardus "en iyi kde kullanan dağıtımlar" arasında üst sıralarda(belkide en üst sırada) yer alacak.
Ekibi tebrik ediyorum.
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

egitimist

Pardus 2008.2'yi ben de deniyorum. Pardus geliştirilmeye başladığı andan itibaren son kullanıcının temel işlevlerini kolayca yapabileceği bir dağıtım olarak geliştiriliyor.

Örneğin; Kurulumdan sonra hiç bir paket yüklemeden, ayar yapmadan, aynı home izini gibi, yönetici haklarına ihtiyaç duymadan(şifre girmeden) NTFS disk bölümlerimde okuma-yazma işlemi yapabiliyorum.

fadike

İLk işim Pardusu denemek olacak; ilk dostumdan uzunca bir süre ayrı kaldım. Yeter artık!
"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz." Uğur MUMCU
"Hepimiz özgür yazılımın sendikalı emekçileriyiz." Fadike
http://fadike.org
http://pedalsorler DELL Vostro 5470 i5 4. nesil Ubuntu ön yüklü

Felâsife

Pardus'un bu yeni sürümü diğer özellikleri neyse de gerçekten çok "kararlı" olmuş, şiir gibi derlerya aynen öyle.:)
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

ihtiyar said

Alıntı yapılan: mono - 07 Şubat 2009 - 03:44:40
Pardus'un bu yeni sürümü diğer özellikleri neyse de gerçekten çok "kararlı" olmuş, şiir gibi derlerya aynen öyle.:)

Ben de indirdim. öyle özendirdiniz ki konuda indirmemek elde değil. :P

Felâsife

Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 07 Şubat 2009 - 03:50:04

İndirin bence pişman olmazsınız, öyle fazla bir ayar yapmamadan bir şeyi kullanmayı özlemişim ben kendi adıma. :D

ihtiyar said

Alıntı yapılan: mono - 07 Şubat 2009 - 03:55:34
Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 07 Şubat 2009 - 03:50:04

İndirin bence pişman olmazsınız, öyle fazla bir ayar yapmamadan bir şeyi kullanmayı özlemişim ben kendi adıma. :D

Ubuntu ile uğraşmaktan zevk alıyorum ama Pardus ile aynı şeyin olacağını sanmıyorum. Neden diye sormayın, mazimiz kötü. :)

Kurarım, direk çalışır çalışır, çalışmazsa kaldırır atarım. :)

zeitgeist

Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

eren

Herhangi bir sorun yok, şu an için en iyi KDE 3.5.X dağıtımı diyebilirim.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

Felâsife

Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 07 Şubat 2009 - 03:58:09
Kurarım, direk çalışır çalışır, çalışmazsa kaldırır atarım. :)
Mazi bayağı kötü anlaşılan neyse ben oralara girmeyeyim, bir dene bakalım. :D

eren

Bu arada arama motorlarına geçiyor diye yazıyorum. Ubuntu Türkiye hiç bir dağıtıma özellikle yerli dağıtımlara karşı değildir, mümkün olduğunca diğer dağıtımlara da destek olunması konusunda insanları teşvik etmeye çalışıyoruz, yeri geldiğinde Ubuntu konusunda en ağır eleştirileri biz yapıyoruz. Hani olur ya bir yerlerde bunlar şöyle bunlar böyle diye konuşulur, konuşurken 2 kere düşünmenizi rica edeceğim. Teşekkürler Google. :)
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

Bedreddin

Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

Merendoglu

Bende indirdim ve kurdum. Her şey güzel ancak bende ses sorunu var ve bilgisayarımın sesi çıkmıyor!
facebook-dakı kardeşler, lütfen beni arkadeşliğe eklesinler:
http://www.facebook.com/profile.php?id=751624231

Tüm türkiyeliler, benim arkadeşim. Teşekkür

egitimist

Alıntı yapılan: Merendoglu - 07 Şubat 2009 - 11:02:05
Bende indirdim ve kurdum. Her şey güzel ancak bende ses sorunu var ve bilgisayarımın sesi çıkmıyor!

Pisi Paket Yöneticisiyle "alsa" sözcüğünü aratırsanız pek çok çekirdek modülü bulacaksınız. Bunlar sorununuzu çözebilir. Ayrıca bu adresteki başlıkları inceleyebilirsiniz.

Felâsife

PulseAudio kurulu geliyor olması lazım, kmix'i kurcalayın. :)
PCM açık değilse açın mesela.

btermeli

Ben de indiriyorum şimdi, çalışan cd olarak deneyeceğim.
KDE 4 ile nasıl??
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

hasansahin

Onu denemedim ama dağıtıma dahil etmediklerine göre kararlı olduğunu düşünmüyorlar sanırım.
İleriki sürümlerde (tahminim 6 aydan önce olmaz, çünkü KDE4 6 ay içinde dahada olgunlaşacak) kde4 karşımıza gelecektir.
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

Bedreddin

Peki kde4base paket grubuyla kurduğumuz KDE4 hangi sürümü? KDE4.2 mi yani?
      bu hasret bizim!

eren

Alıntı yapılan: Fuzûli - 07 Şubat 2009 - 19:53:00
Peki kde4base paket grubuyla kurduğumuz KDE4 hangi sürümü? KDE4.2 mi yani?

Ubuntu deposunda 4.1 var.

Bedreddin

Pardus konusundayız diye belirtmemiştim. Pardus depolarından bahsediyordum.
      bu hasret bizim!

zeitgeist

http://www.pardus.org.tr/

"KDE 3.5.10 ve 4.2.0 tabanlı iki farklı Çalışan CD"
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

eren

Alıntı yapılan: Fuzûli - 07 Şubat 2009 - 20:03:12
Pardus konusundayız diye belirtmemiştim. Pardus depolarından bahsediyordum.

Kusura bakmayın kafam dalgın konunun Pardus olduğunu fark edemedim.

btermeli

Şuan çalışan CD ile Pardus üzerinden yazıyorum. Pardus çok hoşuma gitti gerçekten, üşenmesem yüklerdim.
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

fadike

İndirdim ve IBM net vista emektar makineme kurdum; ancak terminalde Debian komutları verip de hata uyarıları almaya başlayınca uyandım Pardus'ta olduğuma. Şimdilik doğru gurulen root şifremi kafasına göre kabul etme hariç eksikliği yok.
"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz." Uğur MUMCU
"Hepimiz özgür yazılımın sendikalı emekçileriyiz." Fadike
http://fadike.org
http://pedalsorler DELL Vostro 5470 i5 4. nesil Ubuntu ön yüklü

Felâsife

Pardus'ta bazı şifre pencereleri root parolası ister bazıları da normal kullanıcı şifresi ister, ordan karışıyor olmasın sizin şifreler. :D